Proteza na implantach

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
09.05.2022

Protezy ruchome są od dawna stosowanym rozwiązaniem w przypadku luk w uzębieniu, ale wcale nie znaczy, że jest to rozwiązanie idealne. Tak naprawdę ma ono swoje mankamenty, dlatego warto wiedzieć, że nie jest to jedyna dostępna opcja. Zamiast tego można zdecydować się na protezę na implantach.

Proteza na implantach – co to takiego?

Proteza na implantach stanowi alternatywę dla tradycyjnej protezy ruchomej. Warto wiedzieć zatem, jakie są różnice w sposobie mocowania tych protez.

Implanty to rodzaj bardzo małych śrubek wszczepianych w miejsca po utraconych korzeniach zębowych. Dzięki procesowi zwanemu osteointegracją są one obrastane przez kość i ostatecznie przejmują funkcje korzeni zębowych. Jeżeli na implantach zamocuje się protezę, to siły żucia będą przenoszone na kość.Jak mocuje się protezę na implantach?

Pierwszym krokiem jest wizyta konsultacyjna. Lekarz musi wykonać kompleksową diagnostykę i przeprowadzić wywiad medyczny. Tylko wtedy będzie mógł ocenić, czy w danym przypadku możliwe jest wszczepienie implantów oraz przygotować precyzyjny plan całego zabiegu.

Sam zabieg nie należy do bardzo czasochłonnych, choć oczywiście zależy to przede wszystkim od ilości implantów. Wszczepienie jednego implantu trwa około 20 minut.

Protezy nie mocuje się od razu – trzeba uzbroić się w cierpliwość. Po wszczepieniu implantów należy odczekać kilka tygodni. To konieczne, aby rany się wygoiły, a implanty zintegrowały z otaczającymi je tkankami kostnymi. Dopiero kiedy to nastąpi, można zamocować wypełnienia protetyczne.

Aby to zrobić, trzeba wykonać wycisk zębów. Na jego podstawie zostanie wykonana spersonalizowana rekonstrukcja uzębienia. Na koniec pozostaje jeszcze tylko zamocować protezę na implantach i już można cieszyć się nowym uśmiechem. Nie można jedynie zapominać o utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej i udawaniu się do gabinetu stomatologicznego na regularne wizyty kontrolne.

Zobacz efekty leczenia protetycznego w naszej klinice:

Pan Wojciech

Żory

12 000 zł

Pan Wojciech borykał się z bezzębiem szczęki, w żuchwie zaś pozostały mu tylko pojedyncze przednie zęby. Pacjent oczekiwał ekonomicznego i skutecznego rozwiązania, dlatego postanowiliśmy zastosować całkowitą górną protezę szkieletową oraz częściową protezę szkieletową dolną, ustabilizowaną dzięki klamrom mocowanym do stałych trójek. Rezultat pozytywnie zaskoczył Pana Wojciecha, który teraz ciszy się pięknym uśmiechem!

Pani Katarzyna

Czerwionka-Leszczyny

24 000 zł

Pani Katarzyna miała dość licznych braków w uzębieniu oraz wyróżniającej się przerwy między górnymi jedynkami. Aby osiągnąć zadowalający Pacjentkę efekt, postanowiliśmy kanałowo wyleczyć pozostałe zęby w szczęce oraz umieścić w nich wkłady kulkowe, zapewniające odpowiednią stabilność całkowitej protezy górnej. Dzięki temu komfort życia oraz estetyka uśmiechu Pani Katarzyny znacznie się poprawiły. 

 

Proteza na implantach – czy warto?

Czy warto zdecydować się na taką właśnie protezę? Jest kilka powodów, dla których proteza na implantach może być uznana za lepsze rozwiązanie niż tradycyjna proteza ruchoma. Chyba największą jej zaletą jest to, że w przeciwieństwie do protez ruchomych, przywracających funkcjonalność jamy ustnej tylko częściowo, proteza na implantach przywraca pełną, naturalną funkcjonalność. Pozwala na spożywanie nawet twardych pokarmów, takich jak orzechy. Dodatkowo można w pełni cieszyć się smakiem potraw, ponieważ proteza na implantach w obrębie szczęki górnej nie ma charakterystycznej dla protez ruchomych części podniebiennej, blokującej część receptorów smakowych.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

  Implanty wykonywane są z materiałów biokompatybilnych, takich jak tytan lub cyrkon, toteż organizm nie traktuje ich jak ciało obce. Implanty integrują się z kością i dzięki temu kościec odzyskuje prawidłowe obciążenie podczas żucia, co pozwala przeciwdziałać zanikowi kości. Protezy ruchome tego nie zapewniają, dlatego kość stopniowo zanika (to proces zwany atrofią), policzki tracą podparcie, pojawiają się zmarszczki i tak zwany profil starczy.

  Również dzięki mocowaniu na implantach proteza uzyskuje dobrą stabilność. Użytkownikom protez ruchomych znane są obawy o to, że proteza wypadnie podczas śmiechu, kichania czy jedzenia. Używając protezy na implantach, można zapomnieć o takich obawach.

  Proteza na implantach jest nie tylko stabilna, ale i wytrzymała – odporna na ścieranie i przebarwienia. Ponadto wytrzymuje wysokie temperatury, można więc bez problemów spożywać gorące potrawy.

  Taka proteza pozwala też na poprawną artykulację głosek. Jak wiadomo, w przypadku bezzębia wymowa niektórych z nich jest zaburzona. Proteza ruchoma nie zawsze pozwala wyeliminować ten problem, gdyż może się odkształcić lub przemieszczać w jamie ustnej. Proteza na implantach dzięki swojej stabilności zapewnia językowi właściwe podparcie i, co za tym idzie, prawidłową wymowę.

  Oczywiście nie bez znaczenia jest również estetyka protezy. Proteza na implantach nie odbiega wyglądem od naturalnego uzębienia. To dlatego, że jest ona dopasowywana indywidualnie do anatomicznych uwarunkowań Pacjenta. Jest ona pozbawiona widocznych elementów mocujących, a pod względem koloru i przezierności (współczynnika przenikania światła) wiernie naśladuje naturalne uzębienie.

  Co możesz zrobić?

  Twoje uzębienie wymaga protetycznego uzupełnienia? Zastanów się nad wyborem protezy – pamiętaj, że proteza na implantach może dać ci to, czego nie zapewni proteza ruchoma. Ale cokolwiek wybierzesz, nie odkładaj wizyty. Przyjdź do Stomatologia Gliwa – możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 604 990 815

  lub wypełniając formularz.