Stomatologia bez tajemnic – wyjaśniamy pojęcia! cz. 1

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
08.04.2019

W naszym gabinecie dbamy o edukację naszych Pacjentów. Wychodzimy z założenia, że świadomość i wiedza Pacjenta to czynniki niezwykle ważne dla profilaktyki chorób jamy ustnej. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre zagadnienia dotyczące zabiegów i problemów stomatologicznych mogą sprawiać trudność. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić kilka kwestii nurtujących naszych Pacjentów. Na podstawie najczęściej zadawanych pytań przygotowaliśmy wyjaśnienie kilku istotnych pojęć.

Stomatologia Gliwa - stomatologia bez tajemnic

Kamień nazębny i płytka nazębna – jak je rozróżnić?

To pytanie, które bardzo często zadają Pacjenci. Rzeczywiście oba te pojęcia są ze sobą związane, ale różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza. Płytka nazębna, zwana też płytką bakteryjną to miękki osad, który pozostaje na zębach po zjedzeniu posiłku. Składa się z resztek pokarmu oraz bakterii, które mają w niej doskonałe warunki do rozwoju. Płytkę można usunąć samodzielnie, szczotkując zęby lub używając nici dentystycznej. Jeśli jednak nie zostanie oczyszczona, już po 12 godzinach rozpoczyna się proces jej mineralizacji. Sole mineralne zawarte w ślinie oddziałują na płytkę, sprawiając, że staje się dużo twardsza. W ten sposób właśnie powstaje kamień nazębny. Pojawia się w postaci ciemnych lub jasnych, twardych złogów, których nie jesteśmy już w stanie wyeliminować podczas domowych zabiegów. Stopniowo przybywa go coraz więcej w okolicy szyjek zębowych, a później także poniżej linii dziąseł. Taka sytuacja stanowi zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej, ponieważ w kamieniu namnażają się bakterie wywołujące próchnicę i paradontozę. Wytwarzają one kwasy, które podrażniają dziąsła i uszkadzają szkliwo. Kamień nazębny można skutecznie usunąć tylko dzięki profesjonalnym zabiegom higienizacyjnym w gabinecie stomatologicznym. Wykonywanie tego typu zabiegów co pół roku znacznie zwiększa szanse na zachowanie zdrowia jamy ustnej na długo, bez konieczności podejmowania bardziej złożonego leczenia.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Lakowanie i lakierowanie – czym się różnią?

Te dwa terminy bardzo często są ze sobą mylone. Oba dotyczą profilaktycznych zabiegów stomatologicznych – jednak zupełnie różnych. Lakierowanie zębów to jeden ze sposobów fluoryzacji. Polega na nałożeniu na zęby bogatego we fluor lakieru, który stopniowo wnika w szkliwo, wspierając naturalną ochronę zębów przed próchnicą. Fluor można uzupełnić także stosując pastę ze zwiększoną zawartością tego minerału – użycie tego typu preparatów trzeba jednak zawsze skonsultować ze stomatologiem. Gabinetowy zabieg fluoryzacji można przeprowadzać co ok. pół roku, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Lakowanie natomiast to zabieg, który stosuje się na świeżo wyrżniętych zębach mlecznych lub stałych u dzieci. Na zęby nakłada się specjalny wypełniacz (lak), który pokrywa wszelkie bruzdy i zagłębienia na ich powierzchni, do których trudno jest dotrzeć szczoteczką i w których mogłaby rozwinąć się próchnica.

 

Demineralizacja i erozja szkliwa – co to oznacza?

Erozja i demineralizacja szkliwa to określenia, które często padają podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Na czym polegają te przypadłości? Demineralizacja, a inaczej odwapnienie, to nic innego jak utrata składników mineralnych ze szkliwa. Jest to odwracalny proces – utracone pierwiastki można ponownie uzupełnić, wykonując odpowiednie zabiegi (np. fluoryzację), zmieniając nawyki żywieniowe lub stosując specjalne produkty do higieny jamy ustnej. Erozja natomiast oznacza utratę tkanek twardych zęba i prowadzi do odsłonięcia wrażliwej zębiny (tkanki znajdującej się pod szkliwem). Zalicza się do tzw. ubytków niepróchnicowego pochodzenia. Proces ten jest spowodowany działaniem kwasów i jest nieodwracalny. Ubytek można wypełnić za pomocą plomby, jednak szkliwo – choć jest najtwardszą tkanką ludzkiego organizmu – nigdy się nie regeneruje.

 

Dowiedz się więcej

Staraliśmy się rozwiać część wątpliwości naszych Pacjentów. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej, masz nurtujące Cię pytania na temat stomatologii lub chcesz skontrolować stan Twojej jamy ustnej – zapraszamy Cię na konsultację w naszym gabinecie. Aby się umówić, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 604 990 815.