Wizyta adaptacyjna – na czym polega?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
24.07.2023

Strach przed dentystą to problem wielu dzieci. Dlatego, aby przełamać pierwsze lody, warto udać się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną. Dzięki niej istnieje większa szansa na to, że dziecko będzie bez problemu poddawać się leczeniu stomatologicznemu w przyszłości. Kluczowe jest to, aby podczas jej odbywania panowała w gabinecie miła atmosfera i aby nie przeprowadzać w jej ramach żadnych poważnych zabiegów stomatologicznych.


Czym jest wizyta adaptacyjna?


Wizyta adaptacyjna to pierwsza wizyta dziecka u stomatologa. Warto ją odbyć wtedy, gdy maluch nie skończył jeszcze 2. roku życia, ale równie dobrze można to zrobić trochę później. Dzięki niej może się on przystosować do nowego otoczenia oraz zacząć budować przyjazną relację ze swoim przyszłym stomatologiem. Pozytywne doświadczenia pomogą mu w przyszłości usiąść na fotelu stomatologicznym i poddać się leczeniu bez obaw i stresu.


Jak wygląda wizyta adaptacyjna?


Podczas takiej wizyty opowiadamy o pracy dentysty, prezentujemy dziecku niektóre narzędzia i sprzęty, wykorzystywane przy różnych zabiegach stomatologicznych, oraz wyjaśniamy, w jaki sposób je stosujemy. Tłumaczymy maluchowi, jak istotna jest higiena jamy ustnej, oraz jak odpowiednio o nią dbać. W naszym gabinecie zawsze uczymy mycia zębów, zarówno dzieci jak i edukujemy w tym zakresie także samych rodziców. Wyjaśniamy im, jak ważna oprócz higieny jest prawidłowa dieta, bogata w witaminy D, A i C, ale także w białko, wapń i inne potrzebne składniki odżywcze. Informujemy ich również o tym, jakie nawyki powinni oni wpoić dzieciom, aby ich zęby były mocne i zdrowe.

Staramy się by nie wykonywać na tym etapie żadnych poważnych procedur medycznych, tak, aby wizyty u stomatologa kojarzyły się dziecku, już na wstępie, miło i przyjemnie. Co najwyżej możemy przeprowadzić czyszczenie zębów lub ich lakierowanie. Możemy też po prostu zajrzeć maluchowi do buzi, np. w ramach jakiejś zabawy. To wszystko sprawia z kolei, że wizyta adaptacyjna powinna być przeprowadzona wtedy, gdy u Twojej pociechy nie występują jeszcze żadne problemy z uzębieniem. Dodajmy, że najlepiej dostosować godzinę wizyty naszej pociechy, do jej rytmu dnia. W większości wypadków dobrym rozwiązaniem są godzinach poranne lub wczesno-popołudniowe – wówczas maluch nie jest jeszcze zmęczony i rozdrażniony.

Aby dziecko czuło się bezpiecznie, rodzic może być obecny przez całą wizytę, choć nie musi. Wynika to z tego, że czasem jego obecność działa na malucha rozpraszająco. Warto zaznaczyć, że całe spotkanie nie powinno być męczące dla niego, a sama wizyta nie powinna trwać dłużej niż 30 minut.


Skontaktuj się z nami


Zastanawiasz się, czy wizyta adaptacyjna będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku Twojej pociechy? Cóż, pewne jest to, że w końcu będzie i tak ona musiała odwiedzić stomatologa, warto więc ją na to odpowiednio przygotować. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące takiej wizyty, zadzwoń do nas na numer +48604990815 lub wypełnij odpowiedni formularz.