Wady wymowy, a wady ortodontyczne

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
20.08.2018

Twoje dziecko nie wypowiada poprawnie niektórych głosek? A może Ty zmagasz się z wadami wymowy? Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że może mieć na to wpływ stan uzębienia? Bardzo często problemy stomatologiczne są główną przyczyną niewłaściwej dykcji lub trudności artykulacyjnych. Zatem jeśli logopeda nie może pomóc – udaj się do dentysty!

Rotacyzm a podcięcie wędzidełka

Bardzo popularną wadą wymowy jest rotacyzm, czyli nieprawidłowa realizacja głoski „r”. Jest to spółgłoska drżąca, której wymowa odbywa się poprzez serię zwarć i rozwarć pomiędzy czubkiem języka a dziąsłami. Jej artykulacja wymaga więc intensywnego drgania języka, co sprawia, że jest to jeden z najtrudniejszych dźwięków mowy.

Częstym powodem rerania jest niska ruchliwość języka. Jedną z przyczyn takiego stanu może być zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, które przytrzymuje język, uniemożliwiając mu realizację pełnego zakresu ruchu. Tę wadę anatomiczną skutecznie może skorygować prosty zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, jakim jest podcięcie wędzidełka. To krótka i bezbolesna (przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym) procedura, polegająca na nacięciu fałdu błony, odchodzącej od dolnej części języka. Proces gojenia po podcięciu wędzidełka przebiega stosunkowo szybko, a język w krótkim czasie uzyskuje swobodę ruchu, niezbędną do poprawnej artykulacji głoski drżącej „r”.

Nieprawidłowa artykulacja a zgryz otwarty

Zgryz otwarty to wada polegająca na niestykaniu się zębów górnych z dolnymi. Brak kontaktu między nimi skutkuje błędną wymową głosek: s, z, c, dz, t, d, n, sz, ź, cz, dż. Takie ukształtowanie zgryzu powstaje zwykle wtedy, gdy dziecko posiadające zęby mleczne nadal korzysta ze smoczka lub ssie kciuk. By temu zapobiec często wystarcza wyeliminowanie szkodliwych nawyków, gdy tylko pojawią się pierwsze ząbki. Jeśli jednak zgryz ukształtował się już niepoprawnie – szansą na wyleczenie jest powstrzymanie wzrostu zębów, które stykają się z przeciwstawnymi i stymulacja tych, które tworzą pomiędzy sobą szparę niedogryzową. U dorosłych najlepszym rozwiązaniem jest natomiast założenie aparatu stałego. Skorygowanie zgryzu otwartego umożliwi poprawną realizację wielu głosek, co pozytywnie wpłynie na dykcję i komunikatywność mowy.
 

Potrzebujesz leczenia aparatem zębów?

Zadzwoń i zapytaj: +48 604 990 815


 

Przodozgryz a seplenienie

Badania przeprowadzone wśród dzieci w wieku 7-8 lat wykazały, że seplenienie jest silnie zależne od warunków zgryzowych Pacjenta. Okazało się, że wszystkie dzieci, posiadające tę wadę zgryzu, podczas wymowy zniekształcały głoski charakterystyczne dla seplenienia bocznego ( s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, ś, ź, ć, dź). Występuje ono, gdy podczas artykulacji szczelina nie tworzy się wzdłuż środkowej linii języka, ale na jej bocznych częściach, co skutkuje niewyraźną wymową. W tym przypadku stomatologia znów znajduje zastosowanie. Rozwiązaniem jest bowiem założenie aparatu ortodontycznego, który skoryguje ułożenie zębów górnych i dolnych w stosunku do siebie i unormuje warunki zgryzowe Pacjenta. Im wcześniej zostanie przeprowadzone leczenie – tym krócej będzie trwało, ponieważ kości u dzieci i nastolatków są znacznie bardziej elastyczne i podatne na modyfikacje. Pamiętaj jednak, ze nigdy nie jest za późno na założenie aparatu na zęby – u dorosłych leczenie będzie tak samo skuteczne, jednak może trwać dłużej ze względu na zwapnienie kości. Nowoczesna ortodoncja oferuje także atrakcyjne nakładki na zęby, których efektywność niczym nie różni się od tradycyjnych aparatów metalowych, a estetyka (są przezroczyste i praktycznie niewidoczne w jamie ustnej) oraz komfort nieporównywalnie je przewyższa.

Co możesz teraz zrobić?

Liczne badania potwierdziły występowanie zależności pomiędzy trudnościami z poprawną wymową a wadami anatomicznymi w obrębie jamy ustnej. Dlatego jeśli inne sposoby zawiodły – skutecznym rozwiązaniem problemu nieprawidłowej artykulacji może okazać się odpowiednio dobrane leczenie stomatologiczne. Jeśli chcesz odkryć właściwą przyczynę problemu i wygrać z wadami wymowy – już dziś zapisz siebie lub swoje dziecko na wizytę konsultacyjną, dzwoniąc pod numer + 48 604 990 815