PROTEZY

Protezy zębowe Rybnik, Jejkowice – Protetyka to dział stomatologii zajmujący się rekonstrukcją pierwotnego stanu uzębienia. Do tego celu wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które zapewniają doskonałe efekty zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.

Wyróżnia się dwie grupy prac protetycznych:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o protezach

Protetyka jest dziedziną stomatologii mającą na celu odbudowę utraconego uzębienia i przywracanie naturalnej funkcjonalności jamy ustnej. Stosuje się do tego kilka rozwiązań, a mianowicie korony protetyczne stosowane przy złamaniu zęba lub jego utracie, mosty w przypadku obszerniejszych braków zębowych i protezy zębowe przy bezzębiu. Skupimy się jednak na ostatnim rodzaju rekonstrukcji protetycznych.

W Stomatologia Gliwa bezzębie leczymy przy pomocy wielu sprawdzonych metod, stosowanych w najbardziej renomowanych klinikach stomatologicznych na całym świecie. Chociaż w naszej ofercie można znaleźć liczne rozwiązania, szczególnie rekomendujemy odbudowy oparte na implantach. Cechują się one doskonałą estetyką oraz funkcjonalnością, gdyż dzięki znakomitej stabilności nie ma ryzyka, że wypadną podczas nagłego śmiechu lub kichania.

Implanty Rybnik w Stomatologia Gliwa

Szeroko pojęte protezy zębowe można podzielić na dwie zasadnicze odmiany:

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!


  Rodzaje protez:

  Protezy całkowite  – jest to rozwiązanie ruchome, stosowane w przypadku całkowitej utraty uzębienia. Zaletą tych protez jest spore podobieństwo do naturalnych zębów. Protezy całkowite utrzymują się w jamie ustnej dzięki warstwie śliny, która pojawia się między protezą, a bezzębną szczęką. W przypadku protezy górnej stosunkowo stabilne pozostawanie na miejscu jest możliwe dzięki odpowiedniej powierzchni przylegania. Natomiast proteza dolna osadza się na mniejszym obszarze, w związku z czym zazwyczaj utrzymuje się w jamie ustnej gorzej niż górna.
   
  Na utrzymanie protezy w jamie ustnej mają również wpływ warunki anatomiczne, które są różne u każdego Pacjenta. Istotnymi uwarunkowaniami są: stan tkanki kostnej oraz konsystencja i ilość produkowanej śliny.
   
  Wadą tego rozwiązania są trudności z utrzymywaniem się protezy w jamie ustnej. Na jego niekorzyść działa również fakt, że protezy ruchome podczas użytkowania przenoszą siły żucia bezpośrednio na błonę śluzową, co prowadzi do stopniowego zaniku kości.

  Protezy mocowane na implantach – to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego wykorzystywanego w leczeniu bezzębia. Zastosowanie tej metody polega na wszczepieniu kilku implantów zębowych w szczękę lub w żuchwę i zamocowaniu na nich na stałe pracy protetycznej. Komfort użytkowania takiej protezy jest nieporównywalnie większy, niż w przypadku rozwiązań ruchomych.

  Zalety protez na implantach:

  Protezy szkieletowe – są to uzupełnienia nieosiadające, składające się z części metalowej i akrylowej. Są to protezy bardzo odporne na obciążenia, przenoszące siły żucia na kość w naturalny sposób, powodując wolniejszy zanik tkanki kostnej. Główną częścią protez tego typu jest metalowy szkielet, w którego skład wchodzą klamry i ciernie. Metalowa część jest bardzo cienka i zredukowana do minimum, dzięki czemu jej komfort użytkowania jest bardzo wysoki. Klamry są odpowiedzialne za utrzymywanie protezy na podłożu. Natomiast ciernie to wypustki oparte na powierzchniach żujących, które przenoszą siły żucia przez zęby na kości szczęki i żuchwy. To rozwiązanie, które obciąża kość w sposób fizjologiczny, co pozwala utrzymać zdrowie jamy ustnej. 

  Zespół ekspertów

  Stomatologia Gliwa tworzy drużyna ekspertów postrzegających leczenie nie przez pryzmat zawodu, leczy życiowej misji. Chęć osiągnięcia wyjątkowych efektów oraz pełnej satysfakcji Pacjenta towarzyszy każdej terapii przeprowadzanej przez naszych lekarzy. Swe wykształcenie zawdzięczają oni prestiżowym uczelniom, zaś doświadczenie zawodowe zdobywali poprzez długoletnią współpracę z wybitnymi stomatologami. Chociaż każdy z dentystów pracujących w Stomatologia Gliwa dysponuje bardzo rozległą wiedzą, skupia się na jednym konkretnym dziale stomatologii. Multidyscyplinarny zespół pozwala na kompleksowe podejście i sprawne rozwiązanie problemów, z jakimi mogą się zgłosić Pacjenci. Nasi lekarze mają świadomość dynamicznego rozwoju szeroko pojętej medycyny, dlatego też nieustannie podnoszą swoje kompetencje na różnego rodzaju szkoleniach, kursach czy konferencjach krajowych, a także zagranicznych.


  Stomatologia Gliwa - postanowienia na Nowy Rok


  Zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na stan jamy ustnej, ale również na zdrowie całego organizmu.


  Zobacz swój nowy uśmiech

  Dokładne planowanie jest fundamentem każdego leczenia przeprowadzanego w Stomatologia Gliwa. W dużej mierze jest ono możliwe dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym, pozwalającym na uwzględnienie najdrobniejszych detali uwarunkowań zdrowotnych oraz wyglądu Pacjenta. Z tego powodu nasza klinika zaopatrzyła się w program umożliwiający wizualizację uśmiechu przed podjęciem jakichkolwiek czynności! Jak to możliwe? Stomatolog wykonuje twarzy Pacjenta kilkanaście zdjęć, a za pośrednictwem wspomnianego programu tworzy projekt przyszłego uzębienia. Gdy symulacja jest gotowa, zostaje wyświetlona na ekranie monitora, Pacjent zaś poddaje ją ocenie, może wtedy zadać nurtujące go pytania lub wyrazić wątpliwości.

  Wirtualne planowanie leczenia przynosi ogromne korzyści zarówno dla stomatologa, jak i dla Pacjenta. Ryzyko pojawienia się niechcianych powikłań jest znacznie zminimalizowane, zaś aktywny udział Pacjenta w procesie projektowania zapewnia mu znaczny komfort psychiczny oraz ułatwia komunikację pomiędzy nim a lekarzem.

  Bezbolesne leczenie w Stomatologia Gliwa

  W Stomatologia Gliwa jednym z najważniejszych warunków skutecznego leczenia jest jego bezbolesność. Z tego powodu podjęliśmy się współpracy z wiodącymi producentami branży stomatologicznej, którzy dostarczają nam wysokiej jakości substancje znieczulające. Podanie Pacjentowi nowoczesnych środków analgetycznych oraz anestetycznych 30 minut przed zabiegiem pozwala znieść wszelki ból z jednoczesnym zachowaniem pełnej świadomości. Stres również zostaje wyeliminowany, co jest bardzo korzystne w przypadku Pacjentów dotkniętych dentofobią (lękiem przed stomatologiem) lub dzieci.

  Przebieg leczenia protetycznego:

  Cały proces leczenia protetycznego to nie tylko kwestia założenia protezy, ale dopasowania jej w taki sposób, aby Pacjent czuł się komfortowo, potrafił swobodnie mówić i jeść. Mimo że rodzaje protez różnią się między sobą, to sam proces leczenia jest jednak zbliżony:

  1. Na początku Pacjenta czeka konsultacja z dentystą, który na podstawie diagnostyki i wywiadu medycznego zadecyduje, jaka proteza będzie najlepsza.
  2. Po stworzeniu planu leczenia lekarz pobiera wycisk szczęki i żuchwy. Na jego podstawie w laboratorium zostanie stworzona praca protetyczna, indywidualnie dopasowana do potrzeb i warunków zgryzowych Pacjenta.
  3. Na kolejnym etapie ustalana jest wysokość zwarcia oraz kolor i kształt docelowego uzupełnienia protetycznego.
  4. Następnie Pacjent przymierza protezę i wraz ze stomatologiem ocenia ją pod względem komfortu, estetyki i funkcjonalności. Na tym etapie możliwe jest dokonanie ostatnich, niezbędnych poprawek.
  5. Później praca protetyczna zostaje zamocowana na stałe, po czym stomatolog udziela Pacjentowi wskazówek dotyczących korzystania z protezy i ustala częstotliwość wizyt kontrolnych.

  ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

  Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

   Najczęściej zadawane pytania o protezy
   Jak długo czeka się na wykonanie protezy?
   +
   Na wykonanie protezy zębowej czeka się zazwyczaj około dwóch tygodni.
   Od czego zależy wybór uzupełnienia protetycznego?
   +
   Wybór odpowiedniego uzupełnienia jest zależny od problemu, z jakim zmaga się Pacjent. W zależności od rozległości braków, stanu dziąseł i pozostałych zębów oraz miejsca, w którym znajduje się ząb – wybieramy najlepszą metodę leczenia. Ważne są także oczekiwania oraz możliwości finansowe Pacjenta.
   W jaki sposób dbać o protezy?
   +
   Proteza może spełniać swoje zadanie przez długi czas, jeśli Pacjent będzie dbał o nią odpowiednio. Prawidłowa higiena powinna odbywać się w taki sam sposób, jak w przypadku naturalnych zębów. Należy myć ją przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku.
   Po jakim czasie należy wymienić protezę?
   +
   Pacjenci noszący protezy powinni zgłaszać się co 6 miesięcy na wizyty kontrolne, podczas których stomatolog ocenia aktualny stan protezy i w razie potrzeby może podjąć dodatkowe leczenie. Wymiana protezy zębowej jest konieczna ze względu na zanik podłoża protetycznego, który jest naturalnym procesem zachodzącym w jamie ustnej. Po pewnym czasie użytkowania proteza nie pasuje już idealnie i zaczyna się ruszać. Dentysta zadecyduje czy konieczna jest jej wymiana. Proteza zębowa, o którą Pacjent odpowiednio dba, powinna służyć przez co najmniej 5 lat.
   Czy trudno przyzwyczaić się do noszenia protezy?
   +
   Na początku Pacjent może odczuwać dyskomfort wynikający z osiadania [się] nowej protezy. Język i mięśnie muszą dostosować się do niej, co może utrudnić wymowę oraz spożywanie niektórych posiłków. Z czasem jednak Pacjenci przyzwyczają się do noszenia protezy i niedogodności znikają.
   Protetyka
   Korona zęba
   2 200 zł – 2 600 zł
   Proteza akrylowa
   3 000 zł
   Proteza szkieletowa
   2 500 zł – 5 000 zł
   Protetyka to najbardziej złożona dziedzina stomatologii. Obejmuje zarówno leczenie pojedynczych braków w uzębieniu (korony lub mosty zębowe), jak i całkowitego bezzębia. Celem leczenia protetycznego jest przywrócenie jamie ustnej pełnej funkcjonalności i estetyki. Metodę leczenia zawsze wybieramy po kompleksowej diagnostyce i rozmowie z Pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań. Po wykonanym leczeniu Pacjent może ponownie jeść ulubione potrawy bez obaw i cieszyć się pięknym uśmiechem.

   EKSPERCI W DANEJ DZIEDZINIE

   ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

   Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!