fbpx

Korony i mosty

Korony i mosty

Czym jest korona zęba?

Korony zębowe to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego. Korona zębowa jest mocowana do zębów żywych lub martwych, lub do implantów. Głównym wskazaniem do jej wykonania jest znaczne zniszczenie tkanek zęba, np. w wyniku próchnicy.

 

Korony zębowe

 

Wskazania do założenia korony zębowej:

– alternatywa dla dużych wypełnień, gdy pozostało zbyt mało struktury zęba, a jego odbudowanie jest znacznie utrudnione,

– naprawa uszkodzonego zęba,

– zabezpieczenie zęba przed złamaniem,

– uzupełnienie estetyczne po wszczepieniu implantu,

– uzupełnienie po leczeniu kanałowym w celu wzmocnienia zęba,

– zamocowanie mostu protetycznego,

– zakrycie zniekształconych lub przebarwionych zębów.

Proces powstawania koron zębowych:

Pierwszym krokiem jest stworzenie dokładnego planu leczenia. Po zaplanowaniu pracy, lekarz stomatolog szlifuje ząb, na którym będzie osadzona korona zębowa (wyjątkiem są korony osadzane na implantach). Zabieg zmniejszania objętości zęba (szlifowania) odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co czyni go zupełnie bezbolesnym.

 

Następnie pobieramy wyciski, czyli odwzorowujemy warunki panujące w jamie ustnej, wyciski są przekazywane laboratorium protetycznemu. Tam technicy tworzą koronę zębową, która kształtem i kolorem przypomina naturalny ząb.

 

Potem mają miejsce przymiarki, kontrole, czy wykonywana korona spełnia swoją fukcję oraz czy odpowiada potrzebom pacjenta. Jeśli po przymierzeniu wszystko pasuje idealnie, a żadne korekty nie są wymagane, praca jest cementowana na stałe.

 

Rodzaje koron zębowych:

Korony zębowe porcelanowe na metalu – ich podstawę stanowi stal stomatologiczna, która jest odlewana indywidualnie dla każdego zęba. Następnie na metalu napalona zostaje porcelana, która ukrywa metal, nadając koronie estetyczny wygląd.

 

Korony zębowe pełnoceramiczne – ich główną cechą a zarazem zaletą jest wysoka estetyka wynikająca z faktu, że w tego rodzaju koronie nie stosuje się podbudowy metalowej. To rozwiązanie jest niemalże nie do odróżnienia od naturalnych zębów pacjenta, dzięki fizycznym właściwościom porcelany (m. in. przepuszczalności światła). Z tego względu korony pełnoceramiczne są stosowane najczęściej w odcinkach przednich.

 

Korony zębowe kompozytowe – są stosowane jako rozwiązanie tymczasowe. Wykonywana jest w gabinecie lub w laboratorium protetycznym, po wcześniejszym pobraniu wycisku od pacjenta. Stosowana jest w czasie pomiędzy etapami szlifowania i osadzania ostatecznej pracy.

Poznaj ekspertów wykonujących korony zębowe i mosty zębowe
Stomatologia Gliwa Katarzyna Gliwa dentysta e1564409552233 Korony i mosty Katarzyna Gliwa Stomatologia
Lekarz stomatolog
Katarzyna Gliwa

Lekarz stomatologii ogólnej
Właścicielka Stomatologia Gliwa

Stomatolog od 1993 roku, ciągle fascynuje ją jej praca i leczenie ludzi. Stale podnosi swoje kwalifikacje na licznych szkoleniach, warsztatach i kursach w kraju i za granicą. Zdobywaną wiedzę wprowadza do swojej praktyki, podnosząc jakość leczenia pacjentów.

Koncentruje się na kompleksowym wyleczeniu pacjenta, a nie rozwiązaniu pojedynczego problemu. Zwolenniczka kompleksowych planów leczenia oraz edukacji pacjentów, w szczególności w kwestiach dbania o własne zęby i uzupełnienia protetyczne.

 

 

 

 

 

 

 

  Zapisz się na niezobowiązującą konsultację

  Imię (wymagane)

  Numer telefonu (wymagane)  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   

  Czym jest most protetyczny?

  Most protetyczny jest wykorzystywany do uzupełnienia braków zębowych nawet do kilku zębów. Do jego zamocowania, są wykorzystywane naturalne zęby pacjenta, które znajdują się obok braku zębowego. Naturalne zęby pacjenta, są wykorzystywane jako filar podtrzymujący to uzupełnienie protetyczne.

   

  Takie rozwiązanie pozwala na stałą odbudowę braków zębowych i przywrócenie pacjentowi komfortu prawidłowego funkcjonowania, gryzienia, żucia.

   

  Stomatologia Gliwa - leczenie stomatologiczne

  Proces wykonywania mostu protetycznego:

  Pierwszym etapem jest diagnostyka. Na jej podstawie dentysta ocenia braki zębowe i jakość zębów filarowych. Oceniamy wtedy czy braki zębowe, a także jakość zębów filarowych w celu weryfikacji ich wytrzymałości na zwiększone siły jakie będą na nie działały po wykonaniu mostu.

   

  W drugim kroku pobierany jest wycisk, a zęby filarowe są szlifowane. Ten proces jest praktycznie całkowicie bezbolesny, wycisk jest przekazywany do laboratorium protetycznego, które wykonuje docelową pracę protetyczną dla pacjenta. Na czas wykonania docelowego uzupełnienia protetycznego, w miejscu braków zębowych zakładane jest uzupełnienie tymczasowe.

   

  W tej części lekarz wykonuje przymiarkę podbudowy mostu protetycznego.

   

  W ostatniej fazie przymierzamy, a także cementujemy gotowy już most protetyczny.

   

  Rodzaje mostów zębowych:

  Podobnie jak korony, mosty protetyczne dzielimy na podstawowe trzy kategorie według rodzaju materiału z jakiego sa wykonane:

   

  Mosty porcelanowe na metalu – są wykonane z podbudowy metalowej, na którą napalana jest porcelana. Bardziej wytrzymała podbudowa sprawia, że nadają się do wykorzystania szczególnie w odcinkach bocznych, które biorą czynny udział w procesie żucia. To bardzo popularne rozwiązanie w dzisiejszej protetyce. Filary mostu są wykonane ze specjalnie przygotowanych stopów stali, które są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Ponadto, charakteryzują się dużą wytrzymałością. W celu osiągnięcia lepszej estetyki prac, zamiast stali można wykorzystać stopy wykonane ze złota.

   

  Mosty pełnoceramiczne – bez metalowej podbudowy, są w całości wykonane z porcelany. Cechuje je wyjątkowa estetyka i podobieństwo do naturalnych zębów Pacjenta. Podbudowa mostów pełnoceramicznych wykonana jest z tlenku cyrkonu. Mosty pełnoceramiczne nie zawierają żadnych metali, dzięki czemu są bardzo podobne do naturalnego zęba.

   

  Mosty kompozytowe lub akrylowe – stosowane są jako tymczasowe rozwiązanie w okresie oczekiwania na ostateczny most.

   

  Wskazania do założenia mostu protetycznego:

  – bardziej rozległe braki zębowe, które uniemożliwiają odbudowę nakładem,

  – odzyskanie prawidłowego zgryzu,

  – poprawa estetyki twarzy.
   

  Cennik

   

   

  korona zęba od 1000 zł
  most zębowy od 3000 zł
  proteza zębowa od 1200 zł

   

  Protetyka to najbardziej złożona dziedzina stomatologii. Obejmuje zarówno leczenie pojedynczych braków w uzębieniu (korony lub mosty zębowe), jak i całkowitego bezzębia. Celem leczenia protetycznego jest przywrócenie jamie ustnej pełnej funkcjonalności i estetyki. Metodę leczenia zawsze wybieramy po kompleksowej diagnostyce i rozmowie z Pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań. Po wykonanym leczeniu Pacjent może ponownie jeść ulubione potrawy bez obaw i cieszyć się pięknym uśmiechem.

   

   

  Chcesz podjąć leczenie protetyczne?
  Zadzwoń teraz pod nr tel.: +48 604 990 815 i umów się na bezpłatną konsultację.

   

  Video opinie pacjentów
  Pacjentka zdecydowała się na podjęcie leczenia kompleksowego w naszym gabinecie. Leczenie rozpoczęło się od stomatologii zachowawczej, wyleczyliśmy u Pacjentki wszystkie powstałe ubytki. W międzyczasie Pacjentka miała problemy z biodrem i jak się okazało na ich powstanie miał wpływ krzywy zgryz. Przeprowadziliśmy u Pacjentki leczenie ortodontyczne i jej życie zmieniło się na lepsze. Jak Pacjentka ocenia leczenie w Stomatologia Gliwa i co do tego ma masaż?

  Pani Marta zgłosiła się do nas, ponieważ marzyła, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Wykonaliśmy leczenie implantologiczne, które w pełni spełniło oczekiwania Pacjentki. Zobaczcie film w którym Pani Marta opowiada o wrażeniach z leczenia w naszym gabinecie.


   

  Najczęściej zadawane pytania
  1. Czy korony i mosty zębowe są trwałe?
  2. Czy są jakieś przeciwwskazania do założenia korony lub mostu protetycznego?
  3. Jak należy dbać o korony i mosty zębów?
  4. Jaki jest czas wykonania korony lub mostu protetycznego?
  5. Czy założenie korony lub mostu jest bolesne?