Stłoczenia zębów

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
22.08.2023

Stłoczenia zębów są problemem, który dotyka ludzi bez względu na wiek. Nie wolno bagatelizować tej wady zgryzu, gdyż niesie ona ze sobą ryzyko poważnych konsekwencji. Poniżej odkryjemy różne rodzaje stłoczeń oraz dowiesz się, jak sobie z nimi radzić.

Czym są stłoczenia zębów?


Stłoczenie zębów to jedna z częściej spotykanych wad zgryzu. Charakteryzuje się ona zbyt ciasnym rozstawem zębów w obrębie łuku zębowego. Kiedy zęby są zbyt blisko siebie, mogą zacząć na siebie nachodzić i rosnąć w niewłaściwym kierunku. To nie tylko wpływa negatywnie na wygląd naszego uśmiechu, ale także może powodować ból, uszkodzenie przeciwstawnych zębów oraz kłopoty z prawidłowym żuciem. Czasem ta wada prowadzi do przemieszczenia niektórych zębów do środka, co może skutkować zatrzymaniem ich w kości lub przebiciem dziąsła w niewłaściwym miejscu. Taka anomalia może być wrodzona lub nabyta.

Jakie są rodzaje stłoczeń zębów?


Wyróżniamy 3 typy stłoczeń: pierwotne, wtórne i późne.

Stłoczenia pierwotne są najczęściej wynikiem uwarunkowań genetycznych. Zęby są wtedy zbyt duże w porównaniu do kości szczęki czy żuchwy.

Stłoczenia wtórne – ich powstawanie związane jest głównie z czynnikami środowiskowymi, np. przedwczesną utratą mlecznego zęba trzonowego czy kła. W takim przypadku szóstki, które się wyrzynają, przesuwają się ku przodowi i zabierają miejsce przyszłym zębom.

Stłoczenia późne natomiast pojawiają się w wieku około 17-20 lat i dotyczą głównie przedniego odcinka dolnego łuku zębowego. Choć nie jest do końca jasne, co je powoduje, podejrzewa się, że może to mieć związek z resztkowym wzrostem żuchwy.

Jak leczyć stłoczenia zębów?


Metodą leczenia stłoczenia zębów jest leczenie ortodontyczne, dzięki któremu skorygujemy ułożenie tych zębów. Leczenie dobierane jest indywidualnie w zależności od rodzaju wady. Polega na rozbudowie łuku zębowego w celu znalezienia miejsce dla nieprawidłowo położonych zębów. Dla dzieci praktykuje się aparat ruchomy, dla dorosłych aparat stały.


Dlaczego warto leczyć stłoczenia zębów?


Leczenie stłoczeń zębów jest ważne ze względu na potencjalne powikłania, które mogą wystąpić, jeżeli problem zostanie zlekceważony. Mogą one prowadzić do próchnicy na powierzchniach stycznych zębów, chorób dziąseł czy nawet paradontozy. Są też problematyczne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Dlatego jeśli zauważasz u siebie objawy stłoczeń, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Sygnały wskazujące na stłoczenia zębów


Mimo że każdy przypadek jest inny, istnieją pewne uniwersalne oznaki sugerujące, że możemy mieć do czynienia ze stłoczeniem zębów. Na początek warto zwrócić uwagę na wygląd naszego uśmiechu – czy zęby są proste, czy może zaczynają na siebie nachodzić? Czy zauważamy ból lub dyskomfort podczas żucia? Masz kłopot z używaniem nici dentystycznej pomiędzy stłoczonymi zębami – nie możesz jej tam umieścić? Często także stłoczenia zębów powodują problemy z wymową określonych dźwięków. Wszystko to może wskazywać na stłoczenie i powinno skłonić nas do skonsultowania problemu ze specjalistą.

Współczesne metody leczenia stłoczeń zębów


W dzisiejszych czasach dostępne są różnorodne techniki leczenia stłoczeń zębów, z których wiele stanowi komfortową i skuteczną alternatywę dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Na przykład coraz popularniejsze stają się niewidoczne nakładki na zęby, które stopniowo korygują ich ustawienie, a przy tym nie zakłócają codziennego życia pacjenta. Wiele osób decyduje się też na leczenie operacyjne, szczególnie w bardziej skomplikowanych przypadkach. W każdym przypadku wybór metody leczenia powinien być dokładnie omówiony z ortodontą, który na podstawie badania i analizy będzie w stanie zaproponować najodpowiedniejszą formę terapii.

Dowiedz się więcej


Zmagasz się ze stłoczeniami zębów? A może zauważyłeś je u swojego dziecka i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zgłoś się do kliniki Gliwa, a chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Zadzwoń na numer [numer_telefonu_link] lub wypełnij formularz i umów się z nami na dogodny dla Ciebie termin.