Ząb mądrości czyli ósemki

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
30.06.2017

Ząb mądrości. Czy należy się martwić?

Choć nazywamy je zębami mądrości, to ósemki raczej nie mają zbyt wiele wspólnego z rozumem. Bardziej pasuje do nich określenie problematyczne – lecz to też nie zawsze jest regułą. Czy należy je usuwać, a może wystarczy tylko systematyczna kontrola u dobrego dentysty? Sprawdź już teraz!

Kłopotliwy ząb mądrości

Ósemki to nic innego jak trzecie zęby trzonowe, które wyrastają jako ostatnie, zazwyczaj między 17 a 25 rokiem życia. Co ciekawe, moment ich wyrznięcia może być procesem mocno rozłożonym w czasie. Zaskoczony? Niektórzy komplet zębów mądrości zyskują nawet w wieku 35 – 40 lat, a inni… w ogóle – zdarza się bowiem, że ósemki po prostu pozostają w kości.

Bezpieczna chirurgia stomatologiczna

Zadzwoń i zapytaj: +48 604 990 815

O ekstrakcji ósemek decyduje prowadzący nasze leczenie stomatolog. Najczęściej takie zabiegi przeprowadza się pomiędzy 14, a 22 rokiem życia – głównie dlatego, że rekonwalescencja takich pacjentów przebiega w bardzo szybki sposób. Decydujące znaczenie mają także kwestie techniczne. A co z samymi powodami stojącymi za decyzją usunięcia zębów mądrości? Tych może być kilka – oto niektóre z nich:

Czas na wizytę u stomatologa

Warto jednak pamiętać o tym, aby nie usuwać zębów prewencyjnie. Jeśli ósemki są zdrowe i nie sprawiają żadnych kłopotów zdrowotnych – nie ma powodu, aby je przedwcześnie likwidować. Stomatolodzy w takich przypadkach zalecają jedynie regularne wizyty oraz dokładną higienę jamy ustnej.

Ząb mądrości to twoje utrapienie? Bez obaw! W Gabinecie Stomatologicznym Katarzyna Gliwa bez trudu rozpoznamy każdy problem oraz dopasujemy odpowiednią ścieżkę leczenia. Zapomnij o narosłych wokół usuwania ósemek mitach – u nas zrobisz to szybko i bezboleśnie.