Licówki kompozytowe oraz licówki porcelanowe – jakie są ich zalety oraz czym się różnią?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
20.08.2021

Dzięki daleko posuniętemu rozwojowi stomatologii można skutecznie odmienić wygląd uśmiechu w stosunkowo krótkim czasie. Istnieje wiele zabiegów służących poprawie estetyki zębów, jednakże najpopularniejszą oraz najbardziej wszechstronną metodą są bez wątpienia licówki, czyli cienkie płatki mocowane do widocznej części uzębienia. Ich założenie ogranicza się nieraz do jednej wizyty, przez co Pacjent może się cieszyć efektem zaraz po opuszczeniu gabinetu dentystycznego! Licówki kompozytowe a porcelanowe, jakie są różnice?

 

licówki kompozytowe a porcelanowe

Licówki – najważniejsze informacje

Jak już wspominaliśmy, licówki to cieniutkie płatki mocowane do widocznej części uzębienia. Wykonywane są z kompozytowych materiałów bazujących na naturalnych żywicach lub porcelany, wykorzystywanej przy tworzeniu różnego rodzaju rekonstrukcji protetycznych. Ich zadaniem jest poprawa kształtu bądź koloru konkretnych zębów, a także maskowanie uporczywych przebarwień, których usunięcie wymagałoby przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów.

Zarówno licówki porcelanowe, jak i licówki kompozytowe wykazują własne unikatowe właściwości, które wynikają przede wszystkim z zastosowanych do ich produkcji materiałów. Ich wykorzystanie zależy od potrzeb oraz oczekiwań Pacjenta względem estetyki lub wytrzymałości, istotny wyznacznik stanowi również stan uzębienia leczonej osoby bądź warunki panujące w jamie ustnej. Dlatego też zabieg zakładania wspomnianych „płatków” zawsze wymaga wstępnej konsultacji z ekspertem, dokładnie oceniającym możliwości i planującym leczenie.

 

Licówki kompozytowe, czyli ekonomiczne i efektywne rozwiązanie

Licówki kompozytowe wykonywane są z niezwykle plastycznego materiału bazującego na naturalnych żywicach. Doskonale przylega on do powierzchni zęba, przez co w wielu przypadkach nie jest konieczne wcześniejsze przygotowanie w postaci szlifowania szkliwa. Stomatolog po prostu nakłada na ząb kilka warstw kompozytu, formując go do pożądanego kształtu. Bogaty wybór dostępnych kolorów umożliwia dentyście niemal idealne dopasowanie licówki do pozostałego uzębienia stałego, co gwarantuje znakomite rezultaty estetyczne.

Zaznaczmy, że nie w każdym przypadku zamocowanie kompozytowej licówki na zębie bez jego wcześniejszego szlifowania jest możliwe. Decyzję o technice jej przytwierdzenia podejmuje stomatolog, po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki i określeniu warunków anatomicznych danego zęba. Licówki kompozytowe prezentują znakomitą estetykę oraz zadowalającą wytrzymałość, jednakże jest ona nieco niższa niż w przypadku porcelanowych odpowiedników. Dlatego też „płatki” tego rodzaju należy co jakiś czas wymieniać, aby utrzymać satysfakcjonujący efekt.

 

Charakterystyka licówek porcelanowych

Licówki porcelanowe są rozwiązaniem najwyższej jakości, które usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających Pacjentów, poszukujących wyjątkowych efektów. Użyta do ich produkcji ceramika znakomicie naśladuje naturalne tkanki zębów pod każdym względem, a jej wspaniała wytrzymałość i odporność na przebarwienia pozwala na wieloletnie użytkowanie.

Porcelanowe licówki są jednym z najnowocześniejszych rozwiązań stomatologii estetycznej i pozwalają szybko poprawić wygląd uzębienia. Jednakże ich mocowanie wymaga wcześniejszego oszlifowania zębów – tak przygotowane zostają pokryte specjalnym cementem dentystycznym. Następnie dentysta trwale mocuje wspomniane licówki, osiągana jest wówczas pełna szczelność, zapobiegająca przedostawaniu się jedzenia lub bakterii

 

Licówki porcelanowe a kompozytowe – które wybrać?

Licówki kompozytowe i licówki porcelanowe mają swoje unikalne zalety. Pierwsza odmiana zapewnia Pacjentowi dobrą estetykę, lecz jej wytrzymałość sprawia, że jest przeważnie stosowana jako tymczasowe rozwiązanie przed zamocowaniem porcelanowych odpowiedników. Ich ogromnym atutem jest brak konieczności ingerencji w głębsze tkanki zębów – oczywiście nie w każdym przypadku jest to możliwe.
Porcelanowe licówki wykazują się lepszą estetyką i znacznie większą wytrzymałością w porównaniu do kompozytowych egzemplarzy, jednakże ich założenie wymaga oszlifowania szkliwa z konkretnych zębów. Proces ten jest nieodwracalny, przez co raz założone licówki muszą być stosowane już przez cały czas.

Przeciwwskazania do założenia licówek

Licówki są rozwiązaniem kierowanym do bardzo szerokiej grupy Pacjentów (posiadających zdrowe zęby), jednakże istnieją pewne przeciwwskazania do ich zastosowania. Są to przede wszystkim:

 

Umów się na wizytę!

Licówki porcelanowe lub kompozytowe są znakomitym rozwiązaniem dla osób pragnących szybko poprawić wygląd swoich zębów, bez konieczności wdrażania kompleksowego leczenia. Stomatologia  Gliwa dysponuje różnego rodzaju rozwiązaniami z zakresu stomatologii estetycznej, które zapewnią Ci wymarzony uśmiech. Jeżeli pragniesz umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 604 990 815 lub wypełnij formularz.