Zęby u lekarza

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
05.05.2017

Zęby u lekarza. Kiedy pora na wizytę kontrolną?

Zęby to skomplikowany mechanizm. Nie tylko służą przez długie lata, ale i potrafią być wspaniałą ozdobą. Zęby potrafią być także wielkim utrapieniem, gdy przydarzy się nam upadek lub atakujący znienacka ból. Aby jednak nasz uśmiech nie tylko zachwycał przechodniów, ale i czarował zdrowiem, niezbędne są systematyczne wizyty kontrolne u specjalisty.

Dziecko u dentysty

Specjaliści są zgodni – w przypadku uzębienia, powiedzenie „czym skorupka za młodu (…)” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Odpowiednie nawyki, takie jak dokładne szczotkowanie czy używanie nici dentystycznej, mogą w znaczącym stopniu przyczynić się do całkowitego wyeliminowania próchnicy. Warto dbać o ich rozwój już od najmłodszych lat. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy uczeniu pociech dbania o zęby? Pamiętajmy, że ważną rolę odkrywa dokładność. Piękny uśmiech to około 2- 3 minuty skrupulatnego, ale nie gwałtownego czy sprawiającego ból szczotkowania. Najlepiej szczotkować zęby dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Warto zwrócić także uwagę na samą szczoteczkę oraz pastę, które powinna być dopasowana do potrzeb dziecka.

W naszym gabinecie stomatologicznym oferujemy szczotkowanie zębów pod fachowym okiem specjalistki, która pokaże maluchom, jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej. Eksperci podkreślają jednak, że nawet najbardziej wnikliwe czyszczenie zębów zda się na nic, jeśli dieta naszego dziecka obfitować będzie w dużą ilość cukierków czy gazowanych napoi, które ze względu na długi czas pozostawania w kontakcie z zębami mogą przyczynić się do próchnicy. Niezwykle istotne są także wizyty kontrole.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?

Zadzwoń i zapytaj: +48 604 990 815

Kontrola stomatologiczna u dorosłego

Jak to wygląda w przypadku dorosłych? Niestety, wraz z wiekiem wzrasta ilość pokus, a co się z tym wiąże – zwiększa się ryzyko wystąpienia przebarwień czy zachorowań na próchnicę. Kawa, mocna herbata, papierosy? Wszystkie te czynniki nie tylko mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia naszych zębów, ale również negatywnie wypłynąć na ich wygląd zewnętrzny. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan zdrowia swojego uzębienia – szybka reakcja zapewnia bowiem nie tylko efektywniejsze leczenie, ale i doskonałą profilaktykę przed takimi sytuacjami w przyszłości. W tej kwestii warto zwrócić także uwagę na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) .

Według pracujących tam ekspertów, na wizytę u specjalisty powinniśmy udać się średnio raz na 6 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że na wizycie kontrolnej nie zawsze wykonywany jest jedynie kompleksowy przegląd jamy ustnej – w zależności od potrzeb, kontrolę można połączyć z innymi zabiegami profilaktycznymi.

W Centrum Stomatologii dbamy, aby każdy uśmiech był nie tylko piękny, ale i zdrowy, dlatego zawsze proponujemy najlepsze oraz optymalne rozwiązania dla pacjenta w każdym wieku. Wiemy, jak ważna jest profilaktyka – w naszej praktyce wykonujemy również instruktaż higieny jamy ustnej na modelach oraz przy pomocy specjalnego programu komputerowego doradzamy także rodzaje środków i urządzeń wspomagających w prawidłowej pielęgnacji zębów.