Stomatologia bez tajemnic – wyjaśniamy pojęcia! cz. 2

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
15.04.2019

W nowoczesnej stomatologii istnieje wiele różnorodnych rozwiązań odbudowy zębów, uszkodzonych na skutek zmian próchnicowych, urazów mechanicznych itp. W zależności od rodzaju, wielkości i przyczyny powstania ubytku można wybrać odpowiednią metodę, która przywróci pełną funkcjonalność zęba oraz jego dawny, estetyczny i naturalny wygląd. Wielość nowoczesnych metod leczenia może jednak wprowadzać małe zamieszanie. W niniejszym wpisie postaramy się więc uporządkować informacje na ten temat. Poznaj nowoczesne rozwiązania w leczeniu uszkodzonych zębów i dowiedz się, w jakich sytuacjach warto je zastosować. 

Leczenie stomatologiczne w rodzinnej atmosferze w Stomatologia Gliwa

 

Kiedy należy założyć plombę, a kiedy wyleczyć ząb kanałowo?

W tym miejscu warto przypomnieć kilka istotnych informacji o budowie zęba. Ludzki ząb składa się z kilku warstw. Zewnętrzną powierzchnię – szkliwo – tworzą tkanki twarde. Pod spodem znajduje się zębina – główny budulec zęba wrażliwy na temperaturę i czynniki zewnętrzne, a wewnątrz kanałów korzeniowych – miazga zęba – unerwiona tkanka odpowiedzialna za czucie w zębie. Widoczną w jamie ustnej część zęba nazywamy koroną, a tę ukrytą pod dziąsłem – korzeniem. Jeśli zmiana próchnicowa lub ubytek innego pochodzenia (np. powstały w wyniku działania kwasów) nie dociera do miazgi zęba – można go wyleczyć, zakładając wypełnienie kompozytowe (plombę). W sytuacji, gdy miazga została uszkodzona, konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego, polegającego na usunięciu tkanek z wnętrza zęba, wypełnieniu kanałów specjalnym ciekłym materiałem endodontycznym i zamknięciu zęba kompozytem.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Inlay, onlay, overlay, korona – czym różnią się te rozwiązania?

Inlay, onlay, overlay to inaczej nakłady koronowe. Jest to nowoczesna, alternatywna forma leczenie ubytków w zębie. Od tradycyjnych plomb różni się sposobem wykonania. W przypadku tych rozwiązań dentysta pobiera wycisk zęba, na podstawie którego przygotowane zostaje ceramiczne lub kompozytowe wypełnienie w laboratorium protetycznym. Podczas kolejnej wizyty zostaje ono zamocowane na stałe na zębie. Jest wiele zalet tej metody – nakłady są trwałe, nie ścierają się, doskonale oddają naturalny kształt zęba, szczelnie wypełniają lukę. Najlepiej sprawdzają się w przypadku większych ubytków. Inlay’e odtwarzają część powierzchni żującej; onlay’e oprócz powierzchni żującej odbudowują także guzki zęba, natomiast overlay’e – powierzchnię żującą i fragment bocznej części korony. W przypadku bardziej rozległych uszkodzeń stosuje się koronę protetyczną – rekonstrukcję zęba wykonaną w laboratorium protetycznym, którą nakłada się na oszlifowany ząb i mocuje na nim na stałe. Założenie korony jest możliwe nawet wtedy, gdy ząb wymaga leczenia kanałowego. W takiej sytuacji do korzenia wprowadza się tzw. wkład koronowo-korzeniowy, który wypełnia wnętrze zęba i stanowi podstawę do zamocowania estetycznej korony.

 

Co możesz teraz zrobić?

Współczesna stomatologia umożliwia wyleczenie niemal wszystkich rodzajów ubytków i uszkodzeń zęba. Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba jest traktowana jako ostateczność. Oczywiście istnieją rozwiązania nawet w takich sytuacjach – utracony ząb można zrekonstruować za pomocą implantów dentystycznych i prac protetycznych. Jednak lepiej jest podjąć leczenie jak najwcześniej – gwarantuje to przywrócenie zdrowia za pomocą minimalnie inwazyjnych zabiegów przy najniższych kosztach. Jeśli chcesz skontrolować stan swoich zębów i odpowiednio wcześnie wdrożyć właściwe leczenie – już dziś umów się na wizytę. Możesz to zrobić wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer +48 604 990 815.