Piaskowanie zębów – na czym polega i co daje? Koszty i efekty

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
20.05.2024

Piękny uśmiech nie tylko dodaje pewności siebie, ale również odzwierciedla naszą troskę o zdrowie. Jednym z elementów utrzymania zdrowia jamy ustnej jest regularna higienizacja, na którą składają się nie tylko codzienne czynności wykonywane w domu, ale również profesjonalne zabiegi higienizacyjne. Jednym z nich jest piaskowanie.

Piaskowanie zębów – czyli?

Piaskowanie to zabieg mający na celu skuteczne usunięcie biofilmu bakteryjnego oraz zewnętrznych przebarwień (osadów) z powierzchni zębów. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenie zwane piaskarką, które generuje strumień składający się z wody, powietrza i piasku. Jest to skuteczna metoda higienizacji, która pozostawia zęby czyste, gładkie i lśniące. Warto jednak zaznaczyć, że piaskowanie usuwa jedynie osady zgromadzone na zewnętrznej powierzchni zębów. Nie jest natomiast skuteczne w przypadku wewnętrznych przebarwień, które powstały w wyniku urazów, wad wrodzonych czy stosowania niektórych leków.

Jakie efekty daje piaskowanie zębów?

Jak długo trwa piaskowanie zębów?

Cały proces wykonywany jest przez doświadczoną higienistka stomatologiczną, a jego czas zależy od ilości osadów. Warto jednak zaznaczyć, że wraz z piaskowaniem najczęściej wykonujemy również inne zabiegi. Wówczas mamy możliwość na kompleksowe zadbanie o jamę ustną Pacjenta. Tym samym czas wizyty może ulec wydłużeniu.

Piaskowanie zębów – jak często wykonywać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia zabiegi higienizacyjne zalecane są u osób ze zdrowym przyzębiem 2 razy do roku, przy okazji wizyty kontrolnej. Musimy jednak wspomnieć o tym, że niektórzy mogą wymagać jej częściej. Do tej grupy należą osoby użytkujące uzupełnienia protetyczne, Pacjenci ze stłoczeniami oraz chorobami przyzębia.

Zalecenia po zabiegu

Ważne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej, zgodnie z zaleceniami otrzymanymi od higienistki, co znacznie wpłynie na trwałość efektów zabiegu. Nie należy również zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty.

Dowiedz się więcej

Chcesz zapisać się do nas na piaskowanie lub leczenie swoich zębów? Zapraszamy do kontaktu z naszą recepcją +48604990815. Możesz też uzupełnić wygodny formularz kontaktowy, który znajdziesz na naszej stronie.