Paradontoza – co warto wiedzieć?
Paradontoza jest drugą (zaraz po próchnicy) najczęściej występującą chorobą jamy ustnej u Polaków. Jest bardzo niebezpieczna, ponieważ w skrajnych przypadkach może prowadzić do utraty wszystkich zębów. Odpowiednio szybko podjęte leczenie może jednak skutecznie ograniczyć jej skutki. Jakie zatem są przyczyny zapalenia przyzębia, w jaki sposób się objawia i – co najważniejsze – jak można ją skutecznie wyleczyć? Odpowiedzi udzielam w poniższym artykule.
Czym jest paradontoza?
Paradontoza (zapalenie przyzębia) to choroba, która stopniowo osłabia struktury zęba utrzymujące go w zębodole. W początkowym stadium może być niezauważona, jednak już wtedy jest niebezpieczna. Jest to choroba zakaźna, zatem może rozprzestrzenić się na całą jamę ustna, infekując okolice wszystkich zębów. Warto zatem rozpocząć leczenie zanim bakterie się rozprzestrzenią. Jeśli pozwolimy chorobie się rozwinąć – jej całkowite wyleczenie będzie wymagało więcej czasu i bardziej kompleksowego leczenia.
Etapy choroby i jej leczenie
Zapalenie przyzębia można podzielić na dwa stadia: początkowe i zaawansowane. Przede wszystkim jeśli zauważysz, że Twoje dziąsła są zaczerwienione, należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Może to być wczesny objaw paradontozy. Na tym etapie choroba obejmuje tylko tkanki miękkie, a odpowiednio szybka reakcja pozwala na skuteczne i stosunkowo proste wyeliminowanie problemu. Do wyleczenia zapalenia przyzębia w początkowym stadium często wystarczy zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, wzbogacone o regularne wizyty u dentysty, podczas których wykonuje się zabiegi profilaktyczne. Ważne jest, aby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie szczoteczką i pastą dobraną odpowiednio do Twoich uwarunkowań i potrzeb.
Kiedy paradontoza jest już zaawansowana leczenie będzie trwało dużo dłużej. W tym stadium dochodzi do zaniku kości, z powodu nagromadzenia płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Szyjki zębowe z czasem zostają odsłonięte, co jest przyczyną dolegliwości bólowych i nadwrażliwości zębów na temperaturę. Ponadto zęby stają się rozchwiane, co w konsekwencji może prowadzić nawet do ich wypadania. Leczenie na tym etapie wymaga przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki i opracowania planu leczenia, który pozwoli na odbudowę utraconych i uratowanie pozostałych zębów pacjenta.
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
Jak rozpoznać zapalenie przyzębia odpowiednio szybko?
By rozpoznać parodontozę we wczesnym stadium, należy zgłosić się do dentysty, który zbada stan uzębienia i przeprowadzi diagnostykę. Warto również obserwować stan zdrowia jamy ustnej w domu, by móc odpowiednio szybko zareagować. Te objawy powinny Cię zaniepokoić:
- zaczerwienione lub bolące dziąsła – to najczęstszy objaw zapalenia przyzębia w początkowym stadium. Jeśli zauważysz, że Twoje dziąsła są zaczerwienione jest to prawdopodobnie pierwszy symptom choroby,
- krwawienie podczas szczotkowania – jeśli podczas szczotkowania zębów zauważysz krew, zgłoś się do dentysty, by sprawdzić, czy przyczyną krwawienia nie jest paradontoza,
- nieprzyjemny zapach z ust – to dosyć delikatna kwestia, jednak warto zwrócić uwagę na to, czy zapach z ust nie jest nieprzyjemny. Może się to zdarzyć nawet w przypadku regularnego szczotkowania zębów, ponieważ przyczyną są bakterie wywołujące zapalenie przyzębia,
- ruchomość zębów – jeśli choroba postępuje, zęby mogą zacząć się poruszać. W takiej sytuacji musisz niezwłocznie zgłosić się do stomatologa, ponieważ może być to ostatni moment, by zapobiec utracie uzębienia.
Nie wierz mitom
Wokół tematu paradontozy powstało kilka teorii, które nie mają wiele wspólnego z prawdą i mogą wprowadzić Cię błąd. Przede wszystkim – choroby nie wyleczysz samym stosowaniem odpowiedniej pasty i szczoteczki. Musisz przyjść do dentysty, który doradzi Ci, jakie kroki musisz podjąć w Twoim przypadku, by pokonać zapalenie przyzębia. Nieprawdą jest również, że choroba ta atakuje tylko starsze osoby – najczęściej pojawia się po 30 roku życia. Pamiętaj, że dentysta podczas standardowej kontroli uzębienia może rozpoznać chorobę w początkowym stadium, dlatego tak ważne jest regularne uczęszczanie na wizyty do stomatologa.
Wylecz paradontozę całkowicie
Cykliczne wizyty kontrolne u stomatologa w połączeniu z prawidłową codzienną higieną zębów – to kluczowe elementy profilaktyki zapalenia przyzębia. Stosowanie się do tych zasad pozwoli Ci cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami przez długie lata. Jeśli jednak podejrzewasz u siebie chorobę i zauważasz jej pierwsze symptomy – nie pozwól na jej rozwój i niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą. Im szybciej zgłosisz się do dentysty, tym mniej wymagające będzie leczenie. Skutecznie zapobiegniesz nieprzyjemnym skutkom i w optymalnym czasie powrócisz do zdrowia.