Nawyki niekorzystne dla zdrowia jamy ustnej
Wszyscy mamy pewne nawyki, oczywiście nie wszystkie wpływają od razu negatywnie na stan naszego organizmu. W tym artykule opisujemy jednak te, za które nasza jama ustna z pewnością nam nie podziękuje. Tym bardziej, że niekorzystnie wpływają one na dziąsła, jak i samo uzębienie.
Oto nawyki i przyzwyczajenia, których zdecydowanie warto się pozbyć.
Częste jedzenie słodyczy
Nie jest tajemnicą, że zbyt częste spożywanie słodyczy nie jest dobre dla naszych zębów. Dotyczy to także napojów słodzonych. Obecne w jamie ustnej bakterie, doprowadzają bowiem do przekształcenia cukrów w kwasy, które w następnej kolejności niszczą nasze szkliwo. Ciekawostką jest to, że do najbardziej szkodliwych słodyczy zalicza się krówki, lizaki oraz cukierki toffi,czyli te słodycze, którymi niestety zbyt długo się delektujemy. Warto więc wyeliminować je ze swojej diety.
Otwieranie opakowań zębami
Otwierasz opakowania lub butelki zębami? Cóż, niewątpliwie jest to częsty nawyk. Nie każdy jednak wie, że może on prowadzić do uszkodzeń mechanicznych zębów, a zwłaszcza krawędzi siekaczy, jak również i kłów. Mogą one ulec pęknięciu, złamaniu lub ukruszeniu.. Twoje zęby powinny służyć głównie do jedzenia.
Bruksizm
Kolejnym nawykiem, który może wpływać na uszkodzenie zębów, jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami (lub ich zaciskanie) w niekontrolowany sposób. Często jego efektem jest ścieranie, a nawet pękanie i rozchwianie się zębów. W jego wyniku dochodzi też do obniżenia się dziąseł oraz odsłonięcia korzeni zębowych. Oczywiście może to również prowadzić do uszkodzenia szkliwa, a także do bólu stawów skroniowo-żuchwowych. W wyeliminowaniu tego problemu może Ci pomóc zarówno stomatolog, jak i psycholog.

Częste żucie gumy
Mimo że żucie gumy może wydawać się dobre dla naszego uzębienia, w rzeczywistości zbyt częste wykonywanie tej czynności może przynieść wiele szkód. Mamy tu na myśli nawykowe, częste oraz zbyt długie żucie gumy, które nierzadko wywiera negatywny wpływ na stawy żuchwowo-skroniowe. W ten sposób można doprowadzić do ich nadmiernego obciążenia oraz przerostu mięśni żwaczy, a czasem nawet… do asymetrii twarzy.
Korzystanie z wykałaczek
Dobrze wiemy, jak ważne jest codzienne czyszczenie zębów. Każdy z nas pewnie zna też ten dyskomfort, kiedy po jedzeniu, czuje potrzebę pozbycia się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Przestrzegamy jednak przed używaniem w tym celu wykałaczek! Ich stosowanie niestety uszkadza dziąsła, powoduje ich podrażnienie i krwawienie. Z powodzeniem możesz jednak korzystać zamiast nich np. z nici dentystycznych, irygatora czy szczoteczki międzyzębowej. Efekt jest znacznie lepszy. A najlepiej udać się do stomatologa by prawidłowo odbudował te przestrzenie, w które nieustannie wchodzi nam pokarm.
Palenie papierosów
W papierosach znajdują się substancje chemiczne, które są szkodliwe dla całego organizmu. Jama ustna nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. U palaczy znacznie szybciej odkłada się kamień nazębny, natomiast obecny w tytoniu tlenek węgla powoduje niedotlenienie komórek błony śluzowej jamy ustnej. Częste palenie tytoniu sprawia również, że i nasze dziąsła cierpią – dochodzi wówczas nierzadko do ich przewlekłego zapalenia. W dłuższej perspektywie konsekwencją bywa całkowita utrata zębów. Czy warto więc ryzykować? Naszym zdaniem: zdecydowanie nie.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jakich nawyki warto u siebie wykorzenić dla dobra swoich zębów i jamy ustnej, zapraszamy do naszego gabinetu – chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer [numer_telefonu_link] lub wypełniając formularz.