Te nawyki mogą zniszczyć… Twoje zęby

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
22.01.2018

Nawyki mogą być pozytywne lub negatywne. Zapewne nie raz zastanawiałeś się, co zrobić, aby Twoje zęby były zdrowe, a wizyty u dentysty ograniczały się do krótkich kontroli. Niejednokrotnie jednak zdarza się tak, że mimo prawidłowej higieny jamy ustnej, Pacjenci mogą niszczyć swoje zęby całkowicie nieświadomie. Jak? Wszystkiemu winne są złe nawyki. Oto lista tych, które należy jak najszybciej wyeliminować, jeżeli chcesz cieszyć się zdrowiem nie tylko jamy ustnej ale i całego organizmu.

 

1. Palenie papierosów.

Nic nowego. Papierosy to jeden z najbardziej szkodliwych nawyków nie tylko dla Twoich zębów, ale również dla zdrowia całego organizmu. Oprócz złego wpływu na estetykę (żółte zęby), palenie powoduje również znacznie szybsze powstawanie kamienia nazębnego niż u osoby niepalącej. Dodatkowo nałóg ten może prowadzić do paradontozy (chorób przyzębia), a w efekcie nawet do utraty zębów. To z kolei znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jednak problemy z zębami nie kończą się tylko na chorobach przyzębia. Palacze mogą mieć znacznie utrudnione leczenie stomatologiczne – na przykład implantologiczne. Według statystyk ryzyko odrzucenia implantu u palaczy jest znacznie większe niż u osób niepalących.

Należy również pamiętać, że długotrwałe i regularne palenie może prowadzić do poważnych chorób jamy ustnej, z nowotworem włącznie.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

2.Wykorzystywanie zębów do nieprawidłowych celów

Brzmi zabawnie? A jednak! Wielu pacjentów, mniej lub bardziej świadomie, “wykorzystuje” swoje zęby do zadań, do jakich nie zostały stworzone. Jednym z częstych nawyków powodujących złamania, zwichnięcia, a nawet wypadanie zębów jest wykorzystywanie ich w roli otwieracza.

Często też w wyniku nadmiernego stresu pacjentom zdarza się nadgryzać końcówkę długopisu. W efekcie do jamy ustnej dostają się bakterie, które mogą prowadzić do powstania chorób nie tylko uzębienia, ale również układu trawiennego.

 

Jak powstaje próchnica? To efekt nieprawidłowej higieny jamy ustnej, bakterii i węglowodanów powodujących powstawanie kwasów niszczących zęby. Nieświadome obgryzanie rzeczy codziennego użytku dostarcza szkodliwych bakterii do jamy ustnej. Te  mogą wywoływać wiele chorób, w tym między innymi próchnicę.

 

Obgryzanie paznokci oraz otaczających je skórek. To nawyk, który nie tylko niszczy dłonie, ale także przenosi ogromną ilość bakterii do ust. Musisz pamiętać, że nawet na dokładnie umytych dłoniach znajdują się bakterie, które mogą być realnym zagrożeniem dla zdrowia zębów. Warto unikać również ślinienia palców podczas przekartkowywania stron książki czy gazety. W przypadku dzieci zwrócić szczególną uwagę na ssanie kciuka. Nawyk ten może powodować nie tylko próchnicę, ale również wady zgryzu.

 

3.Jedzenie niszczące zęby

Pokarmy, które znajdują się w Twojej diecie mogą nie tylko niekorzystnie wpływać na sylwetkę, ale również (zwłaszcza spożywane w nadmiarze) wywierać niekorzystne działanie na Twoje zęby. Szczególnie sprzyjające niszczeniu zębów, zwłaszcza w przypadku dzieci, są słodycze.

Kwasy produkowane przez rozkładające się cukry, jeśli nie są w porę usuwane z jamy ustnej, mogą być przyczyną próchnicy i znacznych problemów z zębami. Dlatego po spożyciu produktu bogatego w cukier należy dokładnie umyć zęby. Jeśli nie mamy pod ręką szczoteczki i pasty, warto sięgnąć po bezalkoholową płukankę do ust lub, w ostateczności, przepłukać usta wodą.

Niekorzystnie na zęby działają również gazowane i słodzone napoje oraz energetyki, które zawierają składniki znacznie osłabiające szkliwo zębów. Warto również ograniczyć kawę, która dodatkowo wypłukuje wapń i sprzyja rozwojowi próchnicy.

Oczywiście są też produkty, które warto wprowadzić do swojej diety, aby utrzymać zęby w dobrym stanie. Doskonałym uzupełnieniem diety są chociażby jabłka. Ten łatwo dostępny w naszym kraju owoc jest nie tylko smaczny, ale również dostarcza zębom cennych składników i naturalnie oczyszcza jamę ustną.

Warto także regularnie spożywać ryby, które posiadają duże ilości fosforu, wapnia i witaminy D.

 

Pierwszy krok ku zdrowym zębom.

Nowy Rok to doskonały moment, aby zadbać o zęby. W celu pozbycia się problemów z jamą ustną, należy nie tylko regularnie odwiedzać stomatologa, ale również zastąpić negatywne nawyki tymi pozytywnymi.

Ten pierwszy krok jest szczególnie ważny. Nawet z dokładnie przeleczonymi zębami możesz mieć problem w przyszłości, jeśli Twoje nawyki nie są prawidłowe. Wyobraź sobie, że podejmujesz leczenie stomatologiczne, masz piękne i zdrowe zęby, jednak nadal palisz papierosy lub nieprawidłowo dbasz o higienę jamy ustnej. Efekt? Próchnica i kolejne problemy. Pozbycie się negatywnych nawyków to bardzo ważny krok, który możesz wykonać już teraz. W połączeniu z regularnymi wizytami u dentysty spowoduje, że będziesz mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.

 

Pamiętaj o prawidłowym szczotkowaniu.

Wbrew pozorom złym nawykiem dla Twoich zębów może być także ich szczotkowanie. To nie żart. Nie chodzi oczywiście o mycie zębów samo w sobie, lecz o technikę. Ten często nieświadomie popełniany błąd ukazywany jest pacjentom dopiero podczas wizyty u dentysty. Nie wiesz, czy prawidłowo myjesz zęby? Skorzystaj z wizyty higienizacyjnej. Podczas profesjonalnej higienizacji lekarz lub higienistka stomatologiczna dokładnie wyczyści Twoje zęby, sięgając do miejsc, do których nie jest w stanie dotrzeć zwykła szczoteczka. Ponadto poinstruuje Cię, w jaki sposób prawidłowo używać szczoteczki. Pamiętaj, że niewiedza nie jest powodem do wstydu. Nieumiejętność posługiwania się szczoteczką do zębów jest problemem, który często dotyczy nie tylko dzieci, ale również dorosłych Pacjentów.

Ważny jest również sam wybór szczoteczki. Należy wybrać taką, która jest odpowiednia do Twoich uwarunkowań. Pamiętaj, że Twoja szczoteczka do zębów nie może podrażniać dziąseł, ale również nie może być zbyt miękka. Nie masz pewności, czy używasz szczoteczki do zębów o prawidłowej twardości włosia? Przynieś ją koniecznie na wizytę do dentysty.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Podsumujmy zatem, co warto zapamiętać z tego wpisu?

 

 

Zapisz się teraz na wizytę higienizacyjną i kontrolną. Wypełnij i wyślij poniższy formularz. Nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby dobrać dogodny dla Ciebie termin wizyty.