Próchnica – powody, konsekwencje i leczenie.

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
27.06.2017

Próchnica – cichy wróg

Słodkie napoje, pyszna kawa, ciastko pomiędzy posiłkami – kto z nas nie ma na sumieniu takich niewielkich „grzeszków”? I choć podjadanie łakoci wydaje się szkodliwe tylko dla kondycji naszego ciała, w rzeczywistości mocno odbija się także na zdrowiu jamy ustnej. Zaskoczony? Już teraz sprawdź, czym dokładnie jest próchnica i jak skutecznie wyleczyć ją u stomatologa!

Rozwój próchnicy

Za próchnicę odpowiedzialne są bakterie tworzące płytkę nazębną, których zadaniem jest rozkładanie cukrów obecnych w jamie ustnej. W trakcie tego procesu powstają kwasy organiczne, obniżające naturalne pH i co się z tym wiąże – niszczące szkliwo oraz tworzące ubytki w zębach. Dalsza historia jest nam niestety już często dobrze znana. Ząb zaczyna promieniować bólem, może także wykazywać dużą wrażliwość na zmiany temperatury. To etap, w którym odpowiednie leczenie jest jeszcze w stanie zahamować cały proces choroby – wystarczy jedynie wybrać się do sprawdzonego dentysty.

Skutecznie wyleczymy Twoje zęby!

Zadzwoń i zapytaj: +48 604 990 815

Metody zapobiegania próchnicy

Choć do powstania próchnicy przyczynić się może wiele czynników, takich jak chociażby podatność zębów na choroby czy niewłaściwa higiena, istnieją pewne środki zapobiegawcze. Co więc robić, aby w przyszłości nie borykać się z takimi dolegliwościami?

Wizyta u dentysty

Niestety, często zdarza się tak, że bagatelizujemy niewielkie ubytki w naszym uzębieniu. To błąd! Szybka wizyta u stomatologa gwarantuje bowiem zatrzymanie postępu choroby i całkowity powrót do dawnego stanu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji w przyszłości, specjaliści zalecają systematyczne odwiedziny gabinetu dentystycznego, najlepiej raz na pół roku. Zdarza się jednak, że bakterie przemieszczą się w głąb zęba – wówczas mówimy o leczeniu kanałowym, podczas którego stomatolog usuwa zainfekowaną miazgę. Taki zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a jego rezultatem jest martwy ząb, który jednak w pełni zachowuje swoją funkcjonalność. Pamiętajmy, że nie warto obawiać się tej formy leczenia! Nowoczesne metody oraz technologicznie zaawansowane znieczulenia gwarantują nam znaczne zminimalizowanie bólu podczas trwania całego zabiegu.

Skutecznie i bez dyskomfortu? W Centrum stomatologii Katarzyna Gliwa takie kwestie są po prostu standardem. Wiemy, że dla wielu pacjentów wizyta u lekarza może powodować pewne obawy, dlatego o twój komfort dbamy na każdym etapie leczenia. Borykasz się z problemem próchnicy, a może martwi cię postępujący ubytek? Przyjdź do Gabinetu Stomatologicznego Katarzyna Gliwa i pokonaj próchnice już dziś – szybko i… bez bólu.