Wpływ samopoczucia psychicznego na zdrowie jamy ustnej

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
05.08.2021

Wyobraźmy sobie, że człowiek jest skomplikowanym urządzeniem, którego dobre działanie zależy od niezachwianej współpracy różnego rodzaju podzespołów. To bardzo ogólnikowe porównanie, gdyż niełatwo opisać znaczenie funkcjonowania każdego elementu ludzkiego organizmu. Każdy z nich jest ze sobą powiązany: jeżeli problemy dotykają jamy ustnej, pogorszeniu ulega praca układu trawiennego. Sprawa ma się podobnie z samopoczuciem psychicznym, odbijającym się głośnym echem na naszym zdrowiu. Jak wykazał raport WHO z 2004 roku oraz badania przeprowadzone przez NHANES (National Health and Nutrition Examination Surveys), stan psychiczny oddziałuje również na kondycję uśmiechu! Temat jest bez wątpienia intrygujący, dlatego przyjrzymy mu się nieco bliżej…

Leczenie stomatologiczne w rodzinnej atmosferze w Stomatologia Gliwa

 

Depresja wpływa na ogólne zdrowie organizmu i… zębów

Depresja stała się ostatnimi czasy niemalże chorobą cywilizacyjną, dotykającą ogromnej części społeczeństwa. Częstotliwość jej występowania niezwykle zainteresowała lekarzy i naukowców, którzy zaczęli analizować schorzenie w każdy możliwy sposób. Ostatecznie okazało się, że groźna dolegliwość wpływa na wiele aspektów codziennego funkcjonowania, w tym na stan zdrowia jamy ustnej. Pada teraz fundamentalne pytanie: w jaki sposób? Otóż osoby cierpiące z powodu depresji ulegają swego rodzaj apatii, nie widząc sensu w wykonywaniu najbardziej prozaicznych czynności. Domowa higiena jamy ustnej niestety nie pozostaje wyjątkiem, jej pogorszenie zaś przekłada się na większe ryzyko rozwoju próchnicy lub chorób przyzębia.

Bez znaczenia nie pozostają leki przyjmowane w celu leczenia depresji. Zawierają one wiele substancji, których skutkiem ubocznym jest nadmierna suchość w ustach. Wspomaga to rozwój próchnicy oraz wspomnianych chorób przyzębia w tym paradontozy. Taki stan rzeczy utrudnia również leczenie implantologiczne, gdyż wszczepione implanty zębowe nie mogą nabrać właściwej stabilności.

Anoreksja i bulimia – problem nie tylko dla masy ciała

Często słyszy się o tragediach osób borykających się z anoreksją lub bulimią. Te groźne zaburzenia psychiczne czynią prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie, znacząco pogarszając zdrowie jamy ustnej. Chociaż ich istota jest całkowicie odmienna (anoreksja polega na wstręcie do jedzenia, bulimia zaś na nadmiernej żarłoczności), to mają pewien wspólny mianownik – prowadzą do wymuszonych wymiotów. Soki trawienne powracające z żołądka charakteryzują się kwaśnym odczynem, przez co uszkadzają szkliwo zębów, powodując ich mechaniczne urazy lub prowadząc do rozwoju bakterii próchnicy. Dużą rolę odgrywa także deficyt potrzebnych substancji odżywczych, gdyż niedobory fluoru i fosforu osłabiają strukturę uzębienia, zmniejszając jego odporność na różnego rodzaju schorzenia.

 

Bruksizm, czyli groźne zgrzytanie zębami

Ogromne zagrożenie dla zdrowia uzębienia stanowi bruksizm, czyli mocne zgrzytanie zębami podczas snu. Schorzenie dotyka około 8-10% populacji, a wielu Pacjentów nie jest nawet świadomych istnienia tej dolegliwości (zazwyczaj dowiadują się tego od rodziny lub partnerów). Chociaż naukowcy do tej pory nie sformułowali jednoznacznych wniosków dotyczących źródła bruksizmu, to najbardziej prawdopodobną przyczynę stanowią zaburzenia na tle nerwicowym, nadmierny stres lub wady zgryzu.

Bruksizm polega na dysfunkcji narządu żucia, przede wszystkim zaś zaburzeniach pracy stawu skroniowo-żuchowowego. Nadmierne zaciskanie szczęki sprawia, że zęby stopniowo ulegają starciu, pękaniu, a nawet łamaniu. Do typowych objawów choroby należy także nawracający ból głowy o migrenowym charakterze, uczucie sztywności karku czy napięcia mięśni w okolicach skroni. Dolegliwość jest diagnozowana przeważnie w gabinecie stomatologicznym, jednakże jej leczenie wymaga często udziału lekarzy reprezentujących inne dziedziny medycyny (np. fizjoterapeuty lub psychiatry).

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli uzębienie Twoje i Twoich bliskich dotknęły problemy odbierające możliwość czerpania satysfakcji z codziennego funkcjonowania, umów się na wizytę w Stomatologia Gliwa! Dzięki przyjaznej atmosferze i pogodnemu usposobieniu ekspertów będziesz odczuwał pełen komfort podczas leczenia stomatologicznego. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 604 990 815 lub wypełniając formularz.