fbpx

Ortodonta Rybnik – Aparaty Ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne

Nowoczesne aparaty ortodontyczne

Ortodonta Rybnik – Stomatologia Gliwa, to doskonałę miejsce, aby podjąć leczeni wad zgryzu. Świadczy o tym nasze ponad 25 – letnie doświadczenie i zadowoleni Pacjenci. Czasami do uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego i wizyta w gabinecie. W obecnych czasach, gdy nowoczesna stomatologia dynamicznie się rozwija, istnieją bardzo szerokie możliwości leczenia ortodontycznego. Dzisiejsza korekta wad zgryzu to nie tylko tradycyjne metalowe aparaty z drutami i ligaturami, ale także innowacyjne rozwiązania, które zapewniają znacznie większą dyskrecję i eliminują uczucie dyskomfortu podczas okresu leczenia. Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań, ortodonta może dopasować aparat do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

 

Leczenie ortodontyczne w Stomatologia Gliwa Ortodonta Rybnik - Aparaty Ortodontyczne Katarzyna Gliwa Stomatologia

Główne korzyści wynikające z leczenia ortodontycznego:

 

 

 • piękny i naturalny uśmiech,
 • właściwe rozłożenie sił zgryzu na odpowiednie zęby,
 • prawidłowe funkcje żucia,
 • ułatwione utrzymanie higieny jamy ustnej,
 • komfort psychiczny wynikający ze świadomości pięknego uśmiechu.

 

 

Uwaga! Pamiętaj, że leczenie można rozpocząć w każdym wieku. Noszenie aparatu na zęby nie jest przeznaczone wyłącznie dla nastolatków. Wadę zgryzu można skutecznie skorygować także u dorosłych, a nowoczesne rodzaje aparatów są zaprojektowane tak, by dostosowywać się do ich potrzeb np. pod względem dyskrecji.

 

Proces leczenia ortodontycznego krok po kroku

Podczas dobierania aparatu na zęby, patrzymy nie tylko na warunki zgryzowe pacjenta, ale również na ogólne rysy twarzy, a nawet układ warg czy brody. W planowaniu leczenia ortodontycznego pacjentów biere udział nasz zespół ekspertów, który indywidualnie dobiera najlepszą metodę do potrzeb pacjenta.

 

1. Konsultacja i diagnostyka – w jaki sposób dobieramy aparat ortodontyczny
 
Wad zgryzu jest wiele, dlatego najważniejsza jest pierwsza wizyta konsultacyjna, kompleksowa diagnostyka i rozmowa ortodonty z Pacjentem. To na podstawie wywiadu lekarz może zastosować odpowiednie leczenie, zgodne z oczekiwaniami Pacjenta względem jego efektów. Po standardowym przeglądzie jamy ustnej wykonujemy także diagnostykę, obejmującą m.in. zdjęcie RTG, które pozwala ocenić stan poszczególnych zębów, ich korzeni oraz kości. Oprócz kwestii anatomicznych i warunków zgryzowych w trakcie planowania leczenia bierzemy pod uwagę także ogólne rysy twarzy, a nawet układ warg czy brody, aby nowy uśmiech harmonijnie dopasować do urody Pacjenta. W planowaniu leczenia ortodontycznego bierze udział nasz zespół ekspertów, który indywidualnie dobiera najlepszą metodę do potrzeb konkretnej osoby. Na podstawie zebranych informacji możemy zaplanować leczenie, które skutecznie i w najkrótszym możliwym czasie skoryguje zgryz.
 
2. Przygotowanie zębów do założenia aparatu
 
Przed każdym leczeniem ortodontycznym należy wykonać profesjonalną higienizację zębów, obejmującą skaling, piaskowanie i polerowanie. W niektórych przypadkach trzeba także przygotować jamę ustną w inny sposób. Przed założeniem aparatu należy wyleczyć próchnicę zębów, a jeśli występuje paradontoza – priorytetem jest pokonanie stanu zapalnego. Zdarza się także, że niezbędna jest ekstrakcja niektórych zębów – dotyczy to najczęściej ósemek.
 
3. Przygotowanie aparatu
 
Aparaty ruchome dla dzieci lub niewidoczne nakładki Invisalign, które stosujemy w Stomatologia Gliwa wymagają pobrania wycisku uzębienia i współpracy z laboratorium dentystycznym, które przygotuje aparat idealnie dopasowany do kształtu zębów Pacjenta. W naszym gabinecie stosujemy w tym celu zaawansowany technologicznie skaner wewnątrzustny.

 

To alternatywa dla tradycyjnej metody, polegającej na odciśnięciu kształtu zębów w specjalnej masie o dość nieprzyjemnej konsystencji, co wiązało się z niemiłymi doznaniami Pacjentów. Skaner wewnątrzustny pozwala uniknąć tej procedury. Jego zastosowanie jest w pełni komfortowe dla Pacjenta, a ponadto – uzyskany wycisk jest zdecydowanie bardziej precyzyjny, co pozwala na dokładniejsze wykonanie idealnie dopasowanego aparatu. Pobranie wycisku przebiega dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnej metody, a pełny obraz 3D uzębienia wyświetlany jest na monitorze i można go edytować.

 

4. Założenie aparatu
 
Aparaty stosowane w Stomatologia Gliwa charakteryzują się tym, że Pacjent może je samodzielnie wyjmować z ust. Podczas kolejnej wizyty Pacjent otrzymuje gotowy zestaw nakładek lub przygotowany w laboratorium protetycznym aparat ruchomy i przymierza go, a ortodonta wykonuje instrukcję użytkowania aparatu. Od tej pory Pacjent może samodzielnie korzystać z aparatu według wskazówek, zgłaszając się regularnie na wizyty kontrolne.

 

5. Wizyty kontrolne
 
Wizyty kontrolne są nieodłączną częścią leczenia ortodontycznego. Ich liczba jest ustalana indywidualnie przez lekarza ortodontę, a na ich częstotliwość może mieć wpływ rodzaj aparatu ortodontycznego. W przypadku tradycyjnych rozwiązań kontrole powinny odbywać się co ok. 3 tygodnie, natomiast jeśli zdecydujemy się na nakładki na zęby Invisalign, będziemy odwiedzać stomatologa co 2-3 miesiące. Jeśli ilość wizyt ma dla Ciebie szczególne znaczenie, koniecznie powiedz o tym lekarzowi podczas pierwszej wizyty w naszym gabinecie. W trakcie kontroli ortodonta może na bieżąco weryfikować efekty prowadzonego leczenia i dokonywać niezbędnych korekt, jeśli jest taka potrzeba. To także okazja do tego, by wymienić lub aktywować poszczególne elementy aparatu.

 

6. Czas leczenia oraz dbanie o zęby w czasie noszenia aparatu
 
Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego, to proces, którego długość jest zależna od kilku czynników, m.in. rodzaju wady zgryzu, wybranego rodzaju aparatu, wieku Pacjenta, indywidualnych uwarunkowań anatomicznych czy stosowania się do zaleceń lekarza. U każdego Pacjenta czas trwania leczenia jest indywidualny, jednak korekta najczęstszych wad zgryzu trwa zwykle od 1,5 roku do 2 lat. W przypadku aparatów Invisalign leczenie może zakończyć się szybciej nawet o kilka miesięcy. Podczas pierwszej konsultacji nasz ortodonta odpowie na wszystkie Twoje pytania i poda Ci przybliżony czas Twojego leczenia ortodontycznego.

 

Video opinie pacjentów
Pacjentka zdecydowała się na podjęcie leczenia kompleksowego w naszym gabinecie. Leczenie rozpoczęło się od stomatologii zachowawczej, wyleczyliśmy u Pacjentki wszystkie powstałe ubytki. W międzyczasie Pacjentka miała problemy z biodrem i jak się okazało na ich powstanie miał wpływ krzywy zgryz. Przeprowadziliśmy u Pacjentki leczenie ortodontyczne i jej życie zmieniło się na lepsze. Jak Pacjentka ocenia leczenie w Stomatologia Gliwa i co do tego ma masaż?

 

Poznaj ekspertów ortodoncji
Aleksander Tarnawski Ortodonta Rybnik - Aparaty Ortodontyczne Katarzyna Gliwa Stomatologia

 

Lekarz stomatolog
Aleksander Tarnawski

Lekarz stomatolog, zajmuje się ortodoncją

Ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym w Iwano-Frankivsku. Następnie odbył staż w Katowicach i od tej pory nieustannie rozwija swoją wiedzę i umiejętności podczas licznych kursów o zasięgu międzynarodowym, m.in. w Dubaju i Barcelonie.

W naszym gabinecie zajmuje się ortodoncją. Jest specjalistą w leczeniu nowoczesnymi aparatami Invisalign. Zawsze uśmiechnięty i energiczny, cechuje go holistyczne podejście do Pacjenta. Posiada tytuł Diamentowego Partnera Invisalign. Dzięki niemu ponad 150 Pacjentów rocznie otrzymuje zupełnie nowy uśmiech przy pomocy niewidocznych nakładek.

 
 

 

  Zapisz się na niezobowiązującą konsultację

  Imię (wymagane)

  Numer telefonu (wymagane)  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   

  Więcej o zakładaniu aparatu na zęby

  Niewidoczny aparat Invisalign

  Invisalign to najnowocześniejsze rozwiązanie stosowane w dzisiejszej ortodoncji. Jego wyjątkowość jest zauważalna na pierwszy rzut oka, ponieważ aparat Invisalign to przeźroczyste nakładki, które Pacjent może samodzielnie ściągać i zakładać na zęby. Są one projektowane i wykonywane indywidualnie dla każdego Pacjenta na podstawie cyfrowego skanu uzębienia.
   
  Po przeprowadzeniu dokładnych badań, na początku leczenia stomatolog analizuje sytuację zgryzową Pacjenta i w oparciu o niezbędne dane przy pomocy komputera tworzy szczegółowy plan leczenia. Wykonany skanerem wewnątrzustnym obraz cyfrowy 3D wyświetla się na monitorze, a ortodonta może go edytować, projektując docelowy układ zgryzu i uzębienia po planowanym leczeniu. Dzięki temu Pacjent może zobaczyć swój przyszły uśmiech, jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego. Tak przygotowany projekt trafia do laboratorium w USA, w którym wykonany zostaje zestaw specjalnych nakładek, idealnie dopasowanych do zębów Pacjenta.

   
  Niewidoczny aparat ortodontyczny Invisalign.

  Podczas kolejnej wizyty Pacjent otrzymuje od lekarza odpowiednią ilość nakładek, które może samodzielnie zakładać i wymieniać na kolejne, co znacznie ogranicza częstotliwość niezbędnych wizyt kontrolnych. Ortodonta przekazuje Pacjentowi wszystkie wskazówki dotyczące użytkowania aparatu Invisalign. Najczęściej nakładki należy nosić minimum 22 godziny dziennie, co oznacza, że można je ściągnąć na czas posiłku oraz mycia zębów. Nakładka powinna być noszona przez tydzień, po czym zmieniona na kolejną – tak aż do momentu uzyskania zaplanowanego efektu leczenia.
   
  Jedną z największych zalet tej metody jest niewidoczność aparatu. Nakładki są wykonane z przezroczystego tworzywa i dokładnie przylegają do powierzchni zębów, dzięki czemu są praktycznie niezauważalne nawet z niewielkiej odległości. Dzięki temu na leczenie mogą zdecydować się osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zmianę wizerunku na czas noszenia aparatu lub po prostu zależy im na dyskrecji. Na to rozwiązanie często decydują się aktorzy, biznesmeni czy osoby publiczne.
   
   

  Zobacz jak przebiegło leczenie innych pacjentów

  Pani Aleksandra z Rybnika

   

  Pacjenta zgłosiła się z uszkodzonymi brzegami górnych jedynek oraz mocno wychyloną lewą jedynką. Zęby nachodziły na siebie i Pani Aleksandra obawiała się, że tylko leczenie ortodontyczne jest w stanie rozwiązać ten problem. Niedoskonałości skorygowaliśmy jednak w za pomocą kompozytu, dzięki czemu Pacjentka jeszcze tego samego dnia uzyskała pożądane rezultaty. Odbudowano brakujące fragmenty brzegów zębów i skorygowano dysproporcje w ułożeniu jedynek względem siebie przy użyciu materiału kompozytowego.

   

  przed

   

  po
  Pani Anna PO Ortodonta Rybnik - Aparaty Ortodontyczne Katarzyna Gliwa Stomatologia
  Pani Anna Przed Ortodonta Rybnik - Aparaty Ortodontyczne Katarzyna Gliwa Stomatologia
   

   


  Pani Weronika z Wodzisławia Śląskiego

   

  Problemem Pani Weroniki były uszkodzone brzegi górnych jedynek. Ich nieregularna linia zaburzała estetykę uśmiechu. Zdecydowaliśmy się na odbudowę zębów za pomocą materiału kompozytowego. Nie tylko wyrównaliśmy dolny brzeg, ale także wydłużyliśmy korony i nadaliśmy im estetyczny kształt.

   

   

  przed

   

  po
  Pani Julia PO Ortodonta Rybnik - Aparaty Ortodontyczne Katarzyna Gliwa Stomatologia
  Pani Julia PRZED Ortodonta Rybnik - Aparaty Ortodontyczne Katarzyna Gliwa Stomatologia
  Więcej o zakładaniu aparatu na zęby

  Zalety aparatu Invisalign:

   

  • całkowicie bezbolesne leczenie – aparat nie sprawia żadnego dyskomfortu,
  • dyskrecja – aparat jest niewidoczny na zębach,
  • krótszy czas leczenia – nawet o połowę,
  • łatwiejsza higiena jamy ustnej – na czas mycia zębów ściąga się nakładki,
  • mniejsza liczba wizyt kontrolnych – co ok. 3 miesiące,
  • projekt dopasowany indywidualnie do potrzeb Pacjenta,
  • precyzyjne dopasowanie nakładek do zębów Pacjenta,
  • komfort jedzenia ulubionych potraw – brak konieczności stosowania diety,
  • możliwość obejrzenia wizualizacji efektów leczenia przed jego rozpoczęciem.

   

  Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci

   
  Aparaty ruchome, czyli takie, których nie mocuje się na stałe na zębach i można je samodzielnie wyciągnąć z ust są przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych Pacjentów, u których pojawiły się pierwsze oznaki nieprawidłowego zgryzu. Ten rodzaj aparatów można zdejmować w każdej chwili, a samo rozwiązanie pełni przede wszystkim funkcję wspomagającą prawidłowy rozwój zgryzu. W ten sposób można zapobiec powstaniu poważniejszych wad w przyszłości i uniknąć konieczności bardziej złożonego leczenia.
   
  Ruchomy aparat ortodontyczny należy nosić zazwyczaj przez kilka godzin dziennie. Czas ten uzależniony jest od indywidualnych uwarunkowań i jest szacowany podczas wizyty u dentysty. Szczególnie ważna w przypadku ruchomych aparatów ortodontycznych jest samodyscyplina małego Pacjenta oraz kontrola ze strony rodziców, których zadaniem jest dopilnować, aby dziecko regularnie nosiło aparat na zębach. Dzięki temu leczenie jest skuteczne i nie wydłuża się w czasie.

   

   

  Co możesz teraz zrobić?

  Jeśli chcesz poprawić swój uśmiech i jakość swojego życia, korygując wadę zgryzu – nie wahaj się! Pamiętaj, że skuteczne leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku. Zrób pierwszy krok i udaj się do gabinetu Stomatologia Gliwa na niezobowiązującą konsultację, aby dowiedzieć się, która metoda leczenia będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Aby się zapisać, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 604 990 815.
   

  Cennik

   

   

  W Stomatologia Gliwa w zależności od oczekiwań Pacjenta oferujemy różne rodzaje aparatów. Leczenie zawsze poprzedzamy wizytą konsultacyjną, podczas której szczegółowo badamy zgryz Pacjenta i rozmawiamy na temat jego oczekiwań. Pacjentom oferujemy tradycyjne aparaty metalowe, jak In-Ovation i Damon oraz aparaty ruchome (przeznaczone dla dzieci). Dla Pacjentów ceniących sobie dyskrecję i estetykę uśmiechu wprowadziliśmy niewidoczne aparaty Invisalign. To przeźroczyste nakładki, które można zdejmować na ważne spotkania, na czas posiłków i podczas mycia zębów, co wyjątkowo zwiększa komfort życia w trakcie leczenia ortodontycznego.

   

   

  Zapisz się teraz na niezobowiązującą konsultacje. Zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815. Nasza recepcjonistka dobierze dogodną godzinę Twojej wizyty.

   


   


  Najczęściej zadawane pytania
  1. Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
  2. Czy leczenie ortodontyczne można wykonać w każdym wieku?
  3. Czy aparat może założyć każdy?
  4. Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
  5. Czy podczas noszenia aparatu o zęby należy specjalnie dbać?