Podcięcie wędzidełka – co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy!

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
13.02.2024

Zabieg podcinania wędzidełka, zwany również frenotomią, jest procedurą wykonywaną w przypadku zbyt krótkiego wędzidełka języka. Dlaczego warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej? Czy jest to zabieg aż tak powszechny? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższej treści. 

Czym jest wędzidełko?

Wędzidełko to cienka tkanka, która łączy różne fragmenty ciała, umożliwiając ruch i utrzymanie napięcia mięśniowego w jamie ustnej. Jeśli jest ono za krótkie, może prowadzić do różnych problemów, takich jak trudności w wymowie, ssaniu, czy przeżuwaniu, a także utrudnienia w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Kiedy rozważa się podcięcie wędzidełka?

Nieprawidłowa struktura wędzidełka zawsze prowadzi do różnych skutków, zarówno tych mniej odczuwalnych, jak utrudniona higiena jamy ustnej, jak i bardziej dotkliwych, jak problemy w codziennym funkcjonowaniu, wymowie czy przeżuwaniu pokarmów.

Najczęściej problemów przysparza wędzidełko podjęzykowe, ponieważ zwykle jest zbyt krótkie. To zjawisko może prowadzić do trudności w wymowie, komplikacji związanych z ssaniem i przeżuwaniem, a także z zaleganiem śliny. 

Problemy może generować również wędzidełko wargowe, które znajduje się pod górną wargą. Jeśli ma nieprawidłową budowę, może przyczyniać się do powstawania diastem, niedomykania warg czy nawet odsłaniania szyjek zębowych.

Wędzidełka policzkowe, rozmieszczone po obu stronach jamy ustnej, mogą również sprawić kłopoty, zwłaszcza gdy ich budowa jest nieprawidłowa. Zbyt krótkie wędzidełko utrudnia ruchomość, co prowadzi do trudności w utrzymaniu odpowiedniej higieny, zwiększając ryzyko stanów zapalnych.

Decyzja o konieczności podcięcia wędzidełka zależy od stopnia problemu wynikającego z jego nieprawidłowej budowy, a ocenę przeprowadza zazwyczaj lekarz, często laryngolog. Procedurę można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, choć częściej decyduje się na nią w wieku dziecięcym, aby uniknąć ewentualnych długotrwałych konsekwencji, takich jak wady zgryzu. Wskazaniem do zabiegu może być, na przykład, trudności w ssaniu u niemowląt lub problemy z artykulacją u starszych dzieci.

Podcięcie wędzidełka – czy to skomplikowany zabieg?

Podcięcie wędzidełka zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a sam proceder nie trwa długo. W różnych gabinetach wykorzystywane są różne narzędzia w celu przeprowadzenia zabiegu. Warto mieć to na uwadze i dopytać swojego dentystę na konsultacji jak będzie przebiegał cały proces. 

W tym miejscu trzeba również zaznaczyć, że kilka dni po zabiegu może wystąpić lekkie krwawienie, które jednak nie powinno go niepokoić. Jest to bowiem sytuacja normalna. Co więcej, przez kilka dni zaleca się Pacjentowi, by wykonywał proste ćwiczenia, które mają za zadanie zapobiec powstaniu zrostów pod językiem. 

Podcięcie wędzidełka? Zapraszamy na konsultację

Jeśli zauważasz u siebie lub swojego dziecka potrzebę wykonania takiego zabiegu lub chcesz dowiedzieć się więcej informacji na jego temat, zapraszamy do naszego gabinetu. Personel udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania w tym zakresie. Na wizytę można umówić się telefonicznie pod numerem +48604990815, a także za pośrednictwem bardzo wygodnego formularza kontaktowego. Zapraszamy!