Nie tylko szczoteczka! – Zobacz jakie przybory do higieny jamy ustnej warto stosować

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
06.06.2019

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej? Większość osób odpowiedziałoby, że należy szczotkować zęby 2 razy dziennie przez 2 minuty. To niezbędne minimum, jednak aby zachować perfekcyjną higienę jamy ustnej, należy wprowadzić także inne czynności. Co jeszcze powinniśmy robić, aby nasze zęby były idealnie czyste, piękne i zdrowe?

Stomatologia Gliwa - higiena jamy ustnej

Nić dentystyczna to nie wykałaczka – stosuj ją codziennie!

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zęby powinniśmy nitkować codziennie, najlepiej podczas każdego mycia zębów! Wiele osób żyje w przekonaniu, że z nici należy korzystać podobnie jak z wykałaczki – tylko doraźnie, w razie potrzeby, gdy resztki jedzenia uporczywie utkną pomiędzy zębami. Tymczasem w rzeczywistości jest to bardzo istotny element codziennej higieny jamy ustnej. Nić dentystyczna pozwala bowiem na usunięcie osadów i rozwijających się w nich bakterii z przestrzeni międzyzębowych. Są to miejsca, do których włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć. Pamiętajmy, że zalegajaca między zębami plytka nazębna już po 12 godzinach może ulec mineralizacji, przeobrażając się w twardy kamień nazębny, który można usunąć tylko podczas profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym.

 

Płyn do płukania ust – doraźny sposób na świeży oddech

Nasze codzienne zabiegi higieniczne warto wzbogacić także o stosowanie płynów do płukania ust. To świetny sposób na odświeżenie oddechu i znormalizowanie pH w ustach w ciągu dnia. Preparaty tego typu są szczególnie przydatne w sytuacjach, w których nie mamy możliwości umycia zębów. Buteleczka z płukanką może stać się standardowym elementem wyposażenia naszej torebki czy kosmetyczki, stanowiąc świetne rozwiązanie, np. w pracy czy podróży. Pamiętajmy jednak, że płukanie ust nigdy nie zastąpi codziennego szczotkowania! Choć doraźnie przynosi uczucie świeżości, to nie usuwa całej płytki bakteryjnej z powierzchni zębów – w tym celu konieczne jest mechaniczne działanie szczoteczki. Warto też zastanowić się nad wyborem płynu do płukania ust – unikajmy produktów, które zawierają alkohol lub cukier.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Czy trzeba czyścić język?

Język ma chropowatą strukturę, a pomiędzy jego bruzdami i grudkami może gromadzić się lepki bakteryjny osad. Płukanie jamy ustnej oraz czyszczenie zębów nie są w stanie całkowicie usunąć nalotu, dlatego o higienę języka należy zadbać dodatkowo przy użyciu innych metod. Najskuteczniejszą z nich jest stosowanie specjalnej skrobaczki do języka, którą można kupić w aptekach lub drogeriach. To trójkątny płaski przyrząd z długą rączką, który ma za zadanie zebranie osadów z powierzchni języka. Czyszczenie polega na kilkukrotnym pocieraniu powierzchni języka specjalną końcówką, dopóki widoczny biały nalot nie zostanie usunięty. Czynność tę należy wykonywać minimum raz dziennie. Stosowanie skrobaczki przynosi bardzo wiele korzyści. Pacjenci, którzy regularnie korzystają z tego urządzenia, zwracają uwagę na to, że ich zmysł smaku znacznie się wyostrzył, język stał się gładki i zyskał jaśniejszy kolor. Ponadto dbanie o higienę języka może także powstrzymać halitozę, czyli nieprzyjemny zapach z ust.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli chcesz cieszyć się świeżym oddechem i perfekcyjną czystością jamy ustnej, uzupełnij zawartość swojej toaletki o skrobak do języka, nić dentystyczną oraz płyn do płukania ust. Korzystanie z tych przyborów podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych zajmie Ci nie więcej niż 5 minut, a efekt z pewnością będzie wyjątkowo satysfakcjonujący. Należy jednak pamiętać, że dobór akcesoriów higienicznych jest bardzo indywidualną sprawą, dlatego warto skonsultować to ze swoim stomatologiem lub higienistką stomatologiczną. Specjalista nie tylko poleci najlepszej jakości produkty dopasowane do Twoich potrzeb i uwarunkowań, ale także wyjaśni, jak należy prawidłowo je stosować. Aby dowiedzieć się, jak jeszcze możesz udoskonalić swoją codzienną higienę jamy ustnej, przyjdź na bezpłatną konsultację w naszym gabinecie, podczas której uzyskasz porady dotyczące interesujących Cię zagadnień. W tym celu po prostu wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 604 990 815.