Jak usunąć białe plamy na zębach?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
20.07.2020

Uśmiechasz się przed lustrem, aby skontrolować stan zdrowia Twojej jamy ustnej. W pewnym momencie zauważasz białe plamki na zębach. Czy jest to zmiana, która powinna wywoływać niepokój? Być może jedynym rozwiązaniem jest wizyta w klinice stomatologicznej? Rzućmy trochę więcej światła na tajemnicze białe plamy na zębach!

 

Białe plamy na zębach, a związki z próchnicą

Próchnica to problem powszechny. Niemal każdy przynajmniej raz w życiu odwiedził klinikę stomatologiczną, by zostało tam przeprowadzone leczenie z tego powodu. Objawy próchnicy mogą być różne. Jednym z nich są właśnie białe plamki na zębach. Jak to możliwe? Choroba próchnicowa prowadzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej, a tym samym do obniżenia pH w jamie ustnej. Powoduje to w konsekwencji demineralizację szkliwa, które przez to staje się porowate. Inne odbijanie się światła sprawia, że można zaobserwować białe, matowe plamy na zębach, widoczne szczególnie w obszarze szyjek zębowych. Te niepokojące zmiany są wyraźnym sygnałem – wizyta w klinice stomatologicznej jest niezbędna. Zadbaj o zdrowie swojego uśmiechu!

Dobrze zbilansowana dieta drogą do sukcesu

Dostarczenie do organizmu niezbędnych minerałów to podstawa. Dobrze zbilansowana dieta powinna być bogata w takie składniki jak magnez czy wapń oraz witaminy A, C, D, K. Niedostarczenie ich do organizmu skutkuje pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, ale również osłabieniem uzębienia. Stają się bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz różnego rodzaju choroby. Mogą wtedy również pojawić się białe plamki na zębach. Jest to informacja, że doszło do odwapnienia szkliwa. Również w takim wypadku konieczna jest wizyta w klinice stomatologicznej, gdzie lekarz dokładnie oceni stan zdrowia uzębienia.

Jak usunąć białe plamy na zębach?

Przypomnijmy jeszcze raz: białe plamki na zębach to zmiana, która wymaga konsultacji z lekarzem. Po przybyciu do naszej kliniki przeprowadzimy kompleksową diagnostykę, wykorzystując w tym celu takie urządzenia jak kamera wewnątrzustna. Twoja szybka reakcja może spowodować, że leczenie zmian próchnicowych ograniczy się tylko do wykonania zabiegów z zakresu profilaktyki. Jest to skuteczne rozwiązanie na początkowym etapie choroby. Gabinetowa higienizacja pozwala również wzmocnić uzębienie. W przypadku rozwoju choroby konieczne okazać się może przeprowadzenie pełnego leczenia zachowawczego. Polega ono na oczyszczeniu zarażonych tkanek, a następnie zastosowaniu wypełnienia. Cały zabieg jest w pełni bezbolesny, a to za sprawą stosowanych przez nas znieczuleń. W ten sposób usunięte zostaną białe plamki z zębów i przywrócone zostanie zdrowie w jamie ustnej.

 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Białe plamy na zębach – zadbaj o higienę!

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. To właśnie dzięki niej można ustrzec się przed pojawieniem się zmian próchnicowych. Należy więc pamiętać o szczotkowaniu zębów co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Warto również poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z prawidłową techniką korzystania ze szczoteczki. W naszej klinice higienistka przeprowadzi dla Ciebie pełny instruktaż. Pomoże także w dobrze odpowiednich przyborów do codziennej higieny jamy ustnej.

Zapobiegaj!

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Dostarczenie wszelkich minerałów w odpowiedniej ilości pozwala uniknąć wystąpienia wielu poważnych problemów w jamie ustnej. W ten sposób można ustrzec się przed wystąpieniem odwapnienia szkliwa, co jest sygnałem świadczącym o osłabieniu uzębienia. Nie zapominaj również o korzystaniu z płynów do płukania ust. Pozwalają one przywrócić odpowiednie pH i usunąć zanieczyszczenia z trudno dostępnych przestrzeni. Dobrą praktyką jest także regularne, przynajmniej raz na pół roku, przeprowadzanie gabinetowej higienizacji jamy ustnej. W ten sposób zęby zostaną wzmocnione, dzięki czemu można uniknąć wystąpieniu niepokojących zmian!

Co możesz teraz zrobić?

Zauważyłeś białe plamki na zębach? Koniecznie udaj się do kliniki stomatologicznej. Przeprowadzona zostanie tam precyzyjna diagnostyka, na podstawie której lekarz oceni stan zdrowia Twojej jamy ustnej. Pozwoli mu to zaproponować odpowiednie metody leczenia, a tym samym przywrócić pełnię zdrowia w jamie ustnej. Aby umówić się na konsultację, zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815 lub wypełnij formularz.