Tajemnice zębów

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
16.03.2020

Szeroki i estetyczny uśmiech pozwala cieszyć się pełnią życia. To właśnie od niego w dużej mierze zależy, jak się czujemy i funkcjonujemy na co dzień. Okazuje się, że problemy jamy ustnej mogą mieć znaczny wpływ na pogorszenie jakości życia, dlatego tak ważne jest, aby zęby otoczyć szczególną troską. Z tego powodu dobrze również znać mniej znane ciekawostki związane z uzębieniem.

Stomatologia Gliwa - higiena jamy ustnej

Wszystko zaczęło się tysiące lat temu!

Człowiek od zawsze borykał się z różnymi problemami związanymi z uzębieniem i szukał skutecznych rozwiązań. Pewnym zaskoczeniem może okazać się, że już ponad 5 000 temu wszczepiono implant i to u osoby żyjącej! Oznacza to, iż celem zabiegu było przywrócenie pełnej funkcjonalność w jamie ustnej. Implant zastępujący utracony korzeń był po prostu żelaznym trzpieniem, który być może był zakończony drewnianą koroną. Warto dodać, że odkrycia dokonano we francuskiej miejscowości Le Chene, a posiadaczem najstarszego funkcjonalnego implantu była zmarła w wieku 30 lat kobieta.

Bardzo szeroki uśmiech

Badania naukowców potwierdziły, że nasi przodkowie posiadali szersze szczęki, a także większą ilość zębów. Wynikało to z konieczności spożywania znacznie twardszego jedzenia niż współcześnie, co ówczesnym ludziom znacznie ułatwiało codzienne funkcjonowanie. Jak się okazuje, u niektórych osób nadal może pojawić się nadmierna liczba zębów. Chodzi mianowicie o dziewiątki, które nazywane bywają zębami głupoty. Jeżeli Ty również jesteś szczęśliwym posiadaczem 36 zębów, koniecznie odwiedź gabinet stomatologiczny, gdzie przeprowadzona zostanie dokładna kontrola uzębienia.

Dowód w sprawie

Każdy wie, że linie papilarne są indywidualne i na ich podstawie można potwierdzić tożsamość człowieka. Nieco jednak mniej osób wie, że takim dowodem jest również kształt uzębienia. Okazuje się bowiem, iż rozmiar, kształt zębów, a także ich ułożenie w szczęce są zawsze wyjątkowe. Na tej podstawie można zidentyfikować ofiarę oraz sprawcę przestępstwa. Właśnie w taki sposób udowodniono winę seryjnemu mordercy Tedowi Bundy’emu.

Niczym granit!

Czy wiesz o tym, że szkliwo jest najtwardszą tkanką ludzką? Dzieje się tak, ponieważ niemal w 98% składa się z hydroksyapatytu, czyli niezwykle twardego minerału, dzięki czemu zęby są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sprawia to, że szkliwo pod tym względem może być porównane do granitu. Nie należy jednak zapominać o codziennej higienie jamy ustnej, ponieważ zaniedbania poczynione w tej kwestii mogą doprowadzić do powstania wielu poważnych problemów.