BEZBOLESNA DROGA KU ZDROWYM ZĘBOM NA LATA

Regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne mają duże znaczenie w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. To dzięki nim, dentysta moze przeleczyć ząb, kiedy próchnica jeszcze nie do końca jest rozwinięta i jej leczenie jest mało inwazyjne. Dodatkowo podczas regularnej higienizacji, nasze zęby są dokładnie oczyszczane z osadów, przebarwień i kamienia nazębnego,  który może być przyczyną wielu problemów z zębami. Wizyty kontrolne i higienizacyjne należy odbywać średnio co 6 miesięcy.

Dlaczego warto wykonywać zabiegi profilaktyczne?

– pomagają utrzymać zdrowie w jamie ustnej – zabiegi profilaktyczne pozwalają na zachowanie zdrowia jamy ustnej oraz zapobiegają powstawaniu chorób przyzębia i próchnicy.

– dentysta ma kontrolę nad stanem jamy ustnej Pacjenta – dzięki regularnym wizytom dentysta może kontrolować zdrowie zębów Pacjenta, a w razie konieczności podjąć odpowiednie kroki. Może również doradzić wybór odpowiednich środków, takich jak nici dentystyczne czy płyny do higieny jamy ustnej.

Rodzaje zabiegów profilaktycznych

1. Usuwanie kamienia nazębnego, tzw. skaling.

Nasz gabinet oferuje usuwanie kamienia oraz osadów z powierzchni zębów za pomocą skalerów ultradźwiękowych. To nowoczesna metoda, która zwalcza kamień poprzez rozbicie go za pomocą ultradźwięków. Jeśli tylko w jamie ustnej nie ma stanu zapalnego dziąseł, a szyjki zębowe nie są odsłonięte, usunięcie kamienia jest całkowicie bezbolesne i nie niszczy szkliwa. Wielu specjalistów zaleca wykonywanie skalingu, gdy tylko widoczne są śladowe ilości kamienia.

2. Polerowanie zębów.

Jeden z najbardziej popularnych zabiegów profilaktycznych. Na ogół bardzo dobrze przyjmowany przez pacjentów, ponieważ jest całkowicie bezbolesny i trwa maksymalnie kilkanaście minut. Jego zadaniem jest oczyszczenie zębów z przebarwień, nalotów oraz miękkich złogów. Wykonywany jest za pomocą past polerujących oraz gumek.

3. Lakierowanie zębów.

Polega na pokryciu zębów preparatem z zawartością fluoru. Często jest kojarzone z profilaktyką u dzieci, lecz stomatolodzy otwarcie zachęcają do korzystania z niego również dorosłych. To bezbolesny zabieg, który warto wykonać po skalingu czy piaskowaniu. Jednym z podstawowych celów lakierowania jest zapobieganie próchnicy, dlatego osobom szczególnie narażonym na tą dolegliwość zaleca się częstsze wykonywanie zabiegu.

4. Piaskowanie przestrzeni międzyzębowych.

Zabieg mający na celu usunięcie osadu z zębów oraz przestrzeni międzyzębowych. Wykonywany jest za pomocą piaskarki, która kieruje strumień piasku dentystycznego pod dużym ciśnieniem na część wymagającą reperacji. Jest to kolejny bezbolesny i stosunkowo szybko wykonywany zabieg (trwa około 20 minut), a jego przeprowadzanie zalecane jest 1-2 razy w ciągu roku. U osób prowadzących niezdrowy tryb życia osad gromadzi się szybciej, dlatego powinny one wykonywać piaskowanie częściej. Stomatolodzy zazwyczaj zalecają wykonanie piaskowania razem ze skalingiem, ponieważ są to zabiegi uzupełniające się i razem dają najlepszy efekt.

Jakie mogą być konsekwencje zaniedbania wizyt higienizacyjnych i kontrolnych?

Nieprawidłowe dbanie o zęby skutkuje pojawieniem się płytki nazębnej, która prowadzi do paradontozy i próchnicy. Regularne wizyty higienizacyjne i kontrolne służą usuwaniu płytki nazębnej i kontroli zdrowia zębów. Jeśli jednak Pacjent nie odbywa wizyt higienizacyjnych, zbierający się osad i płytka nazębna w efekcie mogą doprowadzić do próchnicy i paradontozy.

Stomatologia Gliwa poczekalnia gazety Profilaktyka Katarzyna Gliwa Stomatologia

Jakie są oznaki próchnicy?

Zęby zaatakowane przez próchnicę przez długi czas nie dają żadnych objawów. Z czasem, próchnica uwidacznia się zazwyczaj w postaci małych, kredowo-białych plam, które mogą okazać się trudne do rozpoznania. Następnie zęby mogą przybierać odcienie żółci, a w końcowej fazie – czerni.

Zęby, które zostały zaatakowane próchnicą:

Jakie są oznaki paradontozy?

Paradontoza to najbardziej zaawansowana choroba przyzębia, czyli obszarów, w których dziąsło łączy się z zębem. We wczesnym stadium paradontozy powstaje zapalenie dziąsła, które jest spowodowane nagromadzeniem płytki nazębnej w kieszonce zębowej.

Objawami choroby mogą być:


Zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na stan jamy ustnej, ale również na zdrowie całego organizmu.


ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

    Najczęściej zadawane pytania o profilaktykę
    Które zabiegi są niezbędne dla zachowania zdrowia jamy ustnej?
    +
    Aby zachować zęby w dobrej kondycji i uchronić je przed najczęściej występującymi chorobami, takimi jak paradontoza czy próchnica, należy raz na pół roku udać się na wizytę higienizacyjną, podczas której zostaną wykonane trzy kluczowe zabiegi: skaling, piaskowanie i polerowanie. Czasami stomatolog może zalecić dodatkowo przeprowadzenie fluoryzacji zębów.
    Czy higienizacja jest bolesna?
    +
    Wykonanie odkamieniania i oczyszczania zębów przy pomocy nowoczesnych narzędzi, takich jak skaler ultradźwiękowy i piaskarka, jest praktycznie zupełnie bezbolesne. Dyskomfort może pojawić się w sytuacji, gdy kamień nazębny zgromadził się także pod powierzchnią dziąseł. W takim przypadku zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy na wizyty profilaktyczne uczęszczać regularnie.
    Czy kamień nazębny można usunąć samodzielnie?
    +
    Kamień nazębny powstaje z płytki bakteryjnej, która pod wpływem śliny ulega mineralizacji i staje się bardzo twarda. Dlatego kamienia nie jesteśmy w stanie usunąć za pomocą szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Jedynym sposobem, by się go pozbyć, jest wykonanie profesjonalnej higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym.
    Profilaktyka i wybielanie
    Kompleksowa higienizacja
    450 zł
    Usuwanie kamienia (Scalling)
    300 zł
    Wybielanie
    500 zł – 1 500 zł
    Profilaktyka odgrywa bardzo istotną rolę w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Pomaga ustrzec się przed próchnicą i innymi chorobami zębów oraz dziąseł. W naszym gabinecie wykonujemy wszystkie najpopularniejsze zabiegi profilaktyczne w tym skaling, piaskowanie i polerowanie. Są one całkowicie bezpieczne i zazwyczaj bezbolesne. Dzięki regularnej higienizacji, która powinna odbywać się raz na pół roku możliwe jest zachowanie zdrowia zębów na długie lata. Profesjonalnie przeprowadzone czyszczenie zębów pozwoli Ci cieszyć się pięknym uśmiechem i ułatwi dbanie o higienę jamy ustnej na co dzień.

    ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

    Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!