Czy ósemki trzeba usuwać?
Zęby mądrości, potocznie zwane ósemkami, wielu z nas przysparzają dużo problemów. Przypominamy sobie o nich stosunkowo późno, kiedy to zaczynają się boleśnie wyrzynać. Jeśli uda nam się przejść ten etap, okazuje się, że utrzymanie ósemek w zdrowiu jest bardzo utrudnione. Czy trzeba usuwać ósemki? Jak możemy ujarzmić zęby mądrości? I czy ich usuwanie jest jedynym, a przy tym najlepszym rozwiązaniem? Pora przyjrzeć się najczęstszym dolegliwościom związanym z ósemkami.
Trudne początki
Zęby mądrości najczęściej zaczynają się wyrzynać między 17 a 25 rokiem życia. Nie oznacza to wcale, że w tym wieku ten proces się zakończy. Może się okazać, że ósemki będą dawać o sobie znać przez kolejne 20 lat. Czasem jednak nigdy nie ujrzą światła dziennego, ponieważ pozostaną w kości. Co robić w takim przypadku? Jeżeli w okolicach zęba mądrości tworzą się stany zapalne, torbiele lub inne niepokojące zmiany, konieczne jest przeprowadzenie ekstrakcji, czyli zabiegu usunięcia.
A jak radzić sobie z tylko częściowo wyrżniętymi ósemkami? W takim przypadku bardzo często pojawiają się różnego rodzaju stany zapalne. Wynika to z faktu, że na takim zębie zalega płytka nazębna, która składa się w większości z bakterii, oraz jedzenie. Powoduje to, że konieczna staje się terapia antybiotykowa. Pomóc może również zabieg chirurgiczny polegający na odsłonięciu korony zęba.
Tłok w szczęce
Może zdarzyć się również tak, że w szczęce zabraknie miejsca na kolejne zęby. W takim przypadku wyrzynające się ósemki mogą spowodować duże problemy ortodontyczne. Wtedy pozostałe zęby przemieszczą się, co spowoduje ich stłoczenie. To z kolei przyczynia się do nieprawidłowego zgryzu. Konieczne jest wtedy usunięcie ósemki. Podobnie sytuacja się prezentuje, kiedy zęby mądrości nie mają miejsca, aby móc przebić się przez kość. Tak zablokowane ósemki należy poddać ekstrakcji.
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
Czy trzeba usuwać ósemki?
Często się zdarza, że ósemki ulegają na tyle dużej degeneracji, że lekarze proponują ich usunięcie zamiast leczenia. Dlaczego tak jest? Okazuje się, że budowa anatomiczna ósemek bywa znacznie bardziej skomplikowana niż reszty zębów, chociażby poprzez niezwykle mocno zakrzywione korzenie. Całości obrazu dopełnia położenie zęba. Z tych powodów leczenie kanałowe często okazuje się niemożliwe do przeprowadzenia. Inaczej postępujemy, kiedy Pacjent nie posiada sąsiednich zębów. Uratowanie ósemki może stać się priorytetem, zwłaszcza kiedy jest ona częściowo przesunięta na miejsce siódemki.
Kłopotliwa higiena
Dotarcie do ósemki bardzo często jest utrudnione. Szczoteczka często nie jest w stanie odpowiednio jej wyczyścić. Prowadzi to do rozwoju próchnicy. Problem ten związany jest z górnymi i dolnymi ósemkami. Dlatego warto stosować różnego rodzaju płukanki, które pomogą w obronie przed próchnicą. Ponadto na utrzymanie higieny jamy ustnej ma wpływ długi okres wyrzynania się zębów mądrości. Znacząco utrudnia to czynności związane z czyszczeniem jamy ustnej. Zdarzyć się może również, że ósemka wyrżnie się już z próchnicą. W takich przypadkach zaleca się leczenie zachowawcze zębów mądrości, lecz nie zawsze jest ono możliwe i koniecznością staje się ekstrakcja.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli Twoje ósemki sprawiają Ci problem, niezwłocznie udaj się do stomatologa. Pamiętaj także o rutynowej kontroli, która pomoże utrzymać w zdrowiu zęby mądrości. W celu umówienia się bezpłatną konsultację zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815 lub wypełnij formularz.