LECZENIE KANAŁOWE

Leczenie kanałowe jest stosowane w stomatologii już od bardzo dawna. Choć nie zawsze było dobrze kojarzone – w dzisiejszych czasach jest ono znacznie skuteczniejsze i bardziej komfortowe dla Pacjentów niż jeszcze kilkanaście lat temu. Medycyna, w tym stomatologia, rozwija się bardzo szybko; pojawiają się nowe rozwiązania i technologie oraz zaawansowane narzędzia, które znacznie usprawniają przebieg poszczególnych zabiegów. Dzięki temu leczenie kanałowe może dziś zostać przeprowadzone w komfortowych warunkach, bezboleśnie, nawet w ciągu jednej wizyty.

Czym jest leczenie endodontyczne?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem kanałowym – postępowaniem w przypadku zapalenia lub martwicy miazgi zęba np. w wyniku powikłań choroby próchnicowej lub po urazie mechanicznym. Polega ono na usunięciu chorej miazgi, która znajduje się w części koronowej zęba oraz w kanałach biegnących w jego korzeniach. Dzięki temu ząb przestaje być wrażliwy na bodźce, takie jak temperatura czy nacisk sił podczas żucia i Pacjent odczuwa ulgę w bólu. Leczenie zakończone jest szczelnym wypełnieniem kanałów materiałem gutaperkowym, co zapobiega ponownej infekcji. Dzięki temu ząb może służyć Pacjentowi tak samo jak pozostałe, zdrowe zęby.

Stomatologia Gliwa - leczenie zachowawcze

Rodzaje leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe możemy podzielić na pierwotne i wtórne. To pierwsze wykonujemy, gdy ząb nigdy wcześniej nie był leczony kanałowo. Z kolei wtórne leczenie kanałowe polega na ponownym opracowaniu kanałów celem usunięcia bakterii. Przeprowadzamy je, gdy ząb był już leczony kanałowo, ale zabieg nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Taki rodzaj leczenia nazywany re-endodoncją.

Złożoność leczenia kanałowego i czas zabiegu zależne są od ilości korzeni i kanałów. Zęby przednie posiadają po jednym korzeniu i najczęściej po jednym kanale, ale zdarza się, że w dolnych jedynkach i dwójkach znajdują się dwa osobne kanały. Trzonowce posiadają 2 lub 3 korzenie, a ilość kanałów może w niektórych przypadkach dochodzić do 4 – 5. W dużej mierze jest to uwarunkowane indywidualnymi cechami konkretnego Pacjenta. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie nowoczesnych technologii, m.in. RTG i mikroskopu, które umożliwiają wykrycie wszystkich kanałów, co stanowi klucz do sukcesu leczenia kanałowego.

Skuteczność nowoczesnego leczenia kanałowego

O tym, jak rozwinęła się stomatologia w zakresie leczenia kanałowego, najlepiej świadczy fakt, że kiedyś było to leczenie długotrwałe, a dzisiaj może ono zostać wykonane nawet podczas jednej wizyty! Skuteczne znieczulenia sprawiają, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie jest więc konieczne doprowadzenie do obumarcia miazgi przed oczyszczeniem kanałów (tak zwane “zatruwanie zęba”). Zaawansowane technologicznie narzędzia pozwalają zdezynfekować kanały w bezpieczny i komfortowy sposób. Wszystkie procedury podczas leczenia kanałowego są wykonywane pod mikroskopem, który zapewnia maksymalną precyzję pracy stomatologa, a co za tym idzie – skuteczność leczenia. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi diagnostycznemu, możemy łatwo i szybko przeprowadzić dokładną analizę stanu zęba i przygotować plan leczenia. Ponadto RTG służy do kontrolowania postępów leczenia, co daje pewność, że wszystkie kanały zostały poprawnie zlokalizowane i skutecznie wypełnione.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Najważniejszym urządzeniem we współczesnej endodoncji jest mikroskop stomatologiczny. Nowoczesny sprzęt zapewnia odpowiednie oświetlenie miejsca zabiegowego oraz nawet 25-krotne powiększenie. Zastosowanie mikroskopów oznacza maksymalny komfort pracy stomatologa i przynosi liczne korzyści dla Pacjenta. Przede wszystkim zabieg jest znacznie skuteczniejszy niż dawniej, ponieważ lekarz może dokładnie oczyścić i wypełnić wszystkie kanały, nawet jeśli ich budowa jest niespecyficzna. Dzięki temu nie ma konieczności ponownego wykonywania zabiegu, a wyleczony ząb może służyć Pacjentowi nawet dożywotnio.

Stomatologia Gliwa mikroskop w leczeniu stomatologicznym Leczenie kanałowe Katarzyna Gliwa Stomatologia

Etapy leczenia kanałowego

1. Pierwszym etapem każdej wizyty endodontycznej jest przeprowadzenie diagnostyki. To nie tylko weryfikacja stanu jamy ustnej Pacjenta, ale także wykonanie zdjęcia RTG, które obrazuje budowę zęba, wraz ze wszystkimi jego korzeniami i kanałami. Dzięki temu badaniu dentysta może wykryć dodatkowe kanały lub te, które mają nietypowy przebieg i kształt. Na tej podstawie wykonuje wstępny plan leczenia, z którym zapoznaje się Pacjent.
 
2. Właściwe leczenie polega na otwarciu korony zęba i dokładnym usunięciu wszystkich chorych tkanek z jego wnętrza i kanałów. Zabieg zawsze jest wykonywany w skutecznym znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest w pełni komfortowy dla Pacjenta.
 
3. Następnie stomatolog odpowiednio oczyszcza i dezynfekuje kanały korzeniowe środkami o działaniu przeciwbakteryjnym. Dla maksymalnej precyzji leczenia całą procedurę wykonuje pod mikroskopem.
 
4. Na dalszym etapie dentysta wypełnia kanały wymagające leczenia przy pomocy specjalnego materiału pochodzenia naturalnego (ciekłej gutaperki), który dociera do wszystkich przestrzeni w kanałach, szczelnie je wypełniając i uniemożliwiając przedostanie się bakterii.
 
5. Na końcu stomatolog zamyka koronę zęba. Istnieje kilka możliwości, w zależności od preferencji Pacjenta i stanu zęba. Można użyć w tym celu tradycyjnego wypełnienia kompozytowego; w przypadku większych ubytków dobrze sprawdzają się nakłady koronowe inlay / onlay wykonywane w laboratorium protetycznym, a dla maksymalnej wytrzymałości i estetyki można zastosować koronę pełnoceramiczną, która dodatkowo wzmocni ząb.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!


    Jakie korzyści przynosi leczenie kanałowe?

    Podstawowym i chyba najważniejszym celem leczenia kanałowego jest przywrócenie zębom ich podstawowych funkcji, czyli gryzienia i żucia. Ból zęba uniemożliwia dokładne przeżuwanie pokarmu, co negatywnie oddziałuje na układ pokarmowy, obciążając go. Wyleczony ząb nie jest już wrażliwy na bodźce i Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, dzięki czemu może ponownie spożywać wszystkie rodzaje produktów, a układ trawienny może pracować prawidłowo.
     
    Leczenie kanałowe jest alternatywą dla ekstrakcji zęba. Dawniej mocno zniszczone zęby często były usuwane, ale dzięki rozwojowi endodoncji dziś możliwa jest odbudowa nawet silnie uszkodzonych zębów. Dzięki temu Pacjenci mogą cieszyć się naturalnym uzębieniem na dłużej, co jest zawsze najkorzystniejszą opcją, zarówno dla zdrowia i komfortu, jak i ze względów finansowych (pozwala uniknąć bardziej kosztownego leczenia protetycznego).

    W naszym gabinecie robimy wszystko, aby uratować każdy ząb, a ekstrakcję traktujemy jako ostateczność. Szczególną uwagę poświęcamy leczeniu bardzo zniszczonych zębów, których szanse na wyleczenie są oceniane jako niewielkie. Szczegółowa diagnostyka, współpraca doświadczonego zespołu ekspertów oraz specjalistyczne wyposażenie i narzędzia, m.in. mikroskop, RTG to czynniki, które pozwalają nam leczyć nawet bardzo skomplikowane przypadki.

    Co możesz teraz zrobić?

    Jeśli Twój ząb wymaga leczenia kanałowego – wybierz gabinet, w którym dostępny jest nowoczesny sprzęt, znacznie podnoszący jakość i skuteczność zabiegu. Nie musisz obawiać się bólu i długotrwałego leczenia – dziś możemy wykonać je bezboleśnie w ciągu jednego dnia! Pamiętaj, że zachowanie własnego zęba jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Daj sobie szansę, by znów cieszyć się komfortem codziennego funkcjonowania i pięknym uśmiechem. Umów się na wizytę wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer +48 604 990 815.


    Zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na stan jamy ustnej, ale również na zdrowie całego organizmu.


    ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

    Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

      Najczęściej zadawane pytania o leczenie kanałowe
      Czym jest leczenie endodontyczne?
      +
      To specjalistyczne postępowanie w przypadku powikłań po próchnicy. Ma na celu uratowanie zęba oraz przywrócenie jego pełnej funkcjonalności. Polega na usunięciu zainfekowanych tkanek i bakterii z kanałów wypełniających wnętrze zęba.
      Kiedy przeprowadzane zostaje leczenie kanałowe?
      +
      Leczenie endodontyczne jest wykonywane, gdy uszkodzenia spowodowane przez próchnicę są tak bardzo zaawansowane, że nie ma innego sposobu na uratowanie zęba.
      Jak przebiega leczenie kanałowe?
      +
      Leczenie można podzielić na 3 etapy. W pierwszym dentysta przeprowadza diagnostykę, po której decyduje czy należy rozpocząć leczenie. Następnie przechodzi do przeprowadzenia zabiegu, podczas którego usuwa chorą miazgę i oczyszcza wnętrze zęba, przygotowując go do wypełnienia.
      W ostatnim etapie następuje uszczelnienie zęba, które ma ochronić go przed uszkodzeniami. Wyleczony kanałowo ząb może prawidłowo funkcjonować przez całe życie, jednak z czasem możliwe jest starcie wypełnienia lub korony. Wtedy należy ją wymienić.
      Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
      +
      W dzisiejszej stomatologii leczenie zawsze przeprowadzane jest w znieczuleniu, dzięki czemu jest dla Pacjenta całkowicie bezbolesne.
      Jakie są rezultaty leczenia kanałowego?
      +
      Po leczeniu kanałowym ząb nie posiada już nerwów, a więc nie jest wrażliwy na temperaturę i nie będzie boleć. W związku z tym Pacjent musi regularnie uczęszczać na wizyty do dentysty w celu kontroli jego stanu. Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego ząb odzyskuje swoją funkcjonalność.
      Leczenie kanałowe (endodoncja)
      Leczenie kanałowe pod mikroskopem
      od 900 zł
      Leczenie endodontyczne (kanałowe) zawsze wykonujemy w znieczuleniu, dzięki czemu jest ono całkowicie bezbolesne. W naszym gabinecie podejmujemy się również ponownego leczenia kanałowego (re-endo), jeśli jest ono konieczne. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu ząb odzyskuje swoją pełną funkcjonalność oraz estetykę i może służyć Pacjentom przez lata.

      ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

      Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!