Niewidoczny aparat ortodontyczny

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
05.06.2018

Masz nierówne zęby, ale nie możesz pozwolić sobie na założenie widocznego aparatu z metalowymi zamkami? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Teraz możesz w dyskretny sposób sprawić sobie piękny uśmiech.

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych we współczesnej ortodoncji jest niewidoczny aparat ortodontyczny. Ten system przeźroczystych nakładek jest wykonywany indywidualnie dla Twoich potrzeb. Koryguje wady zgryzu niejednokrotnie szybciej, niż tradycyjne aparaty, a dodatkowo można go ściągać podczas jedzenia czy mycia zębów. Brzmi nierealnie? A jednak we współczesnej stomatologii to możliwe.

Leczenie wad zgryzu prosto z USA

To innowacyjna metoda leczenia wad zgryzu, która polega na działaniu przeźroczystych nakładek. Przesuwają one stopniowo zęby we wcześniej zaplanowane przez ortodontę miejsce. Pacjent otrzymuje od stomatologa komplet nakładek i wymienia je samodzielnie co 1-2 tygodnie.  Nakładki są zaprojektowane indywidualnie dla Pacjenta i pozwalają na stopniowe wykonywanie mikroruchów tak, aby sprowadzić zęby do zaplanowanej pozycji. Dzięki komputerowemu planowaniu leczenia, wizyty kontrolne odbywają się rzadziej niż w przypadku tradycyjnych aparatów na zęby i sprowadzają się do komputerowej kontroli przebiegu leczenia.

Ponadto nakładki nie są zamocowane w ustach na stałe, jak tradycyjny aparat ortodontyczny. Dzięki temu można je ściągać podczas mycia zębów czy jedzenia. Aparat nakładkowy należy nosić co najmniej 22 godziny w ciągu dnia. Tylko wtedy leczenie może przynieść oczekiwane rezultaty w przewidywanym czasie.

Nakładki, wywołując kontrolowany nacisk na zęby, przesuwają je w pożądanym kierunku. Każda nakładka to kolejny etap leczenia, który przybliża Cię do wymarzonego efektu.

Przebieg leczenia nakładkami

Na początek musisz zgłosić się na wizytę do ortodonty, który oceni, czy Twoją wadę zgryzu można skorygować przy pomocy niewidocznego aparatu.

Po wykonaniu szczegółowej diagnostyki i zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia, stomatolog przystępuje do precyzyjnego planowania leczenia ortodontycznego przy pomocy komputera. Po pobraniu cyfrowego wycisku jamy ustnej pacjenta, lekarz dokonuje niezbędnych pomiarów i opracowuje szczegółowy plan leczenia. Na tym etapie możesz zobaczyć efekt swojego leczenia na ekranie komputera. Pobrany wycisk jamy ustnej wraz z planem leczenia zostaje przesłany do centrum, gdzie są wykonywane nakładki indywidualnie dla pacjenta. Podczas kolejnej wizyty, pacjent otrzymuje komplet nakładek, a ortodonta wyjaśnia przebieg leczenia.

Indywidualny aparat ortodontyczny, przygotowany dla Ciebie

Nakładki zawsze są przygotowywane indywidualnie dla Pacjenta. Umożliwia to stworzenie ich z wyjątkową precyzją, dzięki której będą idealnie dopasowane do Twoich warunków zgryzowych. Już na początku leczenia otrzymasz zestaw nakładek wraz z wytycznymi dotyczącymi ich stosowania.

Nakładki należy wymieniać co 1-2 tygodnie. Możesz robić to samodzielnie w domu. Każda z nich stopniowo przywraca Ci piękny i zdrowy uśmiech.
 

Korzyści z leczenia nakładkami:

 

Jak dbać o aparat?

Alignery Inależy czyścić szczoteczką do zębów i płukać je w letniej wodzie. Istnieją również specjalne tabletki, które pomagają w utrzymaniu nakładek w odpowiednim stanie. Utrzymanie higieny jamy ustnej i nakładek jest łatwe i nie różni się zbytnio od tradycyjnej higieny jamy ustnej.

Czy leczenie niewidocznymi aparatami  jest przeznaczone dla każdego?

Liczba przeciwwskazań do rozpoczęcia leczenia przy użyciu nakładek jest niewielka, jednak o tym, czy możesz rozpocząć leczenie, dowiesz się po wizycie w gabinecie stomatologicznym. Po zbadaniu Twojego zgryzu ortodonta zweryfikuje, czy kwalifikujesz się do korekcji zębów metodą nakładkową.