Aparat ortodontyczny dla każdego

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
05.04.2018

Leczenie ortodontyczne często kojarzy się Pacjentom z bólem i dyskomfortem. Wynika to z ich doświadczeń związanych z tradycyjnymi rozwiązaniami, dostępnymi niegdyś w gabinecie stomatologicznym. Aparaty ortodontyczne były bowiem nie tylko widoczne na zębach, ale także trudne w utrzymaniu higieny i niekomfortowe w użytkowaniu. Z tego powodu duża część Pacjentów rezygnowała z marzeń o pięknych, równych zębach.

Aparaty ortodontyczne dla każdego.

Nowoczesne leczenie ortodontyczne wygląda jednak zupełnie inaczej. Tradycyjne rozwiązania zastąpiły niewidoczne aparaty na zęby, które można ściągać do posiłku, podczas mycia zębów czy na ważne spotkania. Wizyty konsultacyjne zostały ograniczone do minimum, między innymi dzięki programom komputerowym, w których stomatolog może precyzyjnie zaplanować ruchy zębów i całe leczenie. Obecnie aparaty na zęby dobiera się indywidualnie do potrzeb i oczekiwań Pacjenta, a leczenie jest jeszcze bardziej przewidywalne.

Kiedy występuje konieczność leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne może być przeprowadzone w kilku przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy stomatolog stwierdzi wadę zgryzu, ale także  w ramach wsparcia leczenia implantologicznego (jeśli konieczne jest przesunięcie zębów tak, aby zrobić miejsce dla implantów). Aparat na zęby może być również zastosowany w przypadku większych, kilkuetapowych planów leczenia.

Niezależnie od tego, który wariant dotyczy Ciebie – warto zgłosić się do dentysty. Podczas konsultacji lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia i dobierze najlepszą metodę leczenia. To dobry sposób, aby poznać gabinet, zespół ekspertów i porozmawiać ze stomatologiem o Twoich potrzebach i oczekiwaniach. Możesz się zapisać na wizytę konsultacyjną dzwoniąc pod nr tel.: +48 604 990 815 lub wysyłając formularz z naszej strony.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Wpływ wady zgryzu na Twoje zdrowie.

Wady zgryzu to nie tylko estetyka. Mogą mieć wpływ również na występowanie migrenowych bólów głowy czy sztywnienie karku, a nawet powstawanie wad postawy i bólów stawów. Dzieje się tak ze względu na rozłożenie sił działających na uzębienie. Jeśli  pozycja zębów jest rozłożona nieprawidłowo i te „nie zazębiają się” względem siebie odpowiednio, wtedy dochodzi do przeniesienia siły nacisku i ciągłego napięcia mięśni twarzy oraz stawów skroniowo–żuchwowych. To z kolei może prowadzić do szeregu problemów.

Leczenie ortodontyczne – dlaczego warto?

Jaki aparat wybrać?

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów aparatów. Chociaż każdy ma takie samo zadanie -wyleczenie Pacjenta – to różnią się one od siebie  pod pewnymi względami,  co ma wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Estetyka, cena czy czas leczenia to czynniki, które najczęściej wpływają na decyzję Pacjenta o wyborze odpowiedniego rozwiązania. Najlepszym sposobem na dobór idealnego aparatu na zęby jest wizyta konsultacyjna i szczera rozmowa z ortodontą. Lekarz rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i opowie Ci o zaletach oraz wadach poszczególnych metod. To też doskonała okazja do zobaczenia aparatów z bliska i zweryfikowania swoich oczekiwań.

Niewidoczne nakładki coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz zmienić swój uśmiech, ale z różnych przyczyn nie możesz decydować się na klasyczny aparat – rozwiązaniem dla Ciebie mogą być przeźroczyste nakładki ortodontyczne.  Są one wykonane z tworzywa, które jest praktycznie niewidoczne na zębach. Dodatkowo aparat nakładkowy możesz ściągać podczas posiłków czy na czas mycia zębów. Ponadto planowany efekt leczenia zobaczysz jeszcze przed jego rozpoczęciem na ekranie komputera.

Niewidoczne aparaty nakładkowe to doskonałe rozwiązanie dla Pacjentów, którym zależy na ich wizerunku w życiu zawodowym lub prywatnym, w związku z czym  nie mogą sobie pozwolić na stały aparat metalowy, który jest widoczny na zębach.

Użytkowanie i dieta podczas noszenia aparatu.

Musisz wiedzieć, że podczas noszenia aparatu trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Podczas leczenia należy szczotkować zęby uważnie, docierając do trudno dostępnych miejsc, w tym przestrzeni międzyzębowych, w których mogą osadzić się resztki jedzenia i bakterie.

Istnieje wiele akcesoriów pomagających w dbaniu o higienę jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego. Lekarz podczas wizyty doradzi Ci, które z nich są wskazane do użytkowania przez Ciebie. Irygatory, szczoteczki i płyny do płukania ust skutecznie pomogą Ci w prawidłowej higienie zębów.

Warto pamiętać również o odpowiedniej diecie. Niektóre potrawy i produkty nie są wskazane do spożywania w trakcie leczenia ortodontycznego. Są to między innymi słodycze, szczególnie te „ciągnące się”, takie jak karmelki czy krówki, a także posiłki mogące zabarwić aparat i Twoje zęby, np. jagody. Należy unikać produktów twardych, które mogą uszkodzić aparat klasyczny, m.in. orzechy. Na twardsze posiłki nie musisz jednak zwracać uwagi, jeśli korzystasz z niewidocznych nakładek na zęby, gdyż należy ściągać je na czas jedzenia. 

Nawyki takie jak obgryzanie paznokci czy długopisu mogą doprowadzić do uszkodzeń aparatu. Podczas leczenia ortodontycznego zwróć szczególną uwagę, aby tego nie robić.

Czy aparat można założyć w każdym wieku?

Nie ma przeciwwskazań do podjęcia leczenia ortodontycznego ze względu na wiek. Warunkiem korzystania z aparatu ortodontycznego jest posiadanie swoich stałych zębów. Najlepszym sposobem na zweryfikowanie swoich potrzeb i oczekiwań jest odbycie wizyty konsultacyjnej, podczas której lekarz zweryfikuje stan zdrowia Twojej jamy ustnej i dobierze najlepszą metodę leczenia dla Ciebie. Możesz się zapisać na wizytę wysyłając formularz z tej strony lub dzwoniąc pod nr tel.: +48 604 990 815.