NOWOCZESNE APARATY ORTODONTYCZNE

Ortodonta Rybnik – Stomatologia Gliwa, to doskonałę miejsce, aby podjąć leczeni wad zgryzu. Świadczy o tym nasze ponad 25 – letnie doświadczenie i zadowoleni Pacjenci. Czasami do uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego i wizyta w gabinecie. W obecnych czasach, gdy nowoczesna stomatologia dynamicznie się rozwija, istnieją bardzo szerokie możliwości leczenia ortodontycznego. Dzisiejsza korekta wad zgryzu to nie tylko tradycyjne metalowe aparaty z drutami i ligaturami, ale także innowacyjne rozwiązania, które zapewniają znacznie większą dyskrecję i eliminują uczucie dyskomfortu podczas okresu leczenia. Dzięki różnorodności dostępnych rozwiązań, ortodonta może dopasować aparat do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Stomatologia Gliwa - niewidoczne aparaty ortodontyczne

Główne korzyści wynikające z leczenia ortodontycznego:

Leczenie ortodontyczne w Stomatologia Gliwa Ortodonta Rybnik - Aparaty Ortodontyczne Katarzyna Gliwa Stomatologia

Proces leczenia ortodontycznego krok po kroku

Podczas dobierania aparatu na zęby, patrzymy nie tylko na warunki zgryzowe pacjenta, ale również na ogólne rysy twarzy, a nawet układ warg czy brody. W planowaniu leczenia ortodontycznego pacjentów biere udział nasz zespół ekspertów, który indywidualnie dobiera najlepszą metodę do potrzeb pacjenta.

1. Konsultacja i diagnostyka – w jaki sposób dobieramy aparat ortodontyczny
 
Wad zgryzu jest wiele, dlatego najważniejsza jest pierwsza wizyta konsultacyjna, kompleksowa diagnostyka i rozmowa ortodonty z Pacjentem. To na podstawie wywiadu lekarz może zastosować odpowiednie leczenie, zgodne z oczekiwaniami Pacjenta względem jego efektów. Po standardowym przeglądzie jamy ustnej wykonujemy także diagnostykę, obejmującą m.in. zdjęcie RTG, które pozwala ocenić stan poszczególnych zębów, ich korzeni oraz kości. Oprócz kwestii anatomicznych i warunków zgryzowych w trakcie planowania leczenia bierzemy pod uwagę także ogólne rysy twarzy, a nawet układ warg czy brody, aby nowy uśmiech harmonijnie dopasować do urody Pacjenta. W planowaniu leczenia ortodontycznego bierze udział nasz zespół ekspertów, który indywidualnie dobiera najlepszą metodę do potrzeb konkretnej osoby. Na podstawie zebranych informacji możemy zaplanować leczenie, które skutecznie i w najkrótszym możliwym czasie skoryguje zgryz.
 
2. Przygotowanie zębów do założenia aparatu
 
Przed każdym leczeniem ortodontycznym należy wykonać profesjonalną higienizację zębów, obejmującą skaling, piaskowanie i polerowanie. W niektórych przypadkach trzeba także przygotować jamę ustną w inny sposób. Przed założeniem aparatu należy wyleczyć próchnicę zębów, a jeśli występuje paradontoza – priorytetem jest pokonanie stanu zapalnego. Zdarza się także, że niezbędna jest ekstrakcja niektórych zębów – dotyczy to najczęściej ósemek.
 
3. Przygotowanie aparatu
 
Aparaty ruchome dla dzieci lub niewidoczne nakładki, które stosujemy w Stomatologia Gliwa wymagają pobrania wycisku uzębienia i współpracy z laboratorium dentystycznym, które przygotuje aparat idealnie dopasowany do kształtu zębów Pacjenta. W naszym gabinecie stosujemy w tym celu zaawansowany technologicznie skaner wewnątrzustny.

4. Założenie aparatu
 
Aparaty stosowane w Stomatologia Gliwa charakteryzują się tym, że Pacjent może je samodzielnie wyjmować z ust. Podczas kolejnej wizyty Pacjent otrzymuje gotowy zestaw nakładek lub przygotowany w laboratorium protetycznym aparat ruchomy i przymierza go, a ortodonta wykonuje instrukcję użytkowania aparatu. Od tej pory Pacjent może samodzielnie korzystać z aparatu według wskazówek, zgłaszając się regularnie na wizyty kontrolne.

5. Wizyty kontrolne
 
Wizyty kontrolne są nieodłączną częścią leczenia ortodontycznego. Ich liczba jest ustalana indywidualnie przez lekarza ortodontę, a na ich częstotliwość może mieć wpływ rodzaj aparatu ortodontycznego. W przypadku tradycyjnych rozwiązań kontrole powinny odbywać się co ok. 3 tygodnie, natomiast jeśli zdecydujemy się na nakładki na zęby, będziemy odwiedzać stomatologa co 2-3 miesiące. Jeśli ilość wizyt ma dla Ciebie szczególne znaczenie, koniecznie powiedz o tym lekarzowi podczas pierwszej wizyty w naszym gabinecie. W trakcie kontroli ortodonta może na bieżąco weryfikować efekty prowadzonego leczenia i dokonywać niezbędnych korekt, jeśli jest taka potrzeba. To także okazja do tego, by wymienić lub aktywować poszczególne elementy aparatu.

6. Czas leczenia oraz dbanie o zęby w czasie noszenia aparatu
 
Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego, to proces, którego długość jest zależna od kilku czynników, m.in. rodzaju wady zgryzu, wybranego rodzaju aparatu, wieku Pacjenta, indywidualnych uwarunkowań anatomicznych czy stosowania się do zaleceń lekarza. U każdego Pacjenta czas trwania leczenia jest indywidualny, jednak korekta najczęstszych wad zgryzu trwa zwykle od 1,5 roku do 2 lat. W przypadku aparatów nakładkowych leczenie może zakończyć się szybciej nawet o kilka miesięcy. Podczas pierwszej konsultacji nasz ortodonta odpowie na wszystkie Twoje pytania i poda Ci przybliżony czas Twojego leczenia ortodontycznego.

Więcej o zakładaniu aparatu na zęby

Niewidoczny aparat nakładkowy

Aligner czyli aparat nakładkowy to najnowocześniejsze rozwiązanie stosowane w dzisiejszej ortodoncji. Jego wyjątkowość jest zauważalna na pierwszy rzut oka, ponieważ aparat ten to przeźroczyste nakładki, które Pacjent może samodzielnie ściągać i zakładać na zęby. Są one projektowane i wykonywane indywidualnie dla każdego Pacjenta na podstawie cyfrowego skanu uzębienia.

Po przeprowadzeniu dokładnych badań, na początku leczenia stomatolog analizuje sytuację zgryzową Pacjenta i w oparciu o niezbędne dane przy pomocy komputera tworzy szczegółowy plan leczenia. Wykonany skanerem wewnątrzustnym obraz cyfrowy 3D wyświetla się na monitorze, a ortodonta może go edytować, projektując docelowy układ zgryzu i uzębienia po planowanym leczeniu. Dzięki temu Pacjent może zobaczyć swój przyszły uśmiech, jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego. Tak przygotowany projekt trafia do laboratorium w USA, w którym wykonany zostaje zestaw specjalnych nakładek, idealnie dopasowanych do zębów Pacjenta.

Niewidoczny aparat ortodontyczny Invisalign.

Podczas kolejnej wizyty Pacjent otrzymuje od lekarza odpowiednią ilość nakładek, które może samodzielnie zakładać i wymieniać na kolejne, co znacznie ogranicza częstotliwość niezbędnych wizyt kontrolnych. Ortodonta przekazuje Pacjentowi wszystkie wskazówki dotyczące użytkowania aparatu. Najczęściej nakładki należy nosić minimum 22 godziny dziennie, co oznacza, że można je ściągnąć na czas posiłku oraz mycia zębów. Nakładka powinna być noszona przez tydzień, po czym zmieniona na kolejną – tak aż do momentu uzyskania zaplanowanego efektu leczenia.

Jedną z największych zalet tej metody jest niewidoczność aparatu. Nakładki są wykonane z przezroczystego tworzywa i dokładnie przylegają do powierzchni zębów, dzięki czemu są praktycznie niezauważalne nawet z niewielkiej odległości. Dzięki temu na leczenie mogą zdecydować się osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zmianę wizerunku na czas noszenia aparatu lub po prostu zależy im na dyskrecji. Na to rozwiązanie często decydują się aktorzy, biznesmeni czy osoby publiczne.

Więcej o zakładaniu aparatu na zęby

Zalety aparatu nakładkowego:

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!


  Ruchome aparaty ortodontyczne dla dzieci

  Aparaty ruchome, czyli takie, których nie mocuje się na stałe na zębach i można je samodzielnie wyciągnąć z ust są przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych Pacjentów, u których pojawiły się pierwsze oznaki nieprawidłowego zgryzu. Ten rodzaj aparatów można zdejmować w każdej chwili, a samo rozwiązanie pełni przede wszystkim funkcję wspomagającą prawidłowy rozwój zgryzu. W ten sposób można zapobiec powstaniu poważniejszych wad w przyszłości i uniknąć konieczności bardziej złożonego leczenia.
   
  Ruchomy aparat ortodontyczny należy nosić zazwyczaj przez kilka godzin dziennie. Czas ten uzależniony jest od indywidualnych uwarunkowań i jest szacowany podczas wizyty u dentysty. Szczególnie ważna w przypadku ruchomych aparatów ortodontycznych jest samodyscyplina małego Pacjenta oraz kontrola ze strony rodziców, których zadaniem jest dopilnować, aby dziecko regularnie nosiło aparat na zębach. Dzięki temu leczenie jest skuteczne i nie wydłuża się w czasie.

  Co możesz teraz zrobić?

  Jeśli chcesz poprawić swój uśmiech i jakość swojego życia, korygując wadę zgryzu – nie wahaj się! Pamiętaj, że skuteczne leczenie ortodontyczne można przeprowadzić w każdym wieku. Zrób pierwszy krok i udaj się do gabinetu Stomatologia Gliwa na niezobowiązującą konsultację, aby dowiedzieć się, która metoda leczenia będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Aby się zapisać, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 604 990 815.


  Zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na stan jamy ustnej, ale również na zdrowie całego organizmu.


  ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

  Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

   Najczęściej zadawane pytania o leczenie ortodontyczne
   Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
   +
   Czas trwania leczenia jest ściśle zależny od zaawansowania wady zgryzu. Zazwyczaj trwa ono 24 miesiące, lecz niektóre wady mogą wymagać dłuższego leczenia. Konsekwentna realizacja zaleceń ortodonty może znacznie przyśpieszyć zakończenie korekcji. Rodzaj zastosowanego aparatu ortodontycznego także ma wpływ na czas leczenia – w przypadku nakładek Invisalign może zakończyć się ono nawet po 15 miesiącach.
   Ortodonta jest w stanie określić przybliżony czas leczenia po przeprowadzeniu badań diagnostycznych. Bardzo ważne jest, aby Pacjent dbał o zęby zgodnie z zaleceniami dentysty i regularnie przychodził na wizyty kontrolne. Dzięki temu leczenie powinno trwać tyle, na ile zostało początkowo zaplanowane.
   Czy leczenie ortodontyczne można wykonać w każdym wieku?
   +
   Nie ma żadnych przeciwwskazań do założenia aparatu ortodontycznego ze względu na wiek. Należy jednak pamiętać, że u osób dorosłych prawdopodobnie będzie trwało ono dłużej niż u nastolatków. Jest to spowodowane faktem, że kości starszych Pacjentów są bardziej uwapnione, w związku z czym trudniej nadać im prawidłowy kształt. Efekt leczenia będzie jednak taki sam.
   Czy aparat może założyć każdy?
   +
   Warunkiem podjęcia leczenia ortodontycznego jest uprzednie wyleczenie zębów. Istnieje też kilka przeciwwskazań do założenia aparatu, związanych ze zdrowiem Pacjenta. Leczenia ortodontycznego nie mogą rozpocząć osoby ze znacznie obniżoną (na skutek choroby) odpornością organizmu. Nie zaleca się go także Pacjentom z postępującą chorobą przyzębia oraz osobom przyjmującym leki przeciw osteoporozie. W przypadku cierpiących na cukrzycę czy zaburzenia hormonalne konieczna jest natomiast konsultacja z lekarzem specjalistą.
   Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
   +
   Samo założenie aparatu nie jest bolesne, ale wymaga od Pacjenta cierpliwości, ponieważ trwa około 1,5 godziny. Przez pierwsze kilka dni po założeniu aparatu może wystąpić delikatny dyskomfort przy nagryzaniu, lecz po tym czasie Pacjent przyzwyczaja się do aparatu i problem znika. W przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych po pierwszych wizytach Pacjent może odczuwać również delikatny ból, który stopniowo będzie ustępował i nie będzie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu.
   Czy podczas noszenia aparatu o zęby należy specjalnie dbać?
   +
   O zęby trzeba dbać zawsze, lecz podczas noszenia aparatu należy szczególnie zatroszczyć się o higienę jamy ustnej. Podczas leczenia ortodontycznego zęby powinno się myć wyjątkowo dokładnie, poświęcając na tę czynność więcej czasu. Warto również porozmawiać o tym ze swoim dentystą, który może polecić odpowiednie środki do higieny jamy ustnej, które pomogą utrzymać ją w prawidłowym stanie.
   Ortodoncja
   Niewidoczny aparat ortodontyczny Invisalign
   17 500 zł
   W Stomatologia Gliwa leczenie zawsze poprzedzamy wizytą konsultacyjną, podczas której szczegółowo badamy zgryz Pacjenta i rozmawiamy na temat jego oczekiwań. W codziennej praktyce wykorzystujemy innowacyjne niewidoczne aparaty Invisalign skutecznie przywracające zęby do ich optymalnego położenia. To przeźroczyste nakładki, które można zdejmować na ważne spotkania, na czas posiłków i podczas mycia zębów, co wyjątkowo zwiększa komfort życia w trakcie leczenia ortodontycznego. Dlatego są szczególnie polecane Pacjentom, którzy cenią sobie dyskrecję i estetykę uśmiechu. Warto pamiętać, że za sprawą aparatów Invisalign czas leczenia bardzo często jest znacznie krótszy.

   EKSPERCI W DANEJ DZIEDZINIE

   ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

   Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!