Z dentofobią również możemy leczyć zęby

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
02.10.2017

Badania pokazują, że aż 46% Polaków boi się dentysty. Według naukowców bardziej od dentysty boimy się tylko wysokości i pająków. Dlaczego lęk przed stomatologiem, czyli dentofobia jest w Polsce tak rozpowszechniona? Przyczyn może być wiele. Począwszy od traumy z dzieciństwa, a skończywszy na mitach przedstawiających dentystę jako osobę kojarzącą się z bólem. Niestety, efektem takiego stanu rzeczy jest, że w Polsce niewiele osób może pochwalić się zdrowymi zębami. Na szczęście z dentofobią możemy walczyć i ją pokonać, dzięki czemu przekonamy się, wizyta u dentysty może być przyjemna, a nasze zęby mogą odzyskać swój blask.

Nie lekceważymy dentofobii.

Odpowiednie podejście do pacjentów borykających się z dentofobią jest ważne. Zdajemy sobie sprawę, że podobnie jak z innymi lękami, także i w tym wypadku o pokonanie strachu jest naprawdę trudno. Dlatego staramy się do takich pacjentów pochodzić w wyjątkowy sposób tak, aby wspólnymi siłami pokonać ich strach przed wizytą u dentysty.

Objawy dentofobii.

U osób cierpiących na dentofobię nie ma znaczenia, czy wykonywany zabieg jest stosunkowo skomplikowany, czy jest to tylko zwykła fluoryzacja. Czasami u osoby cierpiącej na to schorzenie lęk wywołuje już samo wejście do gabinetu stomatologicznego. Objawy, jakie mogą się pojawiać są bardzo zróżnicowane.

Nic zatem dziwnego, że potrafią one skutecznie zniechęcić pacjenta do podjęcia leczenia stomatologicznego. Może warto zatem zacząć od wyleczenia lub przynajmniej zminimalizowania skutków dentofobii? Jest to możliwe.

Sposoby leczenia

Należy zdać sobie sprawę, że strach przed dentystą nie jest powodem do wstydu. Kluczowa jest rozmowa z dentystą na temat przebiegu leczenia, ponieważ jeśli pacjent przedstawi swoje lęki, stomatolog może w racjonalny sposób dobrać metody leczenia tak, aby zminimalizować dyskomfort u pacjenta.

Dodatkowo ważne jest nawiązanie dobrej relacji z pacjentem. To ważna część procesu leczenia strachu przed dentystą, ponieważ zrozumienie potrzeb pacjenta, niejednokrotnie poprawia komunikację, a lęk wynikający z wykonywanych procedur, dzięki szczerej rozmowie z pacjentem na każdym etapie, jest stopniowo minimalizowany.

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach gabinety stomatologiczne znacząco różnią się od tych z naszej przeszłości: są wyposażone w szereg narzędzi, które mają znacząco zmniejszyć stres u pacjenta i wyleczyć go w maksymalnie komfortowych warunkach. Rozpoczynając od muzyki relaksacyjnej, pysznej kawy przed wizytą, komfortowej atmosfery, a na możliwości skorzystania z poduszki i kocyka podczas wizyty u dentysty.

Pacjenci, którzy odczuwają znaczący dyskomfort podczas wizyty u dentysty, mogą również skorzystać z nowoczesnych znieczuleń i rozwiązań, które minimalizują strach przed dentystą.

Wypełnij i wyślij poniższy formularz, aby zapisać się na konsultację. Nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby umówić dogodny termin wizyty.