fbpx

Ósemki czyli tak zwane zęby mądrości

30 czerwca 2017
Centrum Stomatologii Katarzyna Gliwa

Zęby mądrości. Czy należy się martwić?

Choć nazywamy je zębami mądrości, to ósemki raczej nie mają zbyt wiele wspólnego z rozumem. Bardziej pasuje do nich określenie problematyczne – lecz to też nie zawsze jest regułą. Czy należy je usuwać, a może wystarczy tylko systematyczna kontrola u dobrego dentysty? Sprawdź już teraz!

Kłopotliwe zęby

Ósemki to nic innego jak trzecie zęby trzonowe, które wyrastają jako ostatnie, zazwyczaj między 17 a 25 rokiem życia. Co ciekawe, moment ich wyrznięcia może być procesem mocno rozłożonym w czasie. Zaskoczony? Niektórzy komplet zębów mądrości zyskują nawet w wieku 35 – 40 lat, a inni… w ogóle – zdarza się bowiem, że ósemki po prostu pozostają w kości.

O ekstrakcji ósemek decyduje prowadzący nasze leczenie stomatolog. Najczęściej takie zabiegi przeprowadza się pomiędzy 14, a 22 rokiem życia – głownie dlatego, że rekonwalescencja takich pacjentów przebiega w bardzo szybki sposób. Decydujące znaczenie mają także kwestie techniczne. A co z samymi powodami stojącymi za decyzją usunięcia zębów mądrości? Tych może być kilka – oto niektóre z nich:

  • Często za usunięciem zęba przemawiają czysto medyczne wskazania, takie jak np. rozwijająca się próchnica. W przypadku więc gdy wyrósł nam cały ząb, ale jest znacząco zniszczony, warto zdecydować się właśnie na usunięcie – szczególnie jeśli w grę wchodzi leczenie kanałowe. Dlaczego? Ze względu na utrudniony dostęp do ósemek, zabiegi tego typu mogą okazać się problematyczne.
  •  Kolejnym wskazaniem do usunięcia zębów mądrości są nawracające stany zapalne dziąseł. To częsty problem przy częściowo wyrżniętych zębach – bywa, że gromadzące się tam resztki pokarmu powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości.
  •  Zęby mądrości mogą także powodować pewne problemy ortodontyczne. Podczas procesu wyrastania, ósemki często doprowadzają do stłoczenia lub, w niektórych przypadkach, nawet wrastania w policzek. Stomatolog może zaproponować ekstrakcję także w przypadku dopasowania aparatu bądź protezy.
  •  Częstym problem jest również całkowite zatrzymanie procesu wyrzynania się ósemek. Pozostałe w kości trzonowce mogą być wówczas źle ułożone i, co się z tym wiąże, uciskać pozostałe zęby. Aby to zweryfikować, niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego szczęki.

Czas na wizytę u stomatologa

Warto jednak pamiętać o tym, aby nie usuwać zębów prewencyjnie. Jeśli ósemki są zdrowe i nie sprawiają żadnych kłopotów zdrowotnych – nie ma powodu, aby je przedwcześnie likwidować. Stomatolodzy w takich przypadkach zalecają jedynie regularne wizyty oraz dokładną higienę jamy ustnej.

Zęby mądrości to twoje utrapienie? Bez obaw! W Gabinecie Stomatologicznym Katarzyna Gliwa bez trudu rozpoznamy każdy problem oraz dopasujemy odpowiednią ścieżkę leczenia. Zapomnij o narosłych wokół usuwania ósemek mitach – u nas zrobisz to szybko i bezboleśnie.

Posted in Blog by Katarzyna Gliwa