Nadwrażliwość zębów – objawy oraz leczenie

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
11.05.2021

Chyba większość z nas uwielbia jeść, to nie ulega wątpliwości. W końcu odczuwany aromat i smak ulubionych potraw lub napojów stanowi przyjemność, którą trudno przecenić. Lecz co się dzieje, kiedy jest ona zakłócana przez przeszywający ból zębów, wynikający z ich nadwrażliwości zębów? To oczywiste: zaczynamy się denerwować, a nasz komfort psychiczny ulega pogorszeniu. Nadwrażliwość zębów jest problemem, z którym boryka się około 40% Polaków, jednakże dentyści wypracowali skuteczne metody walki z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Skąd bierze się nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów jest ściśle związana z zębiną, czyli tkanką otaczającą nerwy zębowe. Posiada ona olbrzymią liczbę mikroskopijnych otworów łączących powierzchnię zęba z nerwem, które pobudzają się w przypadku odsłonięcia zębiny. Wynikiem tego zęby są nadmiernie wyczulone na skrajne temperatury, co powoduje nieznośny ból.

Nadwrażliwość zębów przyczyny występowania:

Jak można uporać się z nadwrażliwością zębów?

W przypadku zwalczania nadwrażliwości zębów kluczowe znaczenie ma regularna i dobrze przeprowadzana higiena jamy ustnej. Przybory stosowane do codziennej higienizacji uzębienia powinny być ściśle dopasowane, należy także zwrócić uwagę na technikę szczotkowania zębów – jeśli będzie ona zbyt twarda, może naruszyć szkliwo zębowe oraz podrażnić dziąsła. W przypadku wątpliwości dotyczących własnej metodyki szczotkowania zębów sugerujemy udać się do gabinetu dentystycznego – tam higienistka stomatologiczna przeprowadzi dokładny instruktaż oraz dobierze właściwe środki czystości.

Zaznaczmy, że profesjonalna higienizacja uzębienia przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym (przynajmniej raz na 6 miesięcy) również przyczyni się do leczenia nadwrażliwości zębów. W jej trakcie higienistka wykona pełen pakiet komfortowych zabiegów, takich jak skaling, piaskowanie czy polerowanie oraz skontroluje stan zębów. Korzyści przejawiają się tutaj dwojako: jama ustna zostaje oczyszczona z kamienia nazębnego lub pozostałych szkodliwych osadów, a ekspert ma okazję wcześnie zlokalizować potencjalne zagrożenia. Dzięki temu ewentualne leczenie będzie dużo łatwiejsze, zaś w wielu przypadkach uda się go nawet uniknąć!

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli nadwrażliwość zębów i powodowany przez nią ból odbierają ci radość ze spożywania posiłków oraz drobnych przyjemności, nie zwlekaj, zapisz się na wizytę w Stomatologia Gliwa! Nasi doświadczeni eksperci z pewnością dokładnie określą źródło problemu, jednocześnie dobierając adekwatne rozwiązanie, zgodne z twoimi potrzebami. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 604 990 815 lub wypełniając formularz.