Mleczne zęby. Kiedy udać się z maluchem do dentysty?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
23.05.2017

Zęby mleczne narażone są na wiele niebezpieczeństw. Nic dziwnego – życie dziecka to odkrywanie nowych smaków oraz miejsc, które czasem może wymknąć się spod kontroli. Aby jednak uzębienie naszych pociech cieszyło się zdrowiem, jego stan należy systematycznie kontrować u dentysty. Na co więc warto zwracać uwagę i kiedy umówić pierwszą wizytę?

Problemy z uzębieniem a zęby mleczne

Kiedyś traktowane jako przejściowy etap rozwoju, dziś ważne stadium warunkujące stałe uzębienie. Zęby mleczne przeszły długą drogę, zanim codzienne dbanie o ich stan stało się priorytetem. Dziś już wiemy – nie tylko musimy zwracać uwagę na ich higienę, ale i kontrolować je u specjalisty. Dlaczego jest to tak ważne? „Mleczaki”, podobnie jak zęby stałe, mogą zostać dotknięte przez próchnicę i to zaraz po pojawieniu się pierwszych siekaczy. Dzieje się tak z wielu powodów – w przypadku próchnicy wczesnej, źródłem problemów może być zarówno niewłaściwa higiena, jak i przebyte choroby. Niezależnie jednak od przyczyn, tuż po zaobserwowaniu niepokojących symptomów, należy niezwłocznie udać się do sprawdzonego dentysty. Pierwsze wizyty istotne są jednak z jeszcze jednego względu. Eksperci nie mają wątpliwości, że im wcześniej zaczniemy przygodę z dentystą, tym lepiej dla przyszłego zdrowia jamy ustnej. To właśnie dlatego odwiedziny specjalisty zalecane są już po ukończeniu przez dziecko dwóch lat, i także w przypadku braku niepokojących objawów. Taki zabieg pomoże nam również w oswajaniu pociechy z nową sytuacją, jaką jest gabinet dentystyczny. Tajemnicze dźwięki, drażniący zapach czy obcy ludzie nie muszą stanowić już więcej problemu. Systematyczne wizyty skutecznie bowiem przyzwyczają malucha do dbania o uzębienie i nauczą, że nie należy się niczego obawiać.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?

Zadzwoń i zapytaj: +48 604 990 815

Wybór dobrego specjalisty

Kolejnym ważnym etapem jest wybór odpowiedniego lekarza, który zajmie się zdrowiem jamy ustnej naszej pociechy. Na jakie aspekty szczególnie warto zwrócić uwagę? Decydując się na dany gabinet, przyjrzyjmy się dostępnemu na miejscu sprzętowi, a także pracującemu personelowi. Warto pamiętać, że to właśnie nowoczesna technologia czy dostosowane do małych pacjentów udogodnienia znacząco ułatwiają przebieg wizyty! Poobserwujmy również specjalistów przy pracy. Czy wykazują się delikatnością? Zwracają uwagę na potrzeby dziecka i dbają o komfortowy przebieg zabiegu? Jeśli tak, może to oznaczać, że nasze poszukiwania zakończyły się… sukcesem!

Bezpieczny, spokojny oraz szybki przebieg leczenia? Z nami to możliwe! Stomatologia Katarzyna Gliwa to wyjątkowa przestrzeń zarówno dla rodziców, jak również ich pociech. O komfort pacjentów dbamy na każdym etapie wizyty – dobrze bowiem wiemy, jak ważną rolę odgrywają pierwsze odwiedziny u dentysty. Zapraszamy również na naszego Facebooka!