Choroby przyzębia – profilaktyka

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
18.02.2021

Choroby przyzębia niejednokrotnie objawiają się krwawieniem z dziąseł, czy rozchwianie zębów. Charakteryzują się one postępującym stanem zapalnym dziąseł i otaczających tkanek (kości i wiązadeł przyzębia) wokół zębów. Choroba ta należy do jednej z najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej u ludzi dorosłych, a jej konsekwencją może być całkowita utrata zębów, dlatego zanim rozwinie się poważne zapalenie w naszym organizmie, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę.

Choroby przyzębia

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Z pewnością, czynnikiem sprzyjającym odkładaniu się płytki nazębnej i postępującej choroby dziąseł jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Niedokładne oczyszczanie zębów powoduje, że odkłada się na nich płytka bakteryjna, złożona z drobnoustrojów i resztek jedzenia. Z czasem ulega ona mineralizacji, przeistaczając się w groźny dla szkliwa kamień nazębny. Kiedy nawarstwi się on pod linią dziąseł, tworzy doskonałe środowisko dla rozwoju stanów zapalnych tkanek utrzymujących ząb w miejscu. Prowadzi to do groźnych powikłań (krwawienia dziąseł czy ich opuchlizny), wymagających leczenia periodontologicznego, a czasem nawet interwencji chirurgicznej. Warto pamiętać, że na rozwój chorób przyzębia mają wpływ m.in. przewlekłe schorzenia obniżające odporność organizmu (np. cukrzyca), palenie papierosów, zaburzenia hormonalne, a także długotrwały stres.

W jaki sposób zadbać o higienę jamy ustnej, by zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, które mogą się zakończyć utratą wszystkich zębów i rzutować na zdrowie całego organizmu?

Choroby przyzębia – profilaktyka

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to powiedzenie jest niezwykle aktualne w przypadku chorób przyzębia. W zdecydowanej większości przypadków regularne wizyty u dentysty, prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej oraz zabiegi higienizacyjne (skaling, paskowanie i fluoryzacja) uchroniłyby Pacjentów przed groźnym przebiegiem choroby oraz długim czy kosztownym leczeniem. Aby móc jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, niezwykle istotne jest zapobieganie powstawaniu płytki nazębnej oraz regularne, profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.

Skaling – profesjonalna metoda czyszczenia zębów

Jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania kamienia nazębnego jest skaling. Zabieg ten polega na mechanicznym oczyszczeniu zębów z osadów i złogów, które gromadzą się w okolicy szyjek zębowych oraz poniżej linii dziąsła. Jest on przeprowadzany przy użyciu skalera ultradźwiękowego, którego końcówka przykładana jest do miejsc wymagających oczyszczenia. Wytwarzane przez skaler ultradźwięki powodują oderwanie złogów z powierzchni zęba, dzięki czemu możemy skutecznie pozbyć się nieestetycznych przebarwień i zapobiec ciężkim schorzeniom przyzębia (paradontoza). Usuwanie kamienia powinno być przeprowadzane profilaktycznie 1-2 razy w roku, w niektórych przypadkach, kiedy mówimy o leczeniu chorób przyzębia zabieg powinien być wykonywany częściej.

Piaskowanie

Kolejnym etapem głębokiego oczyszczania zębów i zapobiegania groźnym stanom zapalnym dziąseł jest piaskowanie oraz fluoryzacja. Doskonale wiemy, jaki wpływ na koloryt naszych zębów ma uwielbiana przez większość z nas kawa, mocna herbata czy kieliszek czerwonego wina. Jednak kto z nas nie lubi rozkoszować się smakiem i aromatem kawy o poranku? Również perspektywa pysznej kolacji z lampką czerwonego wina jest dla wielu kusząca. Takie małe przyjemności połączone z niedostateczną higieną niestety mogą przyczyniać się do powstawania nieestetycznych osadów nazębnych i sprawiają, że uśmiech staje się wstydliwym problemem. W takim przypadku polecaną metodą jest piaskowanie, które umożliwia pozbycie się z powierzchni zębów niechcianych osadów i przebarwień. Koniecznie każdy zabieg oczyszczania zębów powinien być zakończony dokładnym polerowaniem czyszczonych powierzchni a dodatkowo zastosowana fluoryzacja, wzmocni strukturę szkliwa i zabezpieczy przed nadwrażliwością pozabiegową.

Jak zadbać o higienę jamy ustnej?

Żadne, nawet najbardziej profesjonalne zabiegi, nie zastąpią codziennej pielęgnacji jamy ustnej i usuwania płytki nazębnej. Kluczowy jest właściwy dobór szczoteczki do zębów, a także odpowiednia technika szczotkowania. Nie każdy musi być ekspertem w tej dziedzinie, a błędy wynikające z niewłaściwego oczyszczania zębów, mogą wiele kosztować. Warto zatem skonsultować się z zaufaną higienistką, który doradzi jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów, nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwbakteryjnym. Jeśli nie jesteś pewien czy we właściwy sposób szczotkujesz zęby, możesz skorzystać również z profesjonalnego instruktażu naszych wykwalifikowanych higienistek, które w przystępny sposób objaśnią ten temat.

Choroby przyzębia – dieta

Warto wspomnieć, że zróżnicowana dieta i zdrowy styl życia mają ogromny wpływ na profilaktykę i leczenie chorób przyzębia. Jeśli zależy nam na zdrowym, śnieżnobiałym uśmiechu, powinniśmy całkowicie wyeliminować palenie papierosów, które powoduje gromadzenie się kamienia nazębnego i jest przyczyną głębokich przebarwień zębów. Nałogowe palenie tytoniu sprzyja również rozwojowi bakterii i stanów zapalnych w jamie ustnej oraz przyczynia się do zmniejszenia wydzielania śliny, mającej działanie antybakteryjne. Pomocne w utrzymaniu właściwego środowiska w jamie ustnej jest wprowadzenie do codziennej diety warzyw i owoców bogatych w witaminę C. Jest to ważne, ponieważ bierze ona udział w procesie powstawania kolagenu – jednego z głównych składników budujących tkanki przyzębia.

Co możesz teraz zrobić?

Choroby przyzębia mają często bardzo poważny przebieg. W skrajnym przypadku prowadzą do paradontozy. Długotrwałe zaniedbania w jamie ustnej, przewlekłe stany zapalne dziąseł, sprawiają, że codzienne spożywanie posiłków staje się prawdziwą udręką. Można tego uniknąć poprzez regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zapomnij o kamieniu nazębnym, ciesz się pięknym i zdrowym uśmiechem! Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 604 990 815.