fbpx

Nadwrażliwość zębów. Jak leczyć?

5 marca 2018

Znacie to uczucie przeszywającego bólu podczas kontaktu zębów z zimnym lub gorącym pożywieniem czy napojem? Mogą to być objawy nadwrażliwości zębów, z którą zmaga się blisko 40% Polaków. Problem ten może skutecznie zniechęcić do spożywania naszych ulubionych potraw, a także prowadzić do poważniejszych dolegliwości stomatologicznych w przyszłości. Skąd bierze się nadwrażliwość zębów i na czym polega jej leczenie?

K.Gliwa 103 Nadwrażliwość zębów. Jak leczyć? Katarzyna Gliwa Stomatologia

Przyczyny nadwrażliwości zębów.

Przyczyną nadwrażliwości zębów jest osłabienie warstwy szkliwa, która pokrywa ząb z zewnątrz, chroniąc go przed działaniem czynników termicznych lub chemicznych. Nadwrażliwość jest często skutkiem nieodpowiedniego stanu zdrowia jamy ustnej. Kluczowe znaczenie dla uniknięcia problemu ma właściwe i regularne mycie zębów, które pozwala utrzymać szkliwo w prawidłowym stanie. Ponadto istotne jest odbywanie okresowych wizyt higienizacyjnych i kontrolnych. Jakie mogą być powody powstawania nadwrażliwości zębów?
 

  • nieodpowiednia szczoteczka i technika szczotkowania – wbrew pozorom wybór szczoteczki, jak i sama technika mycia zębów, są bardzo ważne. Wielu Pacjentów bagatelizuje wybór szczoteczki, co jest dużym błędem. Szczoteczka powinna być dopasowana indywidualnych uwarunkowań Pacjenta, a jej wybór warto skonsultować ze stomatologiem. Odpowiednie włosie oraz rodzaj szczoteczki (zwykła, elektryczna lub soniczna) mogą przyczynić się do utrzymania prawidłowej kondycji szkliwa. Bardzo ważne jest, aby myć zęby z odpowiednią dokładnością i siłą. Często podczas mycia zębów Pacjent nie dociera do wszystkich powierzchni i przestrzeni, przez co pozostawione w takich miejscach resztki jedzenia, w połączeniu z bakteriami, mogą prowadzić do rozwoju próchnicy,

 

  • nieregularne mycie zębów – zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie przez około 2 minuty, a najlepiej po każdym większym posiłku i tak długo, aż będą czyste. Warto również zaopatrzyć się w nić dentystyczną, która pozwoli Ci dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki. Jeżeli nie masz możliwości umycia zębów po posiłku, możesz skorzystać z gumy do żucia lub przepłukać usta wodą,

 

  • nieodpowiednia dieta – niektóre posiłki mogą mieć negatywny wpływ na szkliwo. Tak jest w przypadku kwaśnych soków i owoców, które powodują jego rozmiękczanie. Po ich spożyciu warto przepłukać usta wodą, która powstrzyma działanie kwaśnego odczynu. Należy jednak pamiętać, aby nie rezygnować z owoców, ponieważ zawierają wiele cennych dla organizmu witamin. Warto też zminimalizować spożycie napojów gazowanych i energetyzujących. Należy ograniczyć ilość spożywanych słodyczy, które mogą osłabiać szkliwo zębów,

 

  • choroby – nadwrażliwość może być spowodowana chorobami dziąseł, zgrzytaniem zębami czy nawet chorobami pozornie niezwiązanymi z jamą ustną. Przyczyną nadwrażliwości może być bowiem bulimia (wymioty niszczą szkliwo) czy refluks żołądkowy.

 

Jak powstrzymać problem?

Przede wszystkim ważna jest profilaktyka. Jeśli będziesz regularnie odwiedzać stomatologa, z pewnością otrzymasz niezbędne wskazówki, które pozwolą Ci zachować szkliwo w prawidłowym stanie. Jeśli zmiany będą zauważalne, stomatolog zapewne doradzi wybór szczoteczki z miękkim włosiem. Może zalecić również wybór pasty przeznaczonej do zębów wrażliwych (przypadku zębów wrażliwych należy unikać past o silnym współczynniku ścieralności ppm).

Skutecznym sposobem na powstrzymanie, a także wyleczenie nadwrażliwości są zabiegi higienizacyjne. Są sprawdzonym i zazwyczaj bezbolesnym rozwiązaniem, które zaleca się Pacjentom również w celach profilaktycznych. Podczas zabiegu higienizacyjnego przeprowadzany jest scaling i fluoryzacja.