Złamany ząb – co zrobić?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
17.03.2023

Zdarza się, że dochodzi do złamania zęba. Nieprzyjemna sytuacja, ale nowoczesna stomatologia zna sposoby, dzięki którym w wielu przypadkach nawet złamany ząb można skutecznie zrekonstruować.

Jak dochodzi do złamania zęba?

Ochraniające zęby szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Mimo to może ono ulec uszkodzeniu, a ząb ukruszyć się lub złamać. Często dochodzi do tego na skutek uszkodzeń mechanicznych, na przykład w wyniku niefortunnego wypadku podczas uprawiania sportu.
Złamania i inne uszkodzenia mogą być również efektem osłabienia szkliwa. Może się ono osłabić z różnych powodów, na przykład w wyniku nieodpowiedniej diety, zawierającej dużo kwaśnych produktów, wywołujących erozję szkliwa (coca-cola, napoje energetyczne). Również zęby po leczeniu kanałowym są bardziej podatne na uszkodzenia, zwłaszcza jeśli nie są wzmocnione protetycznie. Zęby mogą być także osłabiane przez próchnicę, uszkadzającą ich twarde tkanki oraz łamać się w wyniku niektórych schorzeń, takich jak bruksizm czy choroba okluzyjna.

Jak zapobiegać złamaniom zębów?

Wypadki chodzą po ludziach, nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka złamania zęba. Można jednak je znacząco zmniejszyć, na przykład używając podczas uprawiania sportu specjalnych ochraniaczy.

Pamiętajmy też, że zęby służą do gryzienia. Nie nagryzajmy twardych przedmiotów typu ołówki, długopisy, nie obgryzajmy paznokci, nie używajmy zębów do otwierania różnych przedmiotów. Wszelkie parafunkcje to prosta droga do uszkodzeń i złamań zębów.

Jeżeli Twoje zęby są zagrożone starciami i złamaniami z powodu bruksizmu, polegającego na nawykowym nieświadomym ich zaciskaniu i zgrzytaniu nimi, może temu zaradzić zakładana na noc szyna relaksacyjna oraz farmaceutyki zmniejszające napięcie w obrębie mięśni żuchwy.

Co zrobić, gdy złamie się ząb?

Jak zaradzić problemowi złamanego zęba? To zależy od stopnia złamania oraz ogólnego stanu zęba. Jeżeli złamanie jest niewielkie, na przykład w obrębie szkliwa, rozwiązaniem  jest zazwyczaj odbudowa za pomocą kompozytowego wypełnienia czy też porcelanowej licówki.

Jeśli złamaniu ulegnie korona zęba, trzeba sięgnąć po inne środki. W takim przypadku możliwym wyjściem jest założenie wkładu koronowo-korzeniowego i osadzenie na zębie protetycznej korony. Zabieg ten może jednak być przeprowadzony jedynie w sytuacji, gdy kanał korzeniowy zostanie odpowiednio przeleczony, a uszkodzenie znajduje się powyżej linii dziąsła.

Niestety nie zawsze można ocalić złamany ząb. W przypadku głębokiego złamania żadna z powyżej opisanych metod nie zda egzaminu. Jeśli w takiej sytuacji chirurgiczny zabieg wydłużenia korony klinicznej też nie będzie możliwy do wykonania, to pozostaje jedynie usunięcie zęba.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie zębów przed złamaniem i możliwych metodach rekonstrukcji, przyjdź do naszego gabinetu – na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48604990815 lub wypełniając formularz.