Sport to zdrowie, ale czy na pewno jest dobry dla zębów?
Sport to zdrowie, a przynajmniej taka jest obiegowa opinia. Rzeczywiście przynosi on organizmowi same korzyści, jednakże niektóre dyscypliny mogą stwarzać pewne zagrożenie dla uzębienia. Dlatego też podczas aktywności fizycznej warto zachować odpowiednie środki ostrożności, które pozwolą uniknąć wielu nieprzyjemnych problemów i konieczności przeprowadzenia złożonego leczenia.
Suchość w ustach – przekleństwo biegaczy i nie tylko…
Bieganie w celu utrzymania kondycji i dobrej sylwetki jest z wszech miar korzystne. Jednakże mimo dobroczynnego wpływu ma kilka negatywnych skutków: obciążenie stawów wynikające z biegania po twardym podłożu lub suchość w ustach. Najbardziej interesuje nas ta ostatnia dolegliwość, gdyż powoduje wysuszenie tkanek miękkich jamy ustnej, co zwiększa ich podatność na mechaniczne uszkodzenia bądź działanie bakterii. Taki stan rzeczy wynika z przyśpieszonego oddechu podczas wysiłku, utrudniającego pracę ślinianek. Aby ustrzec się przed dolegliwością, warto regularnie nawadniać organizm, a przynajmniej przepłukiwać usta w trakcie biegu.
Ochrona dziąseł oraz błon śluzowych ma fundamentalne znaczenie dla zachowania zdrowej jamy ustnej. Dlatego też rekomendujemy odbywanie regularnych wizyt kontrolnych, podczas których lekarz wykona przegląd uśmiechu oraz w razie konieczności wdroży skuteczne leczenie stomatologiczna.
Podnoszenie ciężarów to częsty powód kruszenia zębów
Atletyczna muskulatura wymaga regularnego podnoszenia ciężarów, nic dziwnego więc, że siłownie pękają w szwach od natłoku ludzi. Jak się okazuje, treningi siłowe sprzyjają rozbudowie mięśni, lecz mają także zły wpływ na stan uzębienia. Powodują bowiem nadmierne zaciskanie szczęk podczas „wyciskania”, czego długofalowym efektem może być ścieranie zębów, w skrajnych przypadkach zaś nawet ich kruszenie. Dobry środek zapobiegawczy stanowią plastikowe nakładki ochronne wkładane do ust.
Sztuki walk – wielkie zwycięstwa i wielkie ubytki
Zawodnicy sztuk walki to bez wątpienia najbardziej narażona na problemy stomatologiczne grupa sportowców. Chociaż ich dyscypliny są przeważnie bardzo spektakularne i cieszą oko wielu ludzi, niestety przyjmowane ciosy są zagrożeniem dla uśmiechu – mogą przecież prowadzić do poważnych uszkodzeń mechanicznych zębów, a często zdarza się, że do ich wybicia. Koniecznym wyposażeniem każdego wojownika są specjalne ochraniacze na uzębienie, lecz nie zawsze zdają one egzamin.
Pacjenci borykający się z ubytkami powstałymi w wyniku uprawiania sztuk walki powinni skorzystać ze skutecznego leczenia protetycznego. Korony lub mosty osadzane na implantach przywracają pełną funkcjonalność jamy ustnej, a ich użytkowanie nie różni się praktycznie niczym od posiadania naturalnych zębów.
Czy wspinaczka może wywołać ból zębów?
Ból zębów jest ostatnim, z czym można kojarzyć wspinaczkę. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach dolegliwość jest ściśle związana z tym rodzajem aktywności. Zjawisko określa się mianem barodontalgii, a wynika ze zmian ciśnienia w komorze zęba, wynikających z przebywania na dużych wysokościach. Bolesne odczucia można zauważyć szczególnie w przypadku uzębienia leczonego zachowawczo lub kanałowo. Dlatego też zauważając u siebie opisany problem, warto skonsultować się z dentystą, aby znalazł odpowiednie rozwiązanie.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli interesujesz się sportem i zauważyłeś jakiekolwiek problemy z uzębieniem będące tego efektem, umów się na wizytę w Stomatologia Gliwa! Przeprowadzimy kompleksową diagnostykę oraz dobierzemy rozwiązanie, które w pełni Cię usatysfakcjonuje. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 604 990 815 bądź wypełniając formularz.