PROTEZY
Protezy zębowe Rybnik, Jejkowice – Protetyka to dział stomatologii zajmujący się rekonstrukcją pierwotnego stanu uzębienia. Do tego celu wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które zapewniają doskonałe efekty zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.
Wyróżnia się dwie grupy prac protetycznych:
- Protezy ruchome, czyli takie, które dają się wyjmować z ust. Należą do nich protezy szkieletowe, protezy na implantach oraz protezy całkowite.
- Protezy stałe, czyli takie, które są umocowane w jamie ustnej na stałe, na zębach lub implantach. Są to korony i mosty.
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o protezach
Protetyka jest dziedziną stomatologii mającą na celu odbudowę utraconego uzębienia i przywracanie naturalnej funkcjonalności jamy ustnej. Stosuje się do tego kilka rozwiązań, a mianowicie korony protetyczne stosowane przy złamaniu zęba lub jego utracie, mosty w przypadku obszerniejszych braków zębowych i protezy zębowe przy bezzębiu. Skupimy się jednak na ostatnim rodzaju rekonstrukcji protetycznych.
W Stomatologia Gliwa bezzębie leczymy przy pomocy wielu sprawdzonych metod, stosowanych w najbardziej renomowanych klinikach stomatologicznych na całym świecie. Chociaż w naszej ofercie można znaleźć liczne rozwiązania, szczególnie rekomendujemy odbudowy oparte na implantach. Cechują się one doskonałą estetyką oraz funkcjonalnością, gdyż dzięki znakomitej stabilności nie ma ryzyka, że wypadną podczas nagłego śmiechu lub kichania.
Szeroko pojęte protezy zębowe można podzielić na dwie zasadnicze odmiany:
- Protezy ruchome – Pacjenci mogą bez niczyjej pomocy wyjmować je z ust wedle uznania. W ich poczet wchodzą protezy szkieletowe-częściowe, całkowite osiadające czy protezy wsparte na implantach (overdenture). Wykorzystuje się je do odbudowy pełnych łuków zębowych;
- protezy stałe – Pacjent nie może samodzielnie wyjąć ich z ust. Są świetnym wyjściem dla osób posiadających pewną część naturalnego uzębienia lub zastanawiających się nad leczeniem implantologicznym. Stałe protezy można zamocować na dwa sposoby: poprzez przycementowanie ich do pozostałych naturalnych zębów lub osadzić je na wszczepionych implantach zębowych (małych „śrubkach” wykonanych z tytanu). Ten rodzaj rekonstrukcji protetycznych wykazuje się najwyższą możliwą estetyką oraz funkcjonalność, ze względu na osiąganą stabilność. Warto zaznaczyć brak części podniebiennej blokującej smak.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
Rodzaje protez:
Protezy całkowite – jest to rozwiązanie ruchome, stosowane w przypadku całkowitej utraty uzębienia. Zaletą tych protez jest spore podobieństwo do naturalnych zębów. Protezy całkowite utrzymują się w jamie ustnej dzięki warstwie śliny, która pojawia się między protezą, a bezzębną szczęką. W przypadku protezy górnej stosunkowo stabilne pozostawanie na miejscu jest możliwe dzięki odpowiedniej powierzchni przylegania. Natomiast proteza dolna osadza się na mniejszym obszarze, w związku z czym zazwyczaj utrzymuje się w jamie ustnej gorzej niż górna.
Na utrzymanie protezy w jamie ustnej mają również wpływ warunki anatomiczne, które są różne u każdego Pacjenta. Istotnymi uwarunkowaniami są: stan tkanki kostnej oraz konsystencja i ilość produkowanej śliny.
Wadą tego rozwiązania są trudności z utrzymywaniem się protezy w jamie ustnej. Na jego niekorzyść działa również fakt, że protezy ruchome podczas użytkowania przenoszą siły żucia bezpośrednio na błonę śluzową, co prowadzi do stopniowego zaniku kości.
Protezy mocowane na implantach – to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego wykorzystywanego w leczeniu bezzębia. Zastosowanie tej metody polega na wszczepieniu kilku implantów zębowych w szczękę lub w żuchwę i zamocowaniu na nich na stałe pracy protetycznej. Komfort użytkowania takiej protezy jest nieporównywalnie większy, niż w przypadku rozwiązań ruchomych.
Zalety protez na implantach:
- utrzymują się stabilnie w jamie ustnej – protezy na implantach to rozwiązanie stałe, które nie przemieszcza się podczas użytkowania, dzięki czemu jest znacznie bardziej komfortowe. Pacjenci po jej założeniu nie muszą martwić się, że spożywanie twardych lub lepkich pokarmów będzie dla nich męczące.
- eliminują ryzyko zadławienia – protezy ruchome należy zdejmować na czas snu, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia się. Protezy na implantach są zamocowane na stałe, dzięki czemu można w nich spać bez żadnych obawnie wypadną podczas codziennych czynności – protezy ruchome mogą wypaść podczas codziennych czynności, takich jak śmianie się, mówienie czy kichanie. W przypadku protez na implantach nie ma takiej opcji. Pacjenci którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie, mogą swobodnie zachowywać się podczas spotkań towarzyskich, rozmawiając i uśmiechając się do woli.
- pozwalają wyraźnie odczuwać smak – protezy na implantach nie blokują kubków smakowych, dzięki czemu podczas spożywania ulubionych potraw Pacjenci mogą cieszyć się pełnią smaku.
- są wygodne w użytkowaniu – protezy na implantach nie uciskają dziąseł, dzięki czemu ich użytkowanie jest komfortowe i niczym nie różni się od posiadania naturalnych zębów.
- nie wymagają kleju – w przypadku protez ruchomych do ich utrzymania konieczny jest klej. Protezy stałe są trwale zacementowane na uprzednio wszczepionych implantach, dzięki czemu doskonale rekonstruują naturalną anatomię uzębienia.
- zapobiegają zanikowi kości – przy brakach w uzębieniu lub użytkowaniu protez ruchomych tkanka kostna stopniowo zanika. Protezy na implantach odpowiednio obciążają kość, zapobiegając temu procesowi.
Protezy szkieletowe – są to uzupełnienia nieosiadające, składające się z części metalowej i akrylowej. Są to protezy bardzo odporne na obciążenia, przenoszące siły żucia na kość w naturalny sposób, powodując wolniejszy zanik tkanki kostnej. Główną częścią protez tego typu jest metalowy szkielet, w którego skład wchodzą klamry i ciernie. Metalowa część jest bardzo cienka i zredukowana do minimum, dzięki czemu jej komfort użytkowania jest bardzo wysoki. Klamry są odpowiedzialne za utrzymywanie protezy na podłożu. Natomiast ciernie to wypustki oparte na powierzchniach żujących, które przenoszą siły żucia przez zęby na kości szczęki i żuchwy. To rozwiązanie, które obciąża kość w sposób fizjologiczny, co pozwala utrzymać zdrowie jamy ustnej.
Zespół ekspertów
Stomatologia Gliwa tworzy drużyna ekspertów postrzegających leczenie nie przez pryzmat zawodu, leczy życiowej misji. Chęć osiągnięcia wyjątkowych efektów oraz pełnej satysfakcji Pacjenta towarzyszy każdej terapii przeprowadzanej przez naszych lekarzy. Swe wykształcenie zawdzięczają oni prestiżowym uczelniom, zaś doświadczenie zawodowe zdobywali poprzez długoletnią współpracę z wybitnymi stomatologami. Chociaż każdy z dentystów pracujących w Stomatologia Gliwa dysponuje bardzo rozległą wiedzą, skupia się na jednym konkretnym dziale stomatologii. Multidyscyplinarny zespół pozwala na kompleksowe podejście i sprawne rozwiązanie problemów, z jakimi mogą się zgłosić Pacjenci. Nasi lekarze mają świadomość dynamicznego rozwoju szeroko pojętej medycyny, dlatego też nieustannie podnoszą swoje kompetencje na różnego rodzaju szkoleniach, kursach czy konferencjach krajowych, a także zagranicznych.
Zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na stan jamy ustnej, ale również na zdrowie całego organizmu.
Zobacz swój nowy uśmiech
Dokładne planowanie jest fundamentem każdego leczenia przeprowadzanego w Stomatologia Gliwa. W dużej mierze jest ono możliwe dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym, pozwalającym na uwzględnienie najdrobniejszych detali uwarunkowań zdrowotnych oraz wyglądu Pacjenta. Z tego powodu nasza klinika zaopatrzyła się w program umożliwiający wizualizację uśmiechu przed podjęciem jakichkolwiek czynności! Jak to możliwe? Stomatolog wykonuje twarzy Pacjenta kilkanaście zdjęć, a za pośrednictwem wspomnianego programu tworzy projekt przyszłego uzębienia. Gdy symulacja jest gotowa, zostaje wyświetlona na ekranie monitora, Pacjent zaś poddaje ją ocenie, może wtedy zadać nurtujące go pytania lub wyrazić wątpliwości.
Wirtualne planowanie leczenia przynosi ogromne korzyści zarówno dla stomatologa, jak i dla Pacjenta. Ryzyko pojawienia się niechcianych powikłań jest znacznie zminimalizowane, zaś aktywny udział Pacjenta w procesie projektowania zapewnia mu znaczny komfort psychiczny oraz ułatwia komunikację pomiędzy nim a lekarzem.
Bezbolesne leczenie w Stomatologia Gliwa
W Stomatologia Gliwa jednym z najważniejszych warunków skutecznego leczenia jest jego bezbolesność. Z tego powodu podjęliśmy się współpracy z wiodącymi producentami branży stomatologicznej, którzy dostarczają nam wysokiej jakości substancje znieczulające. Podanie Pacjentowi nowoczesnych środków analgetycznych oraz anestetycznych 30 minut przed zabiegiem pozwala znieść wszelki ból z jednoczesnym zachowaniem pełnej świadomości. Stres również zostaje wyeliminowany, co jest bardzo korzystne w przypadku Pacjentów dotkniętych dentofobią (lękiem przed stomatologiem) lub dzieci.
Przebieg leczenia protetycznego:
Cały proces leczenia protetycznego to nie tylko kwestia założenia protezy, ale dopasowania jej w taki sposób, aby Pacjent czuł się komfortowo, potrafił swobodnie mówić i jeść. Mimo że rodzaje protez różnią się między sobą, to sam proces leczenia jest jednak zbliżony:
- Na początku Pacjenta czeka konsultacja z dentystą, który na podstawie diagnostyki i wywiadu medycznego zadecyduje, jaka proteza będzie najlepsza.
- Po stworzeniu planu leczenia lekarz pobiera wycisk szczęki i żuchwy. Na jego podstawie w laboratorium zostanie stworzona praca protetyczna, indywidualnie dopasowana do potrzeb i warunków zgryzowych Pacjenta.
- Na kolejnym etapie ustalana jest wysokość zwarcia oraz kolor i kształt docelowego uzupełnienia protetycznego.
- Następnie Pacjent przymierza protezę i wraz ze stomatologiem ocenia ją pod względem komfortu, estetyki i funkcjonalności. Na tym etapie możliwe jest dokonanie ostatnich, niezbędnych poprawek.
- Później praca protetyczna zostaje zamocowana na stałe, po czym stomatolog udziela Pacjentowi wskazówek dotyczących korzystania z protezy i ustala częstotliwość wizyt kontrolnych.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
EKSPERCI W DANEJ DZIEDZINIE
KATARZYNA GLIWA
Lekarz stomatologii ogólnej
Właścicielka Stomatologia Gliwa
KATARZYNA GLIWA
Lekarz stomatologii ogólnej
Właścicielka Stomatologia Gliwa
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!