Piercing a zdrowie jamy ustnej

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
10.09.2021

Upiększanie własnego wyglądu towarzyszy człowiekowi niemal od początków jego istnienia, a każde kolejne pokolenie wymyśla coraz to ciekawsze ozdoby, by tylko wyróżniać się na tle innych. Jednym z popularniejszych sposobów jest piercing, czyli przekłuwanie różnych części ciała oraz zakładanie na nie różnego rodzaju kolczyków. Chociaż nie stanowi on niczego nowego, to coraz nowsze są miejsca, w których umieszcza się wspomniane kolczyki – język, jego wędzidełko czy wędzidełko górnej wargi. Trend zdaje się nie stwarzać żadnego zagrożenia, lecz jak nieraz bywa, rzeczywistość prezentuje się całkowicie inaczej. Piercing okolicy jamy ustnej przynosi wiele negatywnych skutków dla funkcjonalności jej lub uzębienia, o czym sobie opowiemy.

 

Kolczyk w języku a zęby – pozornie niewinne świecidełko

Kolczyk w języku jest najprawdopodobniej najczęściej spotykanym przekłuciem bezpośrednio dotyczącym jamy ustnej. Znajduje on zwolenników zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych, lecz jego oddziaływanie na uzębienie może okazać się niezwykle niebezpieczne. Szczególnie chodzi tutaj o mechaniczne uszkodzenia szkliwa, które wynikają z kontaktu kolczyka z uzębieniem – najczęściej ma to miejsce podczas uprawiania sportu czy nieszczęśliwych upadków, chociaż czasami występuje podczas „zabaw” ozdobą w postaci jej energicznego poruszania w ustach.

Posiadacze kolczyków w języku powinni pamiętać, że tego rodzaju biżuteria może negatywnie oddziaływać na błony śluzowe i dziąsła w jamie ustnej. Łatwo ulegają one podrażnieniom lub uszkodzeniom, które prostą drogą prowadzą do powstania stanów zapalnych, odpowiadających za stopniowy rozwój chorób przyzębia – tkanek utrzymujących zęby na swoim miejscu. Nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z przekłuwania języka, należy jednak powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu ekspertowi oraz zachować wyjątkową ostrożność i higienę jamy ustnej.

 

Piękno może kosztować zdrowie zębów, czyli kolczyk w wardze

Idąc bardziej ruchliwymi ulicami miasta, przeważnie można spostrzec wiele kobiet dumnie prezentujących kolczyki w wargach. Niestety, egzemplarze przypominające „kółka”, których część umiejscowiona jest na wewnętrznej stronie wargi, mogą łatwo uszkodzić zęby w przedniej części jamy ustnej. Ponownie należy poruszyć wątek tkanek miękkich – dziąsła oraz błony śluzowe łatwo ulegają podrażnieniom bądź uszkodzeniom, nierzadko zauważalne są także reakcje alergiczne mające swoje źródło w stopie metalu wykorzystanego do produkcji kolczyka. Aby uchronić się przed tego rodzaju problemami, warto sumiennie podchodzić do higieny jamy ustnej, wyjmować ozdobę podczas aktywności fizycznej i stosować biżuterię wykonaną z hipoalergicznych materiałów.

 

Kolczyki w wędzidełku języka lub warg

Jednym z bardziej nietypowych miejsc, w których można umieścić kolczyk, są wędzidełka języka lub górnej wargi. Chociaż wyróżniają się one pewną ekstrawagancją, to ich użytkowanie stwarza spore zagrożenie zarówno dla zębów, jak również otaczających je struktur. Wędzidełko jest cienkim płatem błony śluzowej łączącej górną wargę ze szczęką lub język z dnem zatoki szczękowej i samo w sobie bardzo łatwo może ulec mechanicznemu uszkodzeniu spowodowanemu przez gwałtowne poruszanie kolczykiem. Ozdoby z czasem doprowadzą także do uszkodzeń szkliwa, co zauważyli sami dentyści – dysponujące nimi osoby znacznie częściej zgłaszają się do gabinetów z ukruszonymi lub złamanymi zębami.

 

Umów się na wizytę!

Jeżeli i Ty posiadasz kolczyki w okolicy jamy ustnej, które uszkodziły zęby lub sąsiadujące z nimi tkanki miękkie, umów się na wizytę! Po dokładnym analizie nasz ekspert dobierze odpowiednie rozwiązanie problemu oraz przywróci funkcjonalność i estetykę uśmiechu. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 604 990 815 lub wypełniając formularz.