Wszystko co warto wiedzieć o bruksizmie
Stresujący tryb życia jest domeną naszych czasów. Szybkie tempo, które narzuca współczesna cywilizacja sprawia, że nasz organizm jest przeciążony i w nietypowy sposób daje znać, że dzieje się coś niepokojącego. Większość ludzi bagatelizuje ból głowy, permanentne zmęczenie, ścieranie szkliwa czy zgrzytanie zębami podczas snu. Mało kto kojarzy stres z problemami natury stomatologicznej, dlatego rzadko zgłaszamy się do dentysty z objawami bruksizmu.
Co to jest bruksizm i jakie są jego przyczyny? Jak wygląda leczenie tego zaburzenia? Czy szyna relaksacyjna jest dobrym rozwiązaniem?
Co to jest bruksizm?
Bruksizm to mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi, które najczęściej ma miejsce podczas snu. Problem ten dotyczy wielu dorosłych i dzieci oraz bywa symptomem poważnych chorób w naszym organizmie. Schorzenie to najczęściej dotyka osoby z wadami zgryzu, ale może pojawić się również u ludzi narażonych na długotrwały stres, dlatego właściwe rozpoznanie choroby jest kluczowe dla podjęcia odpowiedniego leczenia. Schorzenie zwane bruksizmem jest spowodowane zbyt wysoką aktywnością mięśni żuchwy, która prowadzi do zaciskania szczęki i może stać się źródłem wielu problemów, nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale również całego organizmu. Osłabione zgrzytaniem zęby, stają się słabsze i podatne na różne uszkodzenia m.in. powodują deformację zgryzu, dlatego konieczna jest wizyta stomatologiczna i jak najszybsze podjęcie leczenia. Wykonanie odpowiedniej diagnostyki, kluczowe w dotarciu do źródła problemu, wymaga konsultacji z wieloma specjalistami z zakresu stomatologii, ortodoncji i protetyki.
Jakie są objawy bruksizmu?
Bruksizm powoduje zaciskanie szczęki, które jest 10 razy mocniejsze niż w przypadku zagryzania twardego pokarmu. Pierwsze objawy są trudne do rozpoznania, często wręcz niezauważalne, ponieważ pojawiają się w trakcie snu. Najczęściej osobami, które zwracają nam uwagę na zgrzytanie zębami podczas odpoczynku, są nasi najbliżsi Jednak istnieją także symptomy, które możemy sami zauważyć i skonsultować je z lekarzem. Warto zwrócić uwagę na nawracające bóle głowy oraz nieprzyjemne napięcie mięśni zaraz po przebudzeniu. Często Pacjenci wiążą te objawy z migrenami, jednak warto przyjrzeć się, jak wygląda stan naszego uzębienia. Na pewno mogą nas zaniepokoić zmiany na zębach w postaci ukruszeń, pęknięć czy startego szkliwa, a także nadwrażliwość zębów na zmianę temperatury. W przypadku takich właśnie objawów możemy mieć do czynienia z bruksizmem. Aby mieć pewność, że choroba jest właściwie rozpoznana, warto udać się do kliniki stomatologicznej i jak najszybciej odnaleźć źródło problemu.
Metody leczenia bruksizmu
Istnieje wiele metod leczenia bruksizmu, jednak kluczową sprawą jest właściwe rozpoznanie źródła choroby. Dzięki temu Pacjent zostanie skierowany do odpowiedniego specjalisty, który kompleksowo zajmie się leczeniem. Jeśli przyczyną bruksizmu jest wada zgryzu, najodpowiedniejsze będzie leczenie ortodontyczne. Jednym z najczęstszych rozwiązań w tym przypadku jest zastosowanie przezroczystych szyn relaksacyjnych. Po uprzednim pobraniu wycisku zgryzu protetyk wykonuje indywidualnie dla Pacjenta przezroczystą szynę relaksacyjną, którą należy zakładać na zęby i stosować w ciagu dnia w stanach napiecia oraz spać w niej w nocy. Taki sposób terapii znacząco łagodzi objawy choroby, mięśnie szczęki zostają rozluźnione i nie dochodzi do ścierania się zębów. Jednak nie likwiduje przyczyn choroby, a jedynie łagodzi objawy w początkowym stadium choroby.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku bruksizmu spowodowanego wadami zgryzu jest także założenie aparatu ortodontycznego. Celem takiego zabiegu jest powrót uzębienia do optymalnego położenia, aby przywrócić odpowiednią okluzję i tym samym wyeliminować ścieranie się zębów. W przypadku zaawansowanej choroby konieczne może się okazać również odbudowanie powstałych uszkodzeń przy pomocy nowoczesnych wypełnień oraz założenie estetycznych koron protetycznych. Jednak leczenie stomatologiczne nie wyczerpuje wszystkich metod, które są stosowane w przypadku tego schorzenia.
Bruksizm – problem psychosomatyczny
Leczenie bruksizmu wymaga często konsultacji wielu specjalistów. Niektóre kliniki medycyny estetycznej proponują ostrzykiwanie mięśni botuliną. Specjalista wstrzykuje ją w mięśnie żwaczy, aby rozluźnić nadmierne napięcie mięśniowe w komórce ruchowej. Dzięki temu nie dochodzi do silnego zaciskania zębów i ścierania szkliwa.
Jednym z głównych przyczyn bruksizmu jest długotrwały stres, dlatego poza konsultacją stomatologiczną, warto zadbać także o relaks lub, w razie poważnych zaburzeń, udać się do specjalisty w zakresie psychoterapii. W zależności od potrzeb czy preferencji pomocne mogą okazać się długie spacery, rozluźniające kąpiele, medytacja czy joga. Bezpośrednio przed snem dobrze jest również wypić kubek zielonej herbaty i starać się wyciszyć przy dźwiękach ulubionej muzyki.
Co możesz teraz zrobić?
Ścieranie się zębów doprowadziło do poważnych uszkodzeń Twojego uzębienia? A może bliscy od dawna sygnalizują nocne zgrzytanie zębów? Koniecznie odwiedź naszą klinikę stomatologiczną. Rozpoznamy przyczynę problemu i dobierzemy optymalną dla Ciebie metodę leczenia. Aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer +48 604 990 815 lub wysłać formularz.