Przeciwwskazania do wszczepienia implantów zębowych

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
13.09.2021

Implanty zębów przeciwwskazania? Mimo że implanty zębowe to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na odbudowę utraconego uzębienia u niezwykle szerokiej grupy Pacjentów, to należy zauważyć, że istnieją pewne przeciwwskazania uniemożliwiające lub utrudniające leczenie implantologiczne. W większości przypadków stanowią je pewne schorzenia dotykające jamy ustnej, chociaż niektóre z nich mają charakter ogólnoustrojowy. Kiedy nie można przystąpić do zabiegu wszczepienia implantu zębowego? W dalszej części przedstawimy najważniejsze informacje.

implanty zębów przeciwwskazania

1. Zbyt młody wiek Pacjenta – implanty zębów przeciwwskazania

Najważniejszym przeciwwskazaniem do leczenia implantologicznego jest zbyt młody wiek (do 21. roku życia) Pacjenta, który znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo sukcesu. Wówczas tkanki kostne szczęki i żuchwy wciąż się rozwijają, co uniemożliwiłoby odpowiednią stabilizację implantu, a co za tym idzie – osadzenie odpowiedniej pracy protetycznej, imitującej utracone uzębienie. Oczywiście nie oznacza to, że stomatolog bezwzględnie odstępuje od przeprowadzenia zabiegu. Jeżeli ma do czynienia z wyjątkową sytuacją, może podjąć się leczenia, jednakże wpierw dobiera odpowiedni rodzaj implantów oraz wykonuje dodatkowe badania diagnostyczne. Chodzi tutaj o RTG kości śródręcza, obrazujące przyrost kośćca i potwierdzające zakończenie procesu jego rozwoju.

2. Choroby psychiczne i uzależnienia a implanty zębowe – implanty zębów przeciwwskazania

Być może jest to zaskakujące, jednakże choroby psychiczne także stanowią dosyć poważne przeciwwskazanie do zastosowania implantów zębowych. Tutaj przede wszystkim mamy na myśli różnego rodzaju uzależnienia (narkotyki, alkohol, nałogowe palenie tytoniu w dużych ilościach) oraz depresję, powód zaś jest prosty: po wszczepieniu implantów należy utrzymywać niezwykle wysoki poziom higieny jamy ustnej. Na pewnym etapie wspomnianych schorzeń Pacjenci mogą popadać w swego rodzaju apatię, podczas której bagatelizują sprawy związane z zachowaniem czystości uzębienia. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, iż leczenie tego rodzaju problemów wymaga często zastosowania odpowiednich leków mogących wpływać np. na krzepliwość krwi. Ponieważ leczenie implantologiczne jest złożonym procesem wymagającym czasu, jego przeprowadzenie rekomendujemy w sytuacji rozwiązania problemów z psychiką lub uzależnieniami, co zapewni optymalne rezultaty.

Potrzebujesz stabilnej odbudowy zębów na implantach?

Zadzwoń i zapytaj: +48 664 853 263

3. Choroby przyzębia – implanty zębów przeciwwskazania

Przyzębie to cała grupa tkanek (dziąsła, ozębna, cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego) utrzymująca zęby na swoim miejscu oraz chroniąca ich korzenie przed działaniem bakterii oraz pozostałych substancji występujących w jamie ustnej. Jeżeli są one dotknięte stanem zapalnym, z czasem ulegną rozwojowi zespołu chorób, które mogą doprowadzić np. do powolnej recesji dziąseł czy nawet zaniku tkanek kostnych. Łatwo się domyślić, że stanowią one bardzo poważne przeciwwskazanie do przeprowadzenia leczenia implantologicznego, nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Przeprowadzenie odpowiednich zabiegów periodontologicznych lub chirurgicznych często pozwala stworzyć dobre warunki w jamie ustnej.

4. Nieodpowiednia ilość tkanki kostnej przeszkodzi wszczepieniu implantu – implanty zębów przeciwwskazania

Bezwzględne przeciwwskazanie do wszczepienia implantu stanowi także zbyt mała ilość tkanki kostnej w jamie ustnej Pacjenta, która wiąże się z długo utrzymywanymi brakami zębów. Kościec traci swoje pierwotne obciążenie, przez co z czasem zaczyna ulegać powolnej degradacji. Proces ten jest szczególnie intensywny przez pierwszy rok od utraty zęba, później zaczyna stopniowo zwalniać. Na szczęście przeprowadzenie specjalnych zabiegów chirurgicznych pokroju sterowanej regeneracji kości lub podniesienia dna zatoki szczękowej stworzy odpowiednie warunki do implantacji.

5. Pozostałe przeciwwskazania do wszczepienia implantów

Niektóre choroby ogólnoustrojowe również stanowią istotne utrudnienia dotyczące wszczepienia implantów zębów. Są to przede wszystkim zaburzenia układu krzepnięcia, znacznie wpływające na proces gojenia „śrubek” oraz ich integracji z otaczającą kością. Do innych schorzeń wpływających na leczenie implantologiczne należy nieunormowana cukrzyca, osteoporoza, obecność wirusowych chorób obniżających odporność organizmu (np. HIV),niedostateczny poziom witaminy D w organiźmie czy stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej.Z całą pewnością nie wszczepiamy implantów pacjentom,którzy nie rokują w kierunku poprawnej,dobrej higieny jamy ustnej.

Chociaż ciąża nie jest zasadniczym przeciwwskazaniem do zastosowania implantów zębowych, to brzemiennym Pacjentkom sugerujemy powstrzymanie się od leczenia aż do czasu rozwiązania. Implantacja to zabieg wymagający dosyć znacznej ingerencji w tkanki jamy ustnej i może wywołać pewien stres, którego podczas ciąży należy unikać.

Umów się na wizytę!

Jeżeli zastanawiasz się nad leczeniem implantologicznym i chciałbyś określić możliwości jego przeprowadzenia, umów się na wizytę w Stomatologia Gliwa! Przeprowadzimy dokładną diagnostykę obrazującą warunki panujące w jamie ustnej, która da nam niezbędne informacje na temat potencjalnego rozwiązania. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 604 990 815 lub wypełniając formularz.