NOWOCZESNE APARATY ORTODONTYCZNE
Ortodonta Rybnik – Stomatologia Gliwa, to doskonałę miejsce, aby podjąć leczeni wad zgryzu. Świadczy o tym nasze ponad 25 – letnie doświadczenie i zadowoleni Pacjenci. Czasami do uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego i wizyta w gabinecie. W obecnych czasach, gdy nowoczesna stomatologia dynamicznie się rozwija, istnieją bardzo szerokie możliwości leczenia ortodontycznego. Dzisiejsza korekta wad zgryzu to nie tylko tradycyjne metalowe aparaty z drutami i ligaturami, ale także innowacyjne rozwiązania, które zapewniają znacznie większą dyskrecję i eliminują uczucie dyskomfortu podczas okresu leczenia. Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań, ortodonta może dopasować aparat do indywidualnych potrzeb Pacjenta.
Główne korzyści wynikające z leczenia ortodontycznego:
- piękny i naturalny uśmiech,
- właściwe rozłożenie sił zgryzu na odpowiednie zęby,
- prawidłowe funkcje żucia,
- ułatwione utrzymanie higieny jamy ustnej,
- komfort psychiczny wynikający ze świadomości pięknego uśmiechu.
Proces leczenia ortodontycznego krok po kroku
Podczas dobierania aparatu na zęby, patrzymy nie tylko na warunki zgryzowe pacjenta, ale również na ogólne rysy twarzy, a nawet układ warg czy brody. W planowaniu leczenia ortodontycznego pacjentów biere udział nasz zespół ekspertów, który indywidualnie dobiera najlepszą metodę do potrzeb pacjenta.
1. Konsultacja i diagnostyka – w jaki sposób dobieramy aparat ortodontyczny
Wad zgryzu jest wiele, dlatego najważniejsza jest pierwsza wizyta konsultacyjna, kompleksowa diagnostyka i rozmowa ortodonty z Pacjentem. To na podstawie wywiadu lekarz może zastosować odpowiednie leczenie, zgodne z oczekiwaniami Pacjenta względem jego efektów. Po standardowym przeglądzie jamy ustnej wykonujemy także diagnostykę, obejmującą m.in. zdjęcie RTG, które pozwala ocenić stan poszczególnych zębów, ich korzeni oraz kości. Oprócz kwestii anatomicznych i warunków zgryzowych w trakcie planowania leczenia bierzemy pod uwagę także ogólne rysy twarzy, a nawet układ warg czy brody, aby nowy uśmiech harmonijnie dopasować do urody Pacjenta. W planowaniu leczenia ortodontycznego bierze udział nasz zespół ekspertów, który indywidualnie dobiera najlepszą metodę do potrzeb konkretnej osoby. Na podstawie zebranych informacji możemy zaplanować leczenie, które skutecznie i w najkrótszym możliwym czasie skoryguje zgryz.
2. Przygotowanie zębów do założenia aparatu
Przed każdym leczeniem ortodontycznym należy wykonać profesjonalną higienizację zębów, obejmującą skaling, piaskowanie i polerowanie. W niektórych przypadkach trzeba także przygotować jamę ustną w inny sposób. Przed założeniem aparatu należy wyleczyć próchnicę zębów, a jeśli występuje paradontoza – priorytetem jest pokonanie stanu zapalnego. Zdarza się także, że niezbędna jest ekstrakcja niektórych zębów – dotyczy to najczęściej ósemek.
3. Przygotowanie aparatu
Aparaty ruchome dla dzieci lub niewidoczne nakładki Invisalign, które stosujemy w Stomatologia Gliwa wymagają pobrania wycisku uzębienia i współpracy z laboratorium dentystycznym, które przygotuje aparat idealnie dopasowany do kształtu zębów Pacjenta. W naszym gabinecie stosujemy w tym celu zaawansowany technologicznie skaner wewnątrzustny.
4. Założenie aparatu
Aparaty stosowane w Stomatologia Gliwa charakteryzują się tym, że Pacjent może je samodzielnie wyjmować z ust. Podczas kolejnej wizyty Pacjent otrzymuje gotowy zestaw nakładek lub przygotowany w laboratorium protetycznym aparat ruchomy i przymierza go, a ortodonta wykonuje instrukcję użytkowania aparatu. Od tej pory Pacjent może samodzielnie korzystać z aparatu według wskazówek, zgłaszając się regularnie na wizyty kontrolne.
5. Wizyty kontrolne
Wizyty kontrolne są nieodłączną częścią leczenia ortodontycznego. Ich liczba jest ustalana indywidualnie przez lekarza ortodontę, a na ich częstotliwość może mieć wpływ rodzaj aparatu ortodontycznego. W przypadku tradycyjnych rozwiązań kontrole powinny odbywać się co ok. 3 tygodnie, natomiast jeśli zdecydujemy się na nakładki na zęby Invisalign, będziemy odwiedzać stomatologa co 2-3 miesiące. Jeśli ilość wizyt ma dla Ciebie szczególne znaczenie, koniecznie powiedz o tym lekarzowi podczas pierwszej wizyty w naszym gabinecie. W trakcie kontroli ortodonta może na bieżąco weryfikować efekty prowadzonego leczenia i dokonywać niezbędnych korekt, jeśli jest taka potrzeba. To także okazja do tego, by wymienić lub aktywować poszczególne elementy aparatu.
6. Czas leczenia oraz dbanie o zęby w czasie noszenia aparatu
Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego, to proces, którego długość jest zależna od kilku czynników, m.in. rodzaju wady zgryzu, wybranego rodzaju aparatu, wieku Pacjenta, indywidualnych uwarunkowań anatomicznych czy stosowania się do zaleceń lekarza. U każdego Pacjenta czas trwania leczenia jest indywidualny, jednak korekta najczęstszych wad zgryzu trwa zwykle od 1,5 roku do 2 lat. W przypadku aparatów Invisalign leczenie może zakończyć się szybciej nawet o kilka miesięcy. Podczas pierwszej konsultacji nasz ortodonta odpowie na wszystkie Twoje pytania i poda Ci przybliżony czas Twojego leczenia ortodontycznego.
Więcej o zakładaniu aparatu na zęby
Niewidoczny aparat Invisalign
Invisalign to najnowocześniejsze rozwiązanie stosowane w dzisiejszej ortodoncji. Jego wyjątkowość jest zauważalna na pierwszy rzut oka, ponieważ aparat Invisalign to przeźroczyste nakładki, które Pacjent może samodzielnie ściągać i zakładać na zęby. Są one projektowane i wykonywane indywidualnie dla każdego Pacjenta na podstawie cyfrowego skanu uzębienia.
Po przeprowadzeniu dokładnych badań, na początku leczenia stomatolog analizuje sytuację zgryzową Pacjenta i w oparciu o niezbędne dane przy pomocy komputera tworzy szczegółowy plan leczenia. Wykonany skanerem wewnątrzustnym obraz cyfrowy 3D wyświetla się na monitorze, a ortodonta może go edytować, projektując docelowy układ zgryzu i uzębienia po planowanym leczeniu. Dzięki temu Pacjent może zobaczyć swój przyszły uśmiech, jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego. Tak przygotowany projekt trafia do laboratorium w USA, w którym wykonany zostaje zestaw specjalnych nakładek, idealnie dopasowanych do zębów Pacjenta.
Podczas kolejnej wizyty Pacjent otrzymuje od lekarza odpowiednią ilość nakładek, które może samodzielnie zakładać i wymieniać na kolejne, co znacznie ogranicza częstotliwość niezbędnych wizyt kontrolnych. Ortodonta przekazuje Pacjentowi wszystkie wskazówki dotyczące użytkowania aparatu Invisalign. Najczęściej nakładki należy nosić minimum 22 godziny dziennie, co oznacza, że można je ściągnąć na czas posiłku oraz mycia zębów. Nakładka powinna być noszona przez tydzień, po czym zmieniona na kolejną – tak aż do momentu uzyskania zaplanowanego efektu leczenia.
Jedną z największych zalet tej metody jest niewidoczność aparatu. Nakładki są wykonane z przezroczystego tworzywa i dokładnie przylegają do powierzchni zębów, dzięki czemu są praktycznie niezauważalne nawet z niewielkiej odległości. Dzięki temu na leczenie mogą zdecydować się osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zmianę wizerunku na czas noszenia aparatu lub po prostu zależy im na dyskrecji. Na to rozwiązanie często decydują się aktorzy, biznesmeni czy osoby publiczne.
Więcej o zakładaniu aparatu na zęby
Zalety aparatu Invisalign:
- całkowicie bezbolesne leczenie – aparat nie sprawia żadnego dyskomfortu,
- dyskrecja – aparat jest niewidoczny na zębach,
- krótszy czas leczenia – nawet o połowę,
- łatwiejsza higiena jamy ustnej – na czas mycia zębów ściąga się nakładki,
- mniejsza liczba wizyt kontrolnych – co ok. 3 miesiące,
- projekt dopasowany indywidualnie do potrzeb Pacjenta,
- precyzyjne dopasowanie nakładek do zębów Pacjenta,
- komfort jedzenia ulubionych potraw – brak konieczności stosowania diety,
- możliwość obejrzenia wizualizacji efektów leczenia przed jego rozpoczęciem.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci
Aparaty ruchome, czyli takie, których nie mocuje się na stałe na zębach i można je samodzielnie wyciągnąć z ust są przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych Pacjentów, u których pojawiły się pierwsze oznaki nieprawidłowego zgryzu. Ten rodzaj aparatów można zdejmować w każdej chwili, a samo rozwiązanie pełni przede wszystkim funkcję wspomagającą prawidłowy rozwój zgryzu. W ten sposób można zapobiec powstaniu poważniejszych wad w przyszłości i uniknąć konieczności bardziej złożonego leczenia.
Ruchomy aparat ortodontyczny należy nosić zazwyczaj przez kilka godzin dziennie. Czas ten uzależniony jest od indywidualnych uwarunkowań i jest szacowany podczas wizyty u dentysty. Szczególnie ważna w przypadku ruchomych aparatów ortodontycznych jest samodyscyplina małego Pacjenta oraz kontrola ze strony rodziców, których zadaniem jest dopilnować, aby dziecko regularnie nosiło aparat na zębach. Dzięki temu leczenie jest skuteczne i nie wydłuża się w czasie.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli chcesz poprawić swój uśmiech i jakość swojego życia, korygując wadę zgryzu – nie wahaj się! Pamiętaj, że skuteczne leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku. Zrób pierwszy krok i udaj się do gabinetu Stomatologia Gliwa na niezobowiązującą konsultację, aby dowiedzieć się, która metoda leczenia będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Aby się zapisać, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 604 990 815.
Zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na stan jamy ustnej, ale również na zdrowie całego organizmu.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!
Ortodonta jest w stanie określić przybliżony czas leczenia po przeprowadzeniu badań diagnostycznych. Bardzo ważne jest, aby Pacjent dbał o zęby zgodnie z zaleceniami dentysty i regularnie przychodził na wizyty kontrolne. Dzięki temu leczenie powinno trwać tyle, na ile zostało początkowo zaplanowane.
EKSPERCI W DANEJ DZIEDZINIE
ALEKSANDER TARNAWSKI
Lekarz stomatologii ogólnej
Zajmuje się ortodoncją
ALEKSANDER TARNAWSKI
Lekarz stomatologii ogólnej
Zajmuje się ortodoncją
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!