fbpx

Uzupełnienia protetyczne, sposób na piękny i zdrowy uśmiech

23 października 2017

Jak leczenie protetyczne może zmienić Twoje życie?

Protetyka to dział stomatologii, którego zadaniem jest uzupełnianie wolnych przestrzeni po brakujących zębach i mocno zniszczonych tkanek zęba. Jest to bardzo istotne, ponieważ pozostawione luki mogą prowadzić do rotacji zębów i powstawania wad ortodontycnych.  Dodatkowo w miejscu, z którego został usunięty ząb zanika kość, co może dyskwalifikować niektóre proponowane metody leczenia.

Należy również pamiętać o kwestiach psychologicznych. Braki zębowe mogą znacznie obniżać pewność siebie i komfort życia. Protetyka dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny pozwala zarówno uzupełnić braki zębowe, jak i zmodyfikować kształt, długość, a nawet kolor zębów.

Kasia Gliwa 5 Uzupełnienia protetyczne, sposób na piękny i zdrowy uśmiech Katarzyna Gliwa Stomatologia

Do kogo jest skierowane leczenie protetyczne?

Nazwa tej dziedziny stomatologii jest nieco myląca, ponieważ protetyka to nie tylko protezy. Jest ona przeznaczona także dla Pacjentów posiadających wszystkie zęby, którzy nie są do końca zadowoleni z ich wyglądu, a także dla osób z pojedynczymi brakami zębowymi, czy nawet dla Pacjentów z bezzębiem.

 

Kasia Gliwa 6 Uzupełnienia protetyczne, sposób na piękny i zdrowy uśmiech Katarzyna Gliwa Stomatologia

 

Rodzaje uzupełnień:

  • Licówki to cienkie porcelanowe “płatki”, wykonane w pracowni protetycznej, przyklejane do delikatnie opracowanego zęba. To idealne rozwiązanie w przypadku zębów przebarwionych, z wrodzonymi defektami szkliwa, odpornych na wybielanie, mocno startych i zniszczonych.

 

  • Nakłady (inlay, onlay) to porcelanowe lub kompozytowe fragmenty zęba przygotowywane w laboratorium protetycznym. Praca ta pozwala na idealną odbudowę powierzchni stycznych zęba, a także wzorcowe wymodelowanie guzków na powierzchni żującej, co poprawia efektywność żucia. Wskazaniem do wykonania tego typu pracy są zęby po leczeniu kanałowym oraz zęby żywe posiadające duże wypełnienia.

 

  • Korona protetyczna jest wykonywana w laboratorium. Może być osadzona na własnym zębie lub na implancie. Wiernie odtwarza anatomiczny kształt zęba zniszczonego przez próchnicę, złamanego lub leczonego kanałowo. Umożliwia korektę kształtu i koloru zęba oraz jego usytuowania w łuku zębowym.

 

  • Mosty protetyczne to połączenie kilku koron protetycznych. Są wykorzystywane do odbudowy braków zębowych. Mogą być osadzone na własnych zębach lub na implantach. Bez względu na rodzaj podbudowy, dzięki napalonej porcelanie uzyskujemy doskonały efekt estetyczny.

 

  • Protezy ruchome są wykorzystywane do leczenia osób borykających się z dużymi brakami zębowymi lub z całkowitym bezzębiem. Oprócz odbudowy możliwości pełnego żucia i gryzienia, protezy spełniają również funkcję estetyczną. Są wykonywane z różnych materiałów, począwszy od zwykłych protez akrylowych, poprzez estetyczne protezy elastyczne, po bardzo dobre i komfortowe protezy szkieletowe.
Posted in Blog by Katarzyna Gliwa | Tags: , , ,