Zęby mądrości – najważniejsze fakty
Zęby mądrości (nazywane powszechnie ósemkami) według nazwy powinny pozytywnie kojarzyć się z tym ważnym przymiotem duszy. Jednakże rzeczywistość lubi być przewrotna, a wspomniane zęby mądrości kojarzą się Pacjentom z uciążliwym i bolesnym problemem wymagającym interwencji stomatologa. W jaki sposób ósemki wpływają na jamę ustną oraz czym się charakteryzują? Postaramy się przestawić najważniejsze informacje!
Czym właściwie są zęby mądrości?
Zęby mądrości (z łac. dens serotinus) zwane potocznie ósemkami są zębami trzonowymi wyrzynającymi się przeważnie między 17. a 21. rokiem życia, jednakże mogą się pojawić nawet u Pacjentów dobiegających 50 lat. Ząb mądrości jest postrzegany jako najpopularniejszy ludzki atawizm – zanikłą cechę charakterystyczną dla dalekich przodków, jednakże pojawiającą się w niektórych przypadkach. Ósemki zajmują ostatnią pozycję w łuku zębowym i pierwotnie były przystosowane do rozdrabniania ziaren lub korzonków roślin.
Wpływ zębów mądrości na jamę ustną
Zęby mądrości są szczątkową cechą organizmu, toteż ich przydatność jest przeważnie żadna, a czasami wręcz stanowią pewną przeszkodę. Ósemki często wyrzynają się pod niewłaściwym kątem, czemu towarzyszy stan zapalny oraz nieznośny ból. W wielu przypadkach są one całkowicie schowane pod powierzchnią dziąsła, co tylko komplikuje sprawę i wymaga przeprowadzenia bardziej złożonych zabiegów chirurgicznych. Warto zauważyć, że zęby mądrości mogą odpowiadać za powstawanie wad zgryzu – zajmują miejsce w łuku zębowym, co wpływa na rozwój np. stłoczeń. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy pojawienie się ósemek nie jest związane z żadnymi przykrymi dolegliwościami, dzięki czemu można je funkcjonalnie użytkować.
Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?
Kiedy wyrzynanie ósemek wiąże się z opisywanymi wcześniej problemami, należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie doświadczony ekspert przeprowadzi dokładną diagnostykę i usunie kłopotliwe zęby mądrości. Zabieg ekstrakcji przebiega bezboleśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych znieczuleń miejscowych oraz maksymalnemu poszanowaniu sąsiadujących tkanek. Jego przebieg może mieć dwa scenariusze: pierwszy z nich dotyczy zębów całkowicie wyrżniętych – często wystarczy jedynie ich mocniejsze rozchwianie i wyjęcie z zębodołu. Drugi zaś jest bardziej inwazyjny, gdyż zakryte pod powierzchnią dziąseł ósemki najpierw należy wydobyć poprzez nacięcie błon śluzowych. Po zakończeniu procedury chirurg zakłada szwy, które Pacjent nosi przez około 10 dni.
Nie u każdego zęby mądrości wyrastają
Warto zaznaczyć, że zęby mądrości nie u każdego się pojawiają. Wynika to ze specyficznego kierunku rozwoju ludzkiej szczęki na przestrzeni lat oraz tendencji żywieniowych. W dzisiejszych czasach szczęki społeczeństwa ulegają coraz większemu zmniejszeniu, a ósemki zanikają, gdyż po prostu brakuje w zębodole miejsca na ich wyrżnięcie. Dodajmy też, że wielu Pacjentów nie posiada nawet zawiązków zębów mądrości.
Zęby mądrości mają swój udział przy autotransplantacji
Zdarzają się przypadki, że zęby mądrości można wykorzystać jako podstawa do osadzenia korony protetycznej. Zawiązek ósemki może zostać wykorzystany do autoprzeszczepu, czyli wykorzystania jednego elementu organizmu do odbudowania innego. Chirurg wpierw przygotowuje tzw. lożę w zębodole, a następnie umieszcza w niej wspomnianą ósemkę. Na pewien czas zostaje ona unieruchomiona, a po upłynięciu gojenia oszlifowana, co pozwala użyć jej jako podstawy do zamocowania korony protetycznej.
Umów się na wizytę!
Wyrzynające się ósemki są częstym problemem, jednakże odpowiedni zabieg chirurgiczny stanowi jego skuteczne rozwiązanie. Jeżeli i Tobie zęby mądrości dają się we znaki, umów się na wizytę w Stomatologia Gliwa! Nasz ekspert przeprowadzi odpowiednią diagnostykę oraz dokładnie zaplanuje leczenie, co pozwoli osiągnąć znakomite efekty! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 604 990 815 lub wypełniając formularz.