Najważniejsze pytania na temat leczenia ortodontycznego

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
26.04.2021

Jak wszyscy wiemy, leczenie stomatologiczne nie ogranicza się jedynie do owianego złą sławą borowania oraz zakładania „plomb”. W jego zakres wchodzą przeróżne działania eliminujące niemal każdy rodzaj problemu. Przykładem jest korekcja zgryzu aparatami ortodontycznymi, służąca przywróceniu zębom ich właściwej pozycji i kształtu. Chociaż ortodoncja jest popularną dziedziną stomatologii, to Pacjenci nieraz wahają się przed podjęciem terapii z tego zakresu. Jakie są najczęstsze pytania na ten temat, a jakie są na nie odpowiedzi? Przekonacie się w dalszej części artykułu!

Cena aparatu ortodontycznego

Koszt aparatu na zęby zależy od kilku czynników, przede wszystkim brany jest pod uwagę jego rodzaj. W naszej klinice leczenie ortodontyczne polega na zastosowaniu bardzo nowoczesnego rozwiązania, jakim są niewidoczne nakładki Invisalign. Wykonuje się je z przejrzystych materiałów, dzięki czemu zapewniają swojemu użytkownikowi nieprzeciętną dyskrecję, a możliwość swobodnego wyjmowania ich z ust gwarantuje pełną funkcjonalność oraz wygodę. Ceny terapii przy pomocy aparatów ortodontycznych Invisalign zaczynają się od 14 000 zł.

Pacjentom poszukującym bardziej ekonomicznego rozwiązania rekomendujemy wykorzystanie ruchomych egzemplarzy, które podobnie jak Invisalign można swobodnie wyjmować z ust, jednakże odznaczają się jednocześnie dużo mniejszą dyskrecją. 

Jak efekty leczenia ortodontycznego wpływają na organizm?

Leczenie ortodontyczne wiąże się z wieloma korzyściami, jednak ograniczymy się do opisania tych najważniejszych. Przede wszystkim ułatwia ono zachowanie higieny, gdyż eliminowane są niedostępne dla szczoteczki przestrzenie międzyzębowe. Wpływa to na jakość usuwania kamienia nazębnego będącego główną przyczyną pojawienia się próchnicy – bezpośredniej winowajczyni utraty zębów.

Korekcja wad ortodontycznych jest bardzo istotna dla motorycznych funkcji narządu żucia. Przywrócenie zębom poprawnego kształtu oraz punktu styku ułatwia gryzienie pokarmów, dzięki czemu do układu trawiennego nie trafiają zbyt duże kawałki podrażniające błony śluzowe żołądka. Oprócz tego do przeszłości przechodzi nadmierne ścieranie zębów, wynikające z destabilizacji sił oddziałujących na konkretne partie zębów.

Warto zwrócić uwagę, że wady ortodontyczne powodują często dolegliwości, które bardzo trudno powiązać z uzębieniem. Jest to w dużej mierze związane ze wspomnianymi wcześniej problemami dotyczącymi prawidłowego punktu styku górnego i dolnego łuku zębowego, czyli okluzji. Zaburzają one pracę mięśni odpowiedzialnych za pracę narządu żucia, przez co odczuwalna jest sztywność karku, migrenowe bóle głowy czy wrażenie „strzykania w szczęce”.

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

O tym, jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny, decyduje przede wszystkim stomatolog na podstawie regularnych wizyt kontrolnych. Podczas nich kontroluje on przebieg leczenia, dokonując tradycyjnych przeglądów oraz stosując różne badania diagnostyczne, takie jak RTG panoramiczne czy tomografię komputerową. Przeciętnie czas terapii wynosi około 2 lata, jednakże jest on uzależniony od poziomu trudności przypadku, zaś przy użyciu nowoczesnych nakładek Invisalign może ulec skróceniu o nawet kilka miesięcy.

Czy leczenie ortodontyczne sprawia trudności podczas codziennej higieny?

Codzienna higiena jamy ustnej jest niezwykle istotną częścią życiowej prozy, jednak podczas leczenia ortodontycznego wymaga ona zdwojonej uwagi. Zęby należy szczotkować po każdym posiłku, aby po ponownym założeniu aparatu ruchomego lub nakładek nie zalegały pod nimi żadne resztki jedzenia. W razie braku dostępu do szczoteczki dobrym rozwiązaniem jest stosowanie płynów do płukania ust pozbawionych alkoholu. Pozwalają one na usunięcie z jamy ustnej resztek pokarmów oraz części bakterii, a dodatkowo odświeżają oddech.

Czy noszenie aparatu ortodontycznego boli?

Noszenie aparatu ortodontycznego nie jest bolesne, a szczególnie w przypadku nowoczesnych nakładek Invisalign lub aparatów ruchomych. Jednakże podczas pierwszych dni użytkowania aparatów może pojawić się pewien dyskomfort związany z oddziałującą na zęby siłą nacisku. Zaznaczmy, że to czasowa niedogodność i po kilku dniach przemija, gdyż Pacjent zaczyna przyzwyczajać się do noszenia wspomnianego aparatu lub nakładek.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego?

Aby podjąć leczenie ortodontyczne, trzeba przede wszystkim wyleczyć wszystkie zęby oraz stany zapalne obecne w jamie ustnej. Natomiast Pacjenci borykający się z cukrzycą powinni wpierw skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym i dentystą, którzy przeprowadzą dokładną diagnostykę, a także dobiorą rozwiązania przynoszące przewidywalne efekty.

Co możesz teraz zrobić?

Wady zgryzu występują pośród licznych Pacjentów, a ich zwalczanie ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. W naszym gabinecie korzystamy tylko ze sprawdzonych i skutecznych rozwiązań, dzięki którym leczenie ortodontyczne przebiega komfortowo. Jeśli chcesz umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 604 990 815 lub wypełnij formularz.