Nowoczesna metoda infiltracji próchnicy

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
02.11.2020

Białe plamy próchnicze, z którymi borykać się może uzębienie są wciąż często występującym problemem. Najpopularniejszą metodą ich zwalczania jest owiane złą sławą borowanie, jednak nowoczesna stomatologia stara się wypracować rozwiązania mniej inwazyjne i bardziej komfortowe, szczególnie jeśli chodzi o drobniejsze ogniska próchnicy. Dzięki nowatorskiej metodzie infiltracji próchnicy mniejsze przebarwienia próchnicowe nie wymagają zastosowania wiertła. Na czym polega oraz w jakich sytuacjach stosuje się tę metodę? Tego dowiecie się w dalszej części.

Nieinwazyjne usuwanie białych plam oraz odwapnień

Infiltracja próchnicy to nowoczesny sposób usuwania białych plam na zębach, powstałych przez działanie bakterii próchnicy. Przeznaczona jest dla osób, których uzębienie boryka się ze zmianami próchniczymi niewykraczającymi poza 1/3 zewnętrznej warstwy zębiny. Zastosowanie infiltrantów skutecznie radzi sobie z usuwaniem pochodzących z różnych źródeł plam i przebarwień, a także zalążków próchnicy, zwanych powszechnie odwapnieniami. Ze względu na niską inwazyjność procesu nie jest konieczne zastosowanie środków znieczulających, a wykonanie zabiegu wzmacnia szkliwo, jest bezbolesne i wymaga tylko jednej wizyty.

Przebieg zabiegu infiltracji próchnicy

Metoda infiltracji próchnicy umiejscowiła się pomiędzy czynnościami z zakresu stomatologii zachowawczej oraz profilaktyki. Procedurę rozpoczynamy od oczyszczenia chorych tkanek przy użyciu specjalnego żelu, a następnie pokrywamy powierzchnię zębów preparatem (jest on oparty o żywice kompozytowe), który przenika głęboko w tkanki zęba i infiltruje ognisko zmian próchniczych. W ten sposób blokuje się pory zębiny i uniemożliwia przedostawanie się kariogennych kwasów. Rozwój próchnicy zostaje zahamowany, a przebarwienia i skazy powodowane fluorozą, mechanicznymi urazami czy odwapnieniami po niewłaściwie czyszczonych aparatach ortodontycznych usunięte. Dzięki temu kolor i estetyka zęba ulega znacznej poprawie.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Dla kogo przeznaczona jest metoda infiltracji próchnicy?

Przede wszystkim nowatorska metoda sugerowana jest Pacjentom, którzy borykają się z drobnymi zmianami próchniczymi oraz powstałymi przez nie białymi plamami pogarszającymi wygląd zębów. Małoinwazyjny charakter zabiegu sprawia, że nie występują żadne przeciwwskazania co do wieku Pacjenta. Ze względu na brak konieczności ingerencji w głębsze struktury zęba prawdopodobieństwo powikłań po zabiegu jest całkowicie zminimalizowane, a procedura jest wykonywana podczas jednej wizyty. Należy zaznaczyć jednak, że każda przebarwienie powinno być konsultowane z ekspertem, który podejmie decyzję o przeprowadzeniu infiltracji specjalnym preparatem.

Zalety infiltracji próchnicy

Najważniejszą zaletą infiltracji próchnicy jest jej bardzo niska inwazyjność, a co za tym idzie, bezbolesność wykluczająca potrzebę zastosowania znieczulenia. Wiąże się z tym również wykluczenie prawdopodobieństwa wystąpienia niechcianych komplikacji, a czas niezbędny do wykonania zabiegu zamyka się w jednej wizycie. Jedynym przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest skala ubytków próchnicowych, gdyż jeśli są one obszerniejsze, konieczne będzie zastosowanie tradycyjnej metody.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli Twoje uzębienie boryka się z nieestetycznymi przebarwieniami wywołanym przez działanie próchnicy, fluorozy lub urazów mechanicznych, umów się na wizytę w Stomatologia Gliwa! Infiltracja próchnicy i wiele innych metod pozwoli przywrócić Twojemu uśmiechowi dawny blask. Aby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer 604 990 815 lub wypełnij formularz. Nasze rejestratorki na pewno pomogą Ci wybrać dogodny termin.