Czy leczyć pojedynczą lukę zębową?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
12.11.2019

Któż nie miewał koszmarów o utraconym uzębieniu? Niestety, ząb może wypaść w każdym wieku. Spowodowane może to być poważnymi zaniedbaniami higieny jamy ustnej albo wypadkiem. Co więc zrobić, kiedy koszmar staje się rzeczywistością? Okazuje się, że współczesna stomatologia dostarcza skuteczne metody, które pozwalają na estetyczne usunięcie luki zębowej.

Stomatologia Gliwa - leczenie stomatologiczne
 

Dlaczego warto usunąć pojedynczą lukę zębową?

Pierwszy powód jest widoczny na pierwszy rzut oka. Braki w uzębieniu negatywnie wpływają na estetykę uśmiechu i na zdrowie całego organizmu. Ponadto widoczne luki mogą powodować dyskomfort psychiczny. Może być odczuwalny wstyd przed uśmiechaniem się, co z kolei może skutkować wycofaniem się z życia towarzyskiego. Uzupełnienie braku pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie Pacjenta.

Pojedyncza luka może być także przyczyną poważnych zmian, które nie są widoczne. Okazuje się, że brak zęba powoduje brak obciążenia kości, co z kolei prowadzi do jej zaniku. Proces ten ma bardzo negatywny wpływ na estetykę twarzy oraz na funkcjonalność. Leczenie implantologiczne pozwala zapobiec temu procesowi.

Braki w uzębieniu wpływają również na artykulację. Przez to niektóre wypowiedzi Pacjenta mogą być niezrozumiałe. Prowadzi to do frustracji oraz irytacji. Ponadto luki zębowe mogą utrudniać spożywanie niektórych pokarmów. To z kolei może prowadzić do sytuacji, w której organizm nie będzie otrzymywał wszystkich niezbędnych minerałów, co ma wpływ na ogólny stan zdrowia. Jednak to nie wszystko. Z wielu ulubionych dań Pacjenci muszą rezygnować, ponieważ niemożliwym staje się ich spożywanie. Ma to oczywiście negatywny wpływ na stan psychiczny, ponieważ jakość życia znacząco się pogarsza.

Zbagatelizowanie pojedynczego braku bardzo często prowadzi do poważniejszych zmian. Często dochodzi do dalszych zaniedbań, a kolejne braki w uzębieniu są lekceważone. Może wtedy dojść sytuacji, kiedy u Pacjenta pojawią się znaczące luki. To z kolei wpływa na codzienne funkcjonowanie. Radość z życia zostaje wyssana, ponieważ pojawia się krępujący wstyd przed uśmiechaniem się, co z kolei prowadzi do wycofania się z życia społecznego.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Jak można rozwiązać problem pojedynczego braku zębowego?

Przy leczeniu pojedynczego braku zastosować można most protetyczny lub koronę. Mogą one być zamocowane na naturalnych zębach sąsiadujących z brakiem zębowym lub implantach, czyli tytanowych śrubkach, które wszczepia się w miejsce utraconego korzenia. Przy zamocowaniu mostu protetycznego na naturalnych zębach, konieczne jest ich wcześniejsze oszlifowanie. Tak przygotowane uzębienie nazywane jest filarami. To właśnie na nich mocowany jest most protetyczny. W drugim wypadku leczenie musi zostać poprzedzone zabiegiem wszczepienia implantów. Dzięki temu nie ma konieczności szlifowania naturalnych zębów. Jest to więc rozwiązanie znacznie korzystniejsze dla Pacjenta. Wszczepione implanty stają się podstawą, która umożliwia zamocowanie mostu protetycznego.

Innym rozwiązaniem problemu pojedynczej luki może być wykorzystanie korony protetycznej. Możliwe jest jej zamocowanie na pozostałym zębie Pacjenta albo na implancie. W pierwszym wypadku naturalny ząb zostaje oszlifowany, co pozwala na zamocowanie korony protetycznej. W drugi wypadku w miejsce po korzeniu zęba wszczepia się implant. Dzięki temu zapobiega się procesowi zaniku kości. Proces gojenia trwa około 3 miesięcy. Następnie do implantu mocuje się specjalny łącznik. To właśnie on pozwala na zamocowanie odbudowy protetycznej. Od tej pory Pacjent może cieszyć się pięknym i pełnym uśmiechem.
 

Co możesz teraz zrobić?

Nigdy nie należy lekceważyć nawet pojedynczej luki. Zastosowanie nowoczesnych metod leczenia pozwala na skuteczne i estetyczne rozwiązanie tego problemu. Przeprowadzenie zabiegu implantologicznego pozwala na uzyskanie długotrwałych efektów. Przy tym zapobiega się procesowi zaniku kości. Aby umówić się na bezpłatną konsultację zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815 lub wypełnij formularz.