Zęby mleczne – dlaczego należy je leczyć?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
11.08.2022

Niektórzy rodzice bagatelizują sprawę, jeśli chodzi o leczenie zębów mlecznych swoich dzieci. Nie należy do rzadkości przekonanie, że skoro “mleczaki” i tak nie są na stałe, to nie trzeba przykładać dużej wagi do dbania o ich zdrowie – przecież i tak wypadną i zrobią miejsce nowym zębom. Takie podejście może jednak poważnie zaszkodzić dziecku. O zęby mleczne powinno się dbać z równą starannością jak o stałe. A dlaczego? O tym opowie nasz dzisiejszy wpis.

Dlaczego należy leczyć zęby mleczne?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z mało znanego, a istotnego faktu –  zęby mleczne są bardziej zagrożone przez próchnicę i inne choroby niż zęby stałe. Dzieje się tak dlatego, że “mleczaki” są słabiej zmineralizowane, ich szkliwo jest aż dwukrotnie cieńsze, a powierzchnia bardziej nieregularna. Te właśnie czynniki sprawiają, że zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę.

Wielu rodziców wychodzi jednak z założenia, że skoro zęby mleczne i tak prędzej czy później wypadną, to nie ma potrzeby, by je leczyć. Rzecz w tym, że takie założenie jest błędne.

Po pierwsze dlatego, że próchnica zębów mlecznych, tak jak każda próchnica, wywołuje dolegliwości bólowe.

Po drugie, ból “mleczaków” może utrudniać dziecku prawidłowe żucie pokarmów, a to z kolei może się przyczyniać do bólów brzucha, niestrawności i biegunki. Tak więc jeden problem generuje następne.

Dlaczego lepiej leczyć “mleczaki” niż je usuwać?

Niektórzy rodzice myślą w ten sposób: “No dobrze, próchnica jest szkodliwa i bolesna, ale właściwie po co leczyć zęby mleczne? Przecież w przypadku próchnicy wystarczy je usunąć. To nie są zęby stałe. I tak wypadną. Po co więc tracić czas na leczenie? Po co płacić za wypełnienie albo – o zgrozo – leczenie kanałowe, kiedy szybciej i taniej jest taki ząb po prostu wyrwać?”

To kolejna pułapka myślowa. W nowoczesnej stomatologii usuwanie zębów traktuje się jako ostateczność. I tak, dotyczy to również zębów mlecznych. Nie należy ich spisywać na straty. Jak najbardziej warto je ratować przed próchnicą.

Dlaczego? Zacznijmy od tego, że próchnica z “mleczaków” szybko przenosi się na zęby stałe. Usunięcie zęba mlecznego nie musi więc wcale oznaczać pozbycia się problemu. Zdecydowanie lepiej dla zdrowia całej jamy ustnej, żeby leczyć próchnicę zęba mlecznego, gdy tylko się pojawi, a nie czekać aż sytuacja się pogorszy, licząc, że ząb się wtedy po prostu wyrwie – takie podejście do sprawy pozwala próchnicy na rozwój i przenoszenie się na inne zęby, również te stałe.

Błędem jest samo myślenie, że skoro “mleczaki” i tak są zębami tymczasowymi, które mają wypaść, to można je usuwać “lekką ręką” bez żadnych negatywnych konsekwencji. Otóż nie, drodzy Rodzice. Sytuacja niestety wcale nie wygląda tak różowo.

To prawda, że zęby mleczne kiedyś wypadną, ale wcale nie jest obojętne, kiedy to nastąpi. Powinno do tego dojść w odpowiednim czasie. Usunięcie zęba mlecznego to zbyt wczesna jego utrata. A wynikające z tego konsekwencje dla zdrowia dziecka mogą być poważne.

Jakie są skutki przedwczesnej utraty zębów mlecznych?

Jeżeli dziecko zostanie zbyt wcześnie pozbawione zęba mlecznego, pozostałe zęby zaczną przesuwać się na nieprawidłowe pozycje. W ten sposób mogą zablokować miejsce zębom stałym. W takiej sytuacji wyrzynanie się zęba stałego może zostać opóźnione albo wręcz zahamowane z powodu twardej i zbitej tkanki kostnej nad zawiązkiem tego zęba.

Innym poważnym skutkiem zbyt wczesnej utraty zęba mlecznego jest zahamowanie wzrostu kości. To wszystko jest ze sobą powiązane – przy braku zębów siły wytwarzane podczas gryzienia nie przenoszą się na kości i mięśnie, co zaburza ich prawidłowy rozwój.

Utrata mlecznej piątki skutkuje przemieszczeniem się stałej szóstki. W ten sposób łuk zębowy ulega skróceniu i dla niektórych zębów po prostu brakuje miejsca. W rezultacie powstają stłoczenia zębowe.

Kolejną przykrą konsekwencją zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych jest pionowe nawarstwianie się kości. Dochodzi do niego, ponieważ przy rozległych brakach zębowych siły zgryzu, modelujące i kierujące wzrostem wyrostka zębodołowego, nie działają prawidłowo – przyrost jest nierównomierny i kość nawarstwia się pionowo w miejscach, w których nie ma zębów.

No i wreszcie wady wymowy – to też jest konsekwencja zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych. Chodzi o to, że zęby są potrzebne do prawidłowej artykulacji głosek. Jeśli ich zabraknie, wymowa staje się nieprawidłowa. A zanim dziecko doczeka się zębów stałych, niewłaściwa artykulacja może się utrwalić i by odwrócić ten efekt, konieczna będzie długotrwała terapia logopedyczna.

Co możesz teraz zrobić?

Czy trzeba jeszcze kogoś przekonywać, że zdrowie zębów mlecznych jest ważne i że należy je leczyć? Chyba nie. Leczenie “mleczaków” pozwala uniknąć wielu niepożądanych skutków. A zatem umów swoje dziecko na wizytę w naszym gabinecie – możesz to zrobić, wypełniając formularz albo dzwoniąc pod numer +48 604 990 815