Wpływ stresu na zdrowie jamy ustnej

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
26.11.2023

Życie w dzisiejszym świecie potrafi być bardzo stresujące. Stres ma niestety niekorzystny wpływ na organizm, w tym również na zdrowie zębów i jamy ustnej. Jakie są niektóre jego następstwa?

Mocne zaciskanie zębów

W sytuacji silnego stresu jedną z reakcji organizmu jest napinanie mięśni żucia, czyli zaciskanie zębów. Może się objawiać jako bruksizm lub choroba okluzyjna. Gdy napięcie mięśni twarzy staje się zbyt duże, dochodzi do przeciążeń określonych partii uzębienia. Efektem może być pękanie szkliwa. Jego uszkodzenia sprawiają, że ząb staje się bardziej narażony na próchnicę.

Zęby mogą się ścierać, wychylać, przesuwać, a nawet łamać. Ich krawędzie ulegają starciu, a zębina zanika, pozostawiając puste fragmenty szkliwa. Przeciążenie narządu żucia powoduje też inne dolegliwości, między innymi migrenowe bóle głowy i przeskakiwanie oraz trzeszczenie stawów skroniowo-żuchwowych podczas ruchu.

Kserostomia

Jednym z typowych objawów stresu jest suchość w ustach, czyli kserostomia. Stres zaburza bowiem pracę ślinianek. Mogłoby się wydawać, że nie jest to duży problem, jednak ślina pełni ważne funkcje, między innymi nawilża błony śluzowe i wypłukuje pozostałości po posiłkach, dlatego zmniejszone wydzielanie śliny odbija się niekorzystnie na zdrowiu jamy ustnej. Jeśli ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, tkanki są stale wysuszone, bardziej narażone na urazy, może nawet rozwinąć się infekcyjne zapalenie dziąseł, objawiające się dyskomfortem, bólem i nieświeżym oddechem.

Afty, trudno gojące się owrzodzenia, nawracające opryszczki

Stres wpływa niekorzystnie na odporność organizmu, co często objawia się również w jamie ustnej.
Jednym ze skutków jest zwiększone ryzyko wystąpienia np. aft – czyli bolesnych owrzodzeń na błonach śluzowych jamy ustnej. Te owrzodzenia o nadżerkowym charakterze mogą pojawiać się zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Nie są one groźne, ale są przyczyną wielu nieprzyjemności pojawiających się podczas spożywania posiłków, picia gorących lub kwaśnych napojów czy podczas mycia zębów. Nawrotowe częste opryszczki, źle gojące się drobne urazy, są zawsze jednym z sygnałów, jakie daje organizm, że potrzebna jest większa ilość odpoczynku, snu i zadbania o siebie.

Niezdrowe nawyki

Stres często wiąże się z pewnymi niezdrowymi nawykami – osoby mocno zapracowane, zestresowane, nerwowo wykonują czynności, które mają bezpośrednio niekorzystny wpływ na zdrowie zębów i jamy ustnej. Obgryzanie paznokci czy wkładanie do ust ołówka lub długopisu to nawyki uszkadzające tkanki w jamie ustnej. Podobnie przygryzanie sobie warg, policzków czy chociażby zbyt długie żucie gumy, nigdy nie pozostają bez wpływu – oczywiście negatywnego – na zdrowie jamy ustnej.


Jak sobie radzić?

Stres, jak widać, może mieć bardzo destruktywny wpływ na zdrowie zębów i jamy ustnej, dlatego warto szukać różnych metod radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w swoim życiu. Stomatolog niekoniecznie pomoże w wyborze odpowiednich technik walki ze stresem, ale zawsze może doradzić, jak zniwelować przynajmniej niektóre z niekorzystnych efektów będących jego następstwem. Pomoc w doborze odpowiednich środków i preparatów na stany zapalne w jamie ustnej, odbudowa uszkodzonych tkanek zęba, indywidualnie dopasowana szyna relaksacyjna, to tylko niektóre rozwiązania, które lekarz może podsunąć podczas leczenia stomatologicznego.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak stres szkodzi zębom, odwiedź Stomatologię Gliwa. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48604990815 lub wypełniając formularz.