Od czego zależy naturalny kolor zębów?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
14.12.2020

Wielu Pacjentów nieraz zadaje sobie odwieczne pytanie o kolor zębów – „Przecież dbam o swoje zęby wzorowo, dlaczego więc nie są białe?”. Odpowiedź jest łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać. Człowiek posiada jedyne w swoim rodzaju odciski palców, z uzębieniem sprawa ma się podobnie: każde odznacza się niepowtarzalnymi, indywidualnymi cechami, takimi jak jego kształt, długość czy naturalna transparentność szkliwa lub kolor zębiny. I to właśnie ostatnie z wymienionych czynników mają największy wpływ na ostateczną barwę naturalnego uśmiechu. O tym, z czego ona wynika i jak możecie ją poprawić, dowiecie się w dalszej części.

Od czego zależy kolor zębów?

Co wpływa na kolor szkliwa zębów?

Kolor zębów wynika bezpośrednio z właściwości dwóch składających się na nie tkanek – szkliwa i zębiny. Im bardziej szkliwo jest przezroczyste, tym bardziej prześwituje przez nie zębina, mogąca przybierać różne barwy. Wpływ człowieka na jej odcień jest znikomy, gdyż znajduje on swoje uwarunkowania w genetyce. Jednakże naukowcy przyjęli ogólną zasadę, mówiącą o stopniowym ciemnieniu szkliwa wraz z wiekiem. Z upływem lat zaczyna się ono ścierać, co powoduje szarzenie zęba oraz mocniejsze przezieranie zębiny (w późniejszym okresie życia może ona być żółta, a nawet ciemnobrązowa).

Oczywiście stosowana przez nas dieta również ma wpływ na kolor uśmiechu. Wpływają na niego produkty silnie barwiące, takie jak kawa, herbata, czerwone wino, napoje gazowane czy jagody.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?

Zadzwoń i zapytaj: +48 604 990 815

Kolor zębów po urodzeniu

Chociaż praktycznie nie istnieją śnieżnobiałe naturalne zęby, jest jeden wyjątek od tej reguły, a mianowicie mleczaki u niemowlaków. Rzeczywiście są one bardzo białe, niestety stanowią szczególny przypadek, stałe uzębienie nie ma najmniejszych szans na osiągnięcie takiego koloru bez pomocy w postaci wybielania. Jako ciekawostkę należy dodać, że częste zażywanie antybiotyków opartych na tetracyklinach niemalże gwarantuje przyszłemu uśmiechowi żółto-szarą barwę.

Białe zęby – najlepsza wizytówka

W dzisiejszych czasach białe uzębienie uważa się za oznakę dobrego zdrowia, a nawet jako przejaw majętności. Nic dziwnego, w końcu piękne śnieżnobiałe uzębienie bardzo pomaga w wywołaniu dobrego pierwszego wrażenia, badania naukowe udowadniają również, że zwiększa naszą atrakcyjność w oczach rozmówcy o około 20%. Nieskazitelnie białe uzębienie jest oczywiście stereotypem (chociaż należącym do grupy tych nieszkodliwych) wykształconym na przestrzeni lat przez ulegające ciągłym zmianom kanony piękna i modę. Jak już wspominaliśmy, kolor zębów powszechnie uznawany za „nieodpowiedni” wcale nie musi zwiastować żadnych zagrożeń dla naszego uśmiechu ani sugerować zaniedbań związanych z higieną jamy ustnej.

W ramach obrony zębów o żółtawej lub szarawej barwie dodamy, że są one nieco bardziej odporne na oddziaływanie bakterii próchniczych dzięki swojemu mocniejszemu zmineralizowaniu. Należy także wspomnieć, że osoby obawiające się braku możliwości osiągnięcia nieskazitelnej bieli mogą odetchnąć z ulgą – stomatologia estetyczna wypracowała liczne metody wybielania, pozwalające na osiągnięcie wymarzonego uśmiechu!

Jak można osiągnąć idealnie białe zęby?

Uzyskanie białego uśmiechu jest dzisiaj możliwe dzięki wielu rozwiązaniem, jednak Stomatologia Gliwa stosuje tylko te najnowocześniejsze i w pełni sprawdzone. W naszym gabinecie stosujemy bardzo skuteczną metodę wybielania nakładkowego, dającą Pacjentowi wyjątkowy komfort i kontrolę nad całym procesem. Przebiega on następująco: podczas pierwszej wizyty dentysta pobiera wycisk uzębienia odsyłany następnie do laboratorium protetycznego, gdzie technik stomatologiczny wykonuje indywidualnie dopasowaną nakładkę. Zostaje ona przekazana Pacjentowi wraz z dokładnym instruktażem (oraz preparatem wybielającym) użycia podczas drugiej wizyty, zaś dalszą część procedury przeprowadza on osobiście we własnym domu. Otrzymana nakładka napełniana jest wspomnianym płynem i zakładaną na zęby do snu. Wybielanie zajmuje około 2 tygodnie, jednak pierwsze efekty zauważalne są już po 5 dniach. Jeśli satysfakcjonujący odcień zostanie osiągnięty wcześniej, całe postępowanie można oczywiście skrócić lub wydłużyć, gdyby zaszła tak potrzeba.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli chciałbyś podarować swojemu uśmiechowi perfekcyjnie biały kolor, Stomatologia Gliwa w Rybniku to doskonały wybór! W naszej ofercie znajdziesz liczne rozwiązania stomatologii estetycznej, które szybko i komfortowo pomogą osiągnąć cel! Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 604 990 815 lub wypełnij formularz