Most protetyczny – skuteczny sposób odbudowy kilkukrotnych braków w uśmiechu

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
21.02.2022

Braki w uzębieniu, jak wiadomo, należy uzupełniać – nie tylko dla estetyki, ale i dla zdrowia. Przy pojedynczych brakach zaleca się zastosowanie koron protetycznych. Kiedy jednak mamy do czynienia z dużymi lukami, dobrym rozwiązaniem może okazać się most protetyczny.

 

Most protetyczny

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny to wypełnienie stałe, wykonywane w przypadku braku międzyzębowego, gdy brakuje jednego, dwóch lub nawet trzech zębów. Zakłada się go, by odtworzyć utraconą część uzębienia i przenieść siły żucia na ozębną zębów filarowych.

Taka proteza stanowi połączenie dwóch elementów – filarów i przęsła. Filarem mostu mogą być zarówno własne zęby jak i implanty. Przęsłem nazywa się wstawione w miejsce ubytków korony połączone z filarami. U Pacjentów, którym brakuje kilku zębów, zastępuje się je implantami zębowymi, a na nich mocuje przęsło. Nie zawsze jest możliwość, by każdy ząb zastąpić implantem – jeżeli tylko część z nich się do tego kwalifikuje, można zastosować właśnie taki most z przęsłem zawieszonym między dwoma zamocowanymi na implantach koronami.

 

Jak przebiega zabieg założenia mostu protetycznego?

Założenie mostu protetycznego wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Most nie może zostać założony, jeżeli zęby otaczające lukę zębową są niepewne diagnostycznie, dlatego podczas pierwszej wizyty trzeba ocenić stan zębów filarowych. Należy zdiagnozować, czy trzeba je wyleczyć zachowawczo, a może nawet przeleczyć kanałowo i wzmocnić wkładami koronowo-korzeniowymi. Następnie musimy je oszlifować, czyli pomniejszyć o ok 70%.Tyle miejsca potrzebujemy by na kikucie zęba osadzić koronę, na której wesprzemy przęsło mostu.

Oczywiście nie ma takiego problemu, jeśli przęsło będzie osadzone na koronach mocowanych na implantach. Wszczepienie implantów i osadzenie na nich uzupełnienia to rekomendowane przez nas rozwiązanie,w sytuacji gdy zębów własnych pacjenta nie jesteśmy w stanie uratować.

Następny krok po ocenieniu sytuacji i ewentualnym oszlifowaniu zębów filarowych – jeżeli decydujemy się na ten wariant – wykonuje się wycisk ich samych i ich okolicy. Stomatolog dopasowuje kolor mostu do pozostałych zębów i zakłada most tymczasowy w celu zabezpieczenia oszlifowanych zębów filarowych.

Wreszcie podczas następnej wizyty usuwa się most tymczasowy, natomiast właściwa proteza stała zostaje założona i zacementowana, a na implantach przykręcana.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych?

Najczęściej zakładany jest most na podbudowie metalowej lub z cyrkonu z napaloną porcelaną, który wymaga dwóch zdrowych zębów filarowych jako oparcia. Jeżeli jego założenie nie jest możliwe, to inną opcją do rozważenia jest most jednobrzeżny. W przeciwieństwie do tradycyjnego tutaj przęsło oparte jest tylko na jednym naturalnym zębie, jednakże tego typu mosty są wykonywane w wyjątkowych sytuacjach i tak naprawdę jest sporo przeciwwskazań do ich wykonania.

Kolejnym rodzajem jest most typu Maryland. W tym wypadku nie trzeba pomniejszać zębów filarowych, ponieważ przęsło nie wspiera się na koronach, lecz przymocowane zostaje do tylnej powierzchni obu sąsiadujących z luką zębów. W tym rozwiązaniu wytrzymałość mostu jest zdecydowanie krótsza. To rozwiązanie zarezerwowane jest dla nielicznych przypadków braków zębowych.

Czy most protetyczny to dobre rozwiązanie?

Most protetyczny bez wątpienia zapewnia większą wygodę niż proteza ruchoma, nie naraża Pacjenta na taki dyskomfort użytkowania. Ma od niej zdecydowanie większą funkcjonalność, ponieważ przenosi siły żucia na ozębną zębów filarowych.

Ważnym plusem mostu protetycznego jest też to, iż jest mocowany na stałe – jeśli jest dobrze wykonany, będzie służył pacjentowi przez kilkanaście lat. To trwała i wytrzymała proteza, niewymagająca ciągłej wymiany. To rozwiązanie tańsze niż wszczepianie implantów, a przy tym daje możliwość odbudowania długich braków w łukach zębowych. Duże znaczenie ma fakt, że pod względem wizualnym most niewiele różni się od naturalnych zębów.

 

Jak dbać o most protetyczny?

Protezę tego rodzaju myje się tak samo jak naturalne zęby. Oprócz tego należy pamiętać również o czyszczeniu przestrzeni pod przęsłem. Zwykła szczoteczka może tu nie wystarczyć. Zaleca się korzystanie z irygatora. To urządzenie, które czyści przestrzenie strumieniem wody pod ciśnieniem, usuwając osad i resztki pokarmów z trudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej.

 

Umów się na wizytę!

Jak widać, most protetyczny to dobre rozwiązanie w przypadku większych braków w uzębieniu. Zdecydowanie wygodniejsze niż ruchoma proteza, a jednocześnie tańsze niż implanty. Jeżeli zastanawiasz się nad taką właśnie opcją, umów się na wizytę. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 604 990 815 lub wypełniając formularz.