Próchnica – przyczyny, objawy, leczenie

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
19.02.2018

Próchnica to najczęściej występująca choroba zębów. Mimo że przez dłuższy czas może nie dawać większych objawów, to nieleczona prowadzi do zniszczenia zębów.

Na próchnicę w Polsce cierpi nawet 98% osób. Jednak ze względu na powszechną tendencję wśród pacjentów do unikania wizyt kontrolnych i higienizacyjnych, osoby takie zgłaszają się do stomatologia dopiero wówczas, gdy próchnica daje objawy bólowe.

Nieleczona próchnica, poza stopniowym niszczeniem zębów, może również prowadzić do powstawania bólu głowy, zatok, a nawet cukrzycy oraz problemów z sercem i nerkami. Należy pamiętać, że zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na jamę ustną, ale na cały nasz organizm.

 

Czym tak właściwie jest próchnica?

Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna, która atakuje zęby. U osób cierpiących na próchnicę zdrowe i twarde tkanki zęba (szkliwo, cement i zębina) ulegają rozpuszczeniu przez kwasy oraz zalegające bakterie.

Jaki jest powód powstawania próchnicy? Choroba ta to przede wszystkim efekt zaniedbań higienizacyjnych, nieprawidłowej techniki mycia zębów oraz złego odżywiania.

 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Powstawanie próchnicy i jej objawy.

W początkowej fazie próchnica  atakuje szkliwo. Pierwszym objawem choroby są tzw. „plamki”, które po pewnym czasie zmieniają barwę (zazwyczaj ciemnieją). Już wtedy warto zgłosić się do dentysty, który jest w stanie rozpoznać, czy pojawiające się odbarwienia są spowodowane próchnicą. Należy to zrobić jak najszybciej, gdyż istnieje wówczas 100% szansa na wyleczenie zęba. Próchnica często może objawiać się również nadwrażliwością zębów na ciepłe i zimne posiłki czy napoje. Objawem próchnicy może być także ból zęba. W zależności od indywidualnych uwarunkowań ból taki może pojawić się już w pierwszym stadium próchnicy bądź dopiero wówczas, gdy jest ona bardziej zaawansowana.

W późniejszej fazie zauważalne mogą być ubytki. Warto jednak zaznaczyć, że nawet jeśli ząb z zewnątrz wygląda zdrowo, to w środku może być zniszczony przez próchnicę. Jedynym skutecznym sposobem na skontrolowanie stanu uzębienia jest wizyta u dentysty, podczas której lekarz dokładnie zbada Twoje zęby.

 

Stadia próchnicy:

 

Sposoby leczenia próchnicy.

W przypadku wczesnego stadium próchnicy zazwyczaj wystarcza oczyszczenie zęba i założenie wypełnienia. Jednakże, gdy próchnica jest bardziej zaawansowana, konieczne jest podjęcie leczenia endodontycznego, które w nowoczesnych gabinetach przeprowadzane jest w trakcie jednej wizyty i jest praktycznie bezbolesne.