Nie wierz mitom!

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
16.04.2018

Dzisiejszy wpis jest wyjątkowy. Nie będzie się bowiem skupiał na  jednym konkretnym temacie, ale na wielu, niekoniecznie związanych ze sobą, dziedzinach stomatologii. Postanowiłam bowiem zająć się mitami i legendami na temat leczenia stomatologicznego, które od wielu lat funkcjonują w społeczeństwie, a niekoniecznie mają związek z rzeczywistością.

 

„Dentysta to wiertło i ból podczas leczenia.”

Mit, który na szczęście powoli odchodzi w zapomnienie. Przez wiele lat wizyta u dentysty kojarzyła się z bólem i dyskomfortem, a u wielu osób powodowała powstawanie traum. Te z kolei  skutkowały unikaniem stomatologa przez lata, co w efekcie  prowadziło do znacznych problemów z zębami. Nowoczesna stomatologia obecnie zmienia obraz dentysty w społeczeństwie. Dziś wizyta odbywa się komfortowej atmosferze i jest zupełnie bezbolesna dzięki nowoczesnym znieczuleniom. Leczenie jest niejednokrotnie znacznie krótsze niż dawniej. Przychodząc do lekarza możesz w komfortowej poczekalni napić się pysznej kawy  czy poczytać ulubione czasopismo. Wielu Pacjentów wizytę w gabinecie stomatologicznym traktuje jako chwilę odpoczynku i czas dla siebie. Dodatkowo wcześniejsza dokładna diagnostyka i planowanie leczenia pozwala lekarzowi na precyzyjne jego przeprowadzenie i osiągnięcie przewidywalnych rezultatów leczenia.

 

„Aparat ortodontyczny jest tylko dla młodych.” 

To również nieprawda! Leczenie ortodontyczne u osoby dorosłej może potrwać nieco dłużej, lecz nie ma żadnych przeciwwskazań do założenia aparatu ze względu na wiek. Coraz więcej Pacjentów po trzydziestce czy czterdziestce decyduje się na założenie aparatu. Jeśli uważasz, że Twoje zęby wymagają leczenia, z pewnością warto udać się do dentysty. Mitem jest również stwierdzenie, że aparat musi być widoczny. Dzisiejsza stomatologia oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, w tym niewidoczne nakładki ortodontyczne, które można ściągać na czas posiłków, mycia zębów czy na ważne spotkania. Dodatkowo przewidywany efekt leczenia stomatologicznego możesz zobaczyć na ekranie komputera jeszcze przed jego rozpoczęciem.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

„Leczenie kanałowe to katorga.”

To chyba obecnie najpowszechniej funkcjonujący w społeczeństwie mit związany ze stomatologią. Leczenie kanałowe przez wielu jest kojarzone z bólem oraz długim i ryzykownym zabiegiem (łamanie narzędzi podczas leczenia, itp.). Współczesna endodoncja (dział stomatologii zajmujący się leczeniem kanałowym) pozwala jednak na przeprowadzenie skutecznego zabiegu ratującego zęby, które niegdyś były przeznaczone do usunięcia. Cały proces może się odbyć nawet w trakcie 1 wizyty i jest całkowicie bezbolesny dzięki nowoczesnym znieczuleniom. Obecnie technologia pozwala lekarzowi na ominięcie legendarnego procesu „zatruwania zęba” dzięki powiększeniu leczonego obszaru. Ponadto precyzyjna diagnostyka pozwala na odnalezienie wszystkich kanałów zęba i zweryfikowanie efektów leczenia zaraz po jego zakończeniu. Dzięki temu Pacjent może  zachować zęby, które niegdyś były skazane na usunięcie i cieszyć się zdrowiem przez lata. Wszystko w komfortowych warunkach i miłej atmosferze.

 

„Zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną.”

Mit – o zęby mleczne należy dbać dokładnie tak samo jak o zęby stałe. Chociaż tak zwane mleczaki wypadną, to próchnica, która się na nich pojawiła, może bez problemu przenieść się na zęby stałe. Dodatkowo, zęby mleczne utrzymują miejsce dla zębów stałych. Ich przedwczesna utrata powoduje powstawanie przestrzeni w kierunku której pozostałe zęby zaczynają się przesuwać. W efekcie mały Pacjent może borykać się z wadami zgryzu, które będą wymagały podjęcia leczenia ortodontycznego w przyszłości.

Należy także pamiętać o tym, że próchnica zębów mlecznych wywołuje ból, co wpływa na psychikę dziecka i jego podejście do leczenia w przyszłości.

 

„Implanty to drogie rozwiązanie dla nielicznych.”

 Nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań do podjęcia leczenia implantologicznego. Jedynymi ograniczeniami są choroby układu krążenia, stawów i cukrzyca. W takim przypadku należy przed leczeniem skonsultować się z lekarzem prowadzącym i zweryfikować czy Pacjent może podjąć leczenie tą metodą.

Ponadto leczenie implantologiczne jest doskonale udokumentowaną dziedziną stomatologii, dzięki czemu szanse na prawidłowe przyjęcie się implantu to ponad 95%. Implanty zębów to stałe rozwiązanie znacznie zwiększające komfort życia Pacjentów.

 

Co możesz teraz zrobić?

Zapisz się na konsultację, podczas której lekarz zweryfikuje stan zdrowia Twojej jamy ustnej i dobierze najlepszą metodę leczenia. Porozmawiasz również ze stomatologiem o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Możesz się zapisać na wizytę dzwoniąc pod nr tel.: +48 604 990 815.