Czy usuwać ósemki?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
18.05.2023

Ósemki, potocznie zwane zębami mądrości, to trzonowce, które na ogół wyrzynają się jako ostatnie, bądź wcale. Niestety często sprawiają wiele problemów i wówczas zachodzi konieczność ich usunięcia. Czy warto usuwać ósemki i w jakich sytuacjach należy tego dokonać?

Zęby mądrości są pozostałością po naszych przodkach, u których zarówno sposób jedzenia, jak i zwyczaje żywieniowe różniły się od obecnych. Na przestrzeni dziejów szczęka człowieka się zmniejszyła, jednak liczba zębów pozostała taka sama. Ósemki to ostatnie trzonowce wyrastające po każdej stronie szczęki i żuchwy. Łącznie z nimi, liczba stałych zębów u dorosłego człowieka wynosi 32. Niestety, nie zawsze podczas wyrzynania mieszczą się w łukach zębowych, co jest przyczyną powstawania stłoczeń zębowych i innych, problematycznych sytuacji.

W jakich sytuacjach należy usunąć ósemki?

Ósemki najczęściej pojawiają się po 18 roku życia, skąd bierze się ich potoczna nazwa, sugerująca dojrzałość wiekową. Nie muszą wyrzynać się w równym czasie, a proces ten może być długotrwały i bolesny. Podczas wyrzynania się ósemek nierzadko dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego, który objawia się opuchlizną i bólem. To jedna z sytuacji, która często przesądza o ich usunięciu. Ósemki, które nie wyszły z dziąsła, tzw. zatrzymane, również wymagają usunięcia z powodu tworzących się wokół nich torbieli oraz ich destrukcyjnego wpływu na sąsiednie zęby i zgryz.

Całkowicie wyrznięty ząb mądrości również potrafi powodować problemy, zwłaszcza, gdy wyrasta krzywo i kaleczy okoliczne tkanki – policzki oraz język. Kąt wyrastania ósemki może niekorzystnie wpływać na pozostałe zęby, przesuwając je i zabierając im miejsce, co prowadzi do ich stłoczenia oraz problemów z dokładnym ich czyszczeniem.

Ostatnie trzonowce, z racji swojego położenia mogą utrudniać prawidłową higienę jamy ustnej. Na niedoczyszczonych zębach gromadzi się bakteryjna płytka nazębna i takie środowisko sprzyja rozwojowi próchnicy w nich samych oraz w innych zębach.

Zdarza się, że usunięcie ósemek jest elementem leczenia ortodontycznego. W przypadku wystąpienia wad zgryzu jednym ze wskazań, jeszcze przed założeniem aparatu, jest usunięcie nadmiaru zębów, które są przyczyną ich stłoczenia. Dzięki zabiegowi ekstrakcji ósemek zęby zyskują więcej miejsca na przesuwanie ich siłami aparatu ortodontycznego.

Jak dbać o zęby mądrości?

To, czy warto usuwać ósemki, zawsze należy skonsultować ze stomatologiem, który na pewno zaleci dodatkowe badania, takie jak wykonanie zdjęć RTG, dzięki którym sprawdzi zarówno stan samych zębów, jak i ich korzeni. Jeśli jednak nie będzie wskazań do ekstrakcji zębów mądrości, należy ze szczególną troską o nie zadbać, aby w przyszłości nie sprawiały problemów. Dokładne szczotkowanie, stosowanie płynów do płukania ust, irygatorów lub czyścików do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych to podstawa, która powinna być uzupełniona o regularne wizyty kontrolne u dentysty i higienizację.

Co możesz teraz zrobić?

Aby dowiedzieć się więcej o ósemkach, odwiedź nasz gabinet – chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 604 990 815 lub wypełniając formularz.